Sastanak Selakovića i Varhejija u Briselu: Važno je da proširenje ostane visoko na agendi Evropske unije

Šef srpske diplomatije istakao je da je punopravno članstvo u EU strateško opredeljenje Srbije, koja je maksimalno posvećena strukturnim reformama, ali da naši rezultati nisu praćeni odgovarajućom dinamikom pristupnih pregovora

  • 1
LAZANSKI SELAKOVIC IZJAVA Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković sastao se u Briselu sa komesarom za susedsku politiku i pregovore o proširenju Oliverom Varhejijem.

Kako je saopštilo resorno ministarstvo, Selaković je poručio da je punopravno članstvo u EU strateško opredeljenje Srbije, istakavši da smo maksimalno posvećeni strukturnim reformama, ali i da naši rezultati nisu praćeni odgovarajućom dinamikom pristupnih pregovora.

Ocenio je kao veoma značajno to što je ovogodišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije pozitivnije intoniran u poređenju sa prethodnim, i dodao da nas ohrabruje preporuka za otvaranje klastera 3 i 4.

Selaković je preneo da sa velikom pažnjom pratimo svaku razmenu mišljenja u vezi sa reformom EU i naporima za njeno jačanje, ali da očekujemo da proces proširenja ne bude zapostavljen, već paralelan. Prema njegovim rečima, važno je da region dobije ohrabrenje na evropskom putu, i da novi rezultati u pregovorima sa državama kandidatima i budućim kandidatima ne izostanu do kraja aktuelnog slovenačkog predsedavanja Savetu EU.

Selaković je istakao da je EU već duže od dve decenije najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije, naglasivši da smo zahvalni što smo deo Ekonomskog i investicionog plana i da je to jedan od pokazatelja da je naš region visoko na agendi evropske administracije. Šef srpske diplomatije rekao je da je regionalna saradnja jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije i da svojim angažovanjem doprinosimo miru i stabilnosti na zapadnom Balkanu, dodavši da Evropska komisija duži niz godina prepoznaje angažman Srbije u regionalnoj saradnji.

Naveo je da je okosnica za unapređenje regionalne saradnje usmerena na ekonomsko povezivanje i s tim u vezi ukazao na značaj inicijative "Otvoreni Balkan".

Sagovornici su se osvrnuli i na izazove u borbi protiv pandemije korona virusa, a Selaković je posebno zahvalio na tome što je EU danas usvojila odluku o priznavanju digitalnih kovid sertifikata izdatih u Srbiji. Istakao je da će ova veoma značajna odluka olakšati putovanja građanima Srbije u zemlje EU.

Šef srpske diplomatije se prethodno u Briselu sastao i sa potpredsednicom Evropske komisije Verom Jurovom, koju je upoznao sa reformskim procesima u Srbiji u proteklih nekoliko godina, a pre svega sa ekonomskim rezultatima koji Srbiju svrstavaju među najbrže rastuće evropske ekonomije. Sealković je sagovornicu upoznao i sa tokom dijaloga Beograda i Prištine, a posebnu pažnju je posvetio najnovijoj seriji jednostranih akata Prištine, naglasivši opasnost koju takvo delovanje može imati po regionalnu stabilnost.

I specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak saopštio je da je u Briselu razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Srbije o integraciji Srbije u EU, regionalnoj saradnji i aktuelnoj situaciji na Zapadnom Balkanu, što je i objavio na svom Tviter nalogu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jovan Ktć

    16. novembar 2021 | 14:19

    Zamajavaju nas godinama, ovi iz EU, dajući nam lažnu nadu o prijemu u članstvo, kako bi izvukli od nas priznanje lažne države tzv." Kosovo". Ako bi se to dogodilo, u nekom našem ludilu, ni to nebi bila garancija prijema u EU. Ulaskom u tu trulu organizaciju svaka država gubi samostalnost, i mora se uklopiti u opšteprihvaćene " vrednosti" kao što su mržnja i antagonizam prema Rusiji i Kini. To bi prvo tražili od nas, da sečemo granu na kojoj sedimo, a onda mogu da nam rade šta hoće Nemačka, pre svega - naši osvedočeni " prijatelji" i ostali koji nas mrze, iz ovog ili onog razloga. Čak iako ispunimo sve uslove za prijem Hrvati će nas blokirati i ucenjivali, osim ako im Nemci, kojima ljube skute decenijama i čiste im cipele, ne priprete. Najverovatnije bi nas gurnuli " niz vodu" ako bi izdejstvovali državu za njihove ljubimce Šiptari, koji im truju drogom omladinu širom EU. Ovo sve je gubljenje vremena da nas prime u svoje društvo oni, čija većina nas ne želi!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA