Komšić prekinuo intervju zbog Srebrenice: Novinar iz Beograda negirao genocid, stigla krivična prijava

Krivičnu prijavu podneo je Institut za istraživanje genocida sa sedištem u Kanadi

  • 2
Zeljko Komsic Foto: Tanjug/Bojan Stekić

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić prekinuo je intervju za TV Tanjug nakon što je urednik ove novinaske agencije, Marko Ivas, odbio zahtev Komšića da "prizna" da se u Srebrenici desio genocid.

Dan kasnije, stigla je i reakcija u vidu krivične prijave koju je podneo je Institut za istraživanje genocida sa sedištem u Kanadi, ali ne protiv novinara koji je vodio intervju već protiv snimatelja.

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) saopštio je na svom internet portalu da je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine podneta krivična prijava protiv novinara Tanjuga, Marka Trošića, zbog navodnog negiranja genocida u Srebrenici.

Navodi se da je Trošić u kabinetu predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine, Željka Komšića, juče u Sarajevu tokom intervjua navodno negirao genocid u Srebrenici koji je, kako dodaju, utvrđen pravosnažnim presudama međunarodnih i nacionalnih sudova.

Inače, intervju sa Komšićem je vodio novinar Marko Ivas, a Trošić je bio za kamerom, sa čim Institut očigledno nije upoznat, ili je u žurbi, da se podnese prijava, ova činjenica previđena na taj način počinio krivično delo prema Krivičnom zakonu BiH.

Reč je o prijavi po izmenjenom i dopunjenom Krivičnom zakonu BiH u koje su unete odredbe iz nametnute odluke bivšeg visokog predstavnika u BiH Valentina Incka, koji je samo nekoliko dana uoči odlaska sa te funkcije upotrebio tzv. bonska ovlašćenja.

Video: Komšić prekinuo intervju zbog Srebrenice: Moraćete sa nekim drugim da radite ovaj intervju

Prema tim odredbama predviđena je zabrana i sankcionisanje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločinaca.

Kao dokaz za prijavu protiv novinara Tanjuga IGK je predao materijale iz medija u kome se, kako tvrde, "jasno i nedvosmisleno vidi negiranje genocida u Srebrenici, što je krivično delo".

Intervju je do tada tekao u polemičkom, ali korektnom tonu, a incident se dogodio nakon pitanja o zahtevu za vraćanje dejtonskih nadleznosti Republici Srpskoj na šta je Komšić između ostalog uzvratio: "O čemu mi onda pricamo?! Na šta treba da se svede ovo? Da će on (Dodik) napraviti ponovo vojsku Republike Srpske koja nastavlja tradiciju Vojske Republike Srpske koja je počinila genocid u Srebrenici?"

Na konstatciju novinara da su zločini činjeni na obe strane Komšić je uzvratio: "Zlocini su činjeni. Genocid je presuđen za vojsku Republike Srpske i MUP Republike Srpske. Zločina je bilo svakako. Samo sa jednom reazlikom - u težini tih zločina i to Vam nismo rekli mi nego međunarodni sud".

Onda se dijalog zaoštrio.

Novinar: U tom smislu su žrtve i na jednoj i na drugoj strani...

Komšić: Sve su žrtve nevine i iste za mene, ali genocid je genocid. O tome ne možemo diskutovati. Ako smo iole ljudi. Ako hoćemo da manipulišemo time možemo ući i u tu priču.

Novinar: Nema potrebe ni za kakvim manipulacijama.

Komšić: Genocid je genocid. Slažete li se? Presuđeno je.

Novinar: Ja se neću složiti sa tom konstatacijom.

Komšić: A zasto se nećete složiti sa tom konstatacijom?

Novinar: Ali moj stav nije ni bitan.

Komšić: Ne, ne... Jako je bitan. Zašto se nećete složiti sa tom konstatacijom?

Novinar: Da je strašan zločin počinjen...

Komšić: Ne. genocid je počinjen. Tako piše u presudama međunarodnog suda. Genocid. Nije strašan zlocin, strašni su neki drugi zločini, a ovo je genocid.

Novinar: To je vaš stav...

Komšić: Nije to moj stav. To piše u presudama.

Novinar: Sa kojima ste vi saglasni?

Komšić: A vi niste?

Novinar: Ja sa tom presudom nisam saglasan.

Komšić: Onda ćete morati sa nekim drugim da radite ovaj intervju...

Dan kasnije, stigla je i reakcija u vidu krivične prijave koju je podneo je Institut za istraživanje genocida sa sedištem u Kanadi.

Krivičnu prijavu podneo je Institut za istraživanje genocida (IGK) sa sedištem u Kanadi, prenosi Hina.

Institut antisrpski nastrojen

Institut, koji je osnovala bošnjčka dijaspora u Kanadi kao javnu instituciju, inače, veoma antisrpski nastrojen aktivan je u osudama i podnošenju krivičnih prijava protiv svih za koje im se učini da "negiraju genocid".

Ovaj Institut je inicirao do sada više krivičnih prijava kada se, prema njihovom mišljenju, radi o negiranju genocida, a među prvim prijavu su podneli protiv srpskog člana Predsedništva BiH Milorad Dodika.

Nedavno je iz tog Instituta upućeno pismo nemačkom predsedniku zbog odluke da uruči orden istoričaru Gideonu Grajfu, koji je bio na čelu Međunarodne komisije koju je formirala Republika Srpska, a koja je u svom izveštaju konstatovala da se u Srebrenici nije dogodio genocid.

Orden Grajfu je trebalo da bude uručen danas, ali je odluka nemačkog predsednika Franka Valtera Štajnmajera povučena, a ceremonija odložena da bi se, kako je saopšteno, utvrdile sve činjenice ovog slučaja.

Video: Vama u Srbiji granica je na Drini, poštujte to, da ne bi bilo problema: Vodili smo oštar razgovor sa Željkom Komšićem

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zoran

    10. novembar 2021 | 20:26

    Ma kakav institut,kakvi bakraci?U Srebrenici nije bilo genocida i tacka.

  • Cika Velja

    10. novembar 2021 | 16:41

    Da li je onda RS genocidna tvorevina? Ako vi gosn. Komsic kazete da jeste,onda Srbi sa vama nemaju sta da pricaju,jer RS je Dejtonska tvorevina!!! Ako kazete da nije...vise Bosnjacima ne smete na oci...a ako kazete da na to ne mozete da odgovorite,vidimo se kad definisete svoj stav spram RS-a kao Dejtonske tvorevine,sto isto tako stoji na papiru kao Haska presuda za genocid! Kako god odgovorio,ne valja...i sah-mat! Ali novinar neiskusan!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA