≫ 

Na reci hologram sa imenima nastradalih tokom progona: Ovako će biti obeležena godišnjica "Oluje"

Spomen-obeležje će biti postavljeno, simbolično, na mostu preko kog je tog avgusta 1995. proterano 250.000 lica srpske nacionalnosti, od kojih su neki zauvek napustili svoje domove, dok je više hiljada civila ubijeno

  • 13
Oluja, hrvatska, izbeglice, rat u Hrvatskoj

Foto: Profimedia

Centralna manifestacija obeležavanja 25. godišnjice operacije "Oluja" biće ove godine održana bez velikog skupa, pa će predsednik Srbije Aleksandar Vučić i srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik na mostu u Sremskoj Rači, otkriti spomen-ploču, položoti vence i odati poštu nastradalima.

Spomen-obeležje će biti postavljeno, simbolično, na mostu preko kog je tog avgusta 1995. proterano 250.000 lica srpske nacionalnosti, od kojih su neki zauvek napustili svoje domove, dok je više hiljada civila ubijeno.

Beograd i Banjaluka zajedno će obeležiti 25 godina od ove zločinačke operacije hrvatske vojske, uz ideju da se na današnji dan u Sremskoj Rači ne govori samo o stradalima u "Oluji", nego uopšte o stradanju srpskog naroda. Ceremoniji, pod nazivom "Oluja je pogrom, otadžbina neće zaboraviti", pored predsednika Srbije će prisustvovati i predsednica Vlade Ana Brnabić.

Svečanost će početi susretom Vučića i Dodika na mostu u Sremskoj Rači, otkrivanjem spomen-ploče i polaganjem venaca. To će, kako je najavio predsednik Vučić, zapravo i označiti izgradnju spomen-parka srpskim žrtvama, čiju izgradnju su dogovorili Beograd i Banjaluka. Vučić i Dodik će se sastati i sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, patrijarhom Irinejom, koji će održati parastos stradalima u "Oluji", a zatim i besedu.

Zbog situacije sa korona virusom u zemlji, Srbija je morala da otkaže komemoraciju posvećenu žrtvama progona, pa će ove godine umesto masovnog događaja, biti postavljeno obeležje u Sremskoj Rači, preko koje je konvoj srpskih izbeglica u avgustu 1995. godine ušao u zemlju.

- Obeležićemo to, kao i svake godine, ali ovog puta bez prisustva velikog broja ljudi. Obeležićemo tamo gde smo to učinili prvi put zajedno 2015, na prelazu Rača, gde ćemo postaviti spomen-obeležje - rekao je predsednik Vučić prošle nedelje.

Ceremonija će zato imati prigodan i bogat kulturni program, a gledaoci će u direktnom TV prenosu imati prilike da vide na površini reke Save hologramski ispisana imena desetina stradalih Srba, dok će na nebu iznad biti, takođe hologramski, prikaz Belog anđela.

Video: Uvek ću pamtiti osećaj straha i nemoći - potresan govor devojke koja je prošla kroz horor Oluje

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mikula

    4. avgust 2020 | 11:14

    Ovo je najveća izdaja i bruka Srbije tj. Beograda i Banja Luke. Da prstom nismo mrdnuli. STRASNO!

  • jerko

    4. avgust 2020 | 11:27

    Ti su stvarno znali za šta vredi poginuti.

  • Igor

    4. avgust 2020 | 11:59

    Oluja je zločin koji ne zastareva i mi srbi nikada ne smemo da zaboravimo!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA