≫ 

Vreme čitanja: oko 6 min.

Savet Evrope odlučio: Usvojena preporuka za prijem tzv Kosova u tu međunarodnu organizaciju

T. U.

Vreme čitanja: oko 6 min.

Tzv. Kosovo je kandidaturu za članstvo podnelo pre dve godine, a prihvaćena je na sednici aprila prošle godine.

  • 73

Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojili su večeras nacrt izveštaj izvestioca za tzv. Kosovo u SE Dore Bakojani, u kojem se preporučuje da se tzv. Kosovo odobri da postane član Saveta Evrope.

Za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope glasalo je 131 od 171 prisutnog člana PS SE, 29 je bilo protiv, a 11 je bilo uzdržano. Tzv. Kosovo je kandidaturu za članstvo podnelo pre dve godine, a prihvaćena je na sednici aprila prošle godine.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope uputiće preporuku za prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji donosi konačnu odluku i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Sastanak Komiteta ministara trebalo bi da bude održan od 16. do 17. maja u Strazburu.

Rasprava o tački dnevnog reda pod nazivom "Zahtev Kosova za članstvo u Savetu Evrope" na plenarnoj sednici počela je nešto pre 17.30.

Izveštaj predstavlja izvestilac Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za prijem Kosova - Dora Bakojani koja je pozvala je PS SE da prihvati njen izveštaj o prijemu Prištine.

Bakojani je rekla da uprkos zabrinjavajućem pogoršanju situacije sa ljudskim pravima na Kosovu, pogotovo kad je reč o pravima manjina, izražava uverenje da su vlasti u Prištini spremne da nastave sa suštinskim reformama kako bi se efikasno zaštitili svi građani Kosova.

Bakojani je naglasila da se u njenom izveštaju ne zauzima nikakav stav o statusu tzv. Kosova, i dodala da je to traženo od nje ona ne bi preuzela funkciju izvestioca i svoje mišljenje uskladila bi sa zvaničnim stavom Grčke.

Ona je istakla da postoje tri ključna problema koja se moraju rešiti - implementacija odluke ustavnog suda tzv. Kosova o vraćanju imovine manastiru Visoki Dečani, problem nelegalne eksproprijacije imovine Srba sa KiM, kao i uspostavljanje Zajednice srpskih opština.

Bakojani je ocenila da sprovođenje odluke tzv. ustavnog suda Kosova, koje je čekalo sprovođenje od 2016. godine, a kojom je vraćena imovina manastiru Visoki Dečani predstavlja veliku pobedu vladavine prava.

Savet Evrope Dora Bakojani Printskrin: Facebook/Council of Europe

Ona je za govornicom PS SE rekla da PS SE obavezuje tzv. Kosovo da obezbedi da se eksproprijacija sprovodi uz najstrože poštovanje zakona.

"Zbog toga smo obavezali Kosovo da obezbedi da se ekspropijacija sprovodi uz najstrože poštovanje zakona", rekla je ona.

Bakojani je navela da je osnivanje Zajednice srpskih opština (ZSO) ZSO najvažnije otvoreno pitanje o pravima manjinana Kosovu, ali da se ono nije moglo rešiti, jer je od 2013. godine osnivanje ZSO kamen temeljac dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU.

Ona je rekla da je ZSO trenutno nedostižna, a da Komitet ministara to pitanje treba da uzme u obzir.

Bakojani je u izveštaju preporučila prijem tzv. Kosova, iako je Priština ispunila samo jedan od tri uslova koja je ona prvobitno navela, a to je sprovođenje odluke ustavnog suda tzv. Kosova o vraćanju imovine manastiru Visoki Dečani.

Druga dva uslova - formiranje Zajednice srpskih opština i rešavanje problema eksproprijacije zemljišta u opštinama na severu KiM sa većinski srpskim stanovništvom Priština nije sprovela.

Tzv. Kosovo je kandidaturu za članstvo podnelo pre dve godine, a prihvaćena je na sednici aprila prošle godine.

Ako PSSE usvoji izveštaj Bakojani, onda će Parlamentarna skupština Saveta Evrope uputiti preporuku za prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji donosi konačnu odluku i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Sastanak Komiteta ministara trebalo bi da bude održan od 16. do 17. maja u Strazburu.

Biljana Pantić Pilja: Ono što radite je presedan koji će otvoriti Pandorinu kutiju

Šefica srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PS SE) Biljana Pantić Pilja oštro je danas kritikovala preporuku za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope i poručila da nagrađivanje Prištine za jednostrane akcije predstavlja presedan, koji će otvoriti Pandorinu kutiju kao i da će Srbija razmotriti da li želi da bude član organizacije koja flagrantno krši međunarodno pravo.

"Odlučili ste da pogazite međunarodno pravo i primite u Savet Evrope nešto što nije država, mimo svih procedura", rekla je Pantić Pilja na prolećnom zasedanju PS SE, na kojem se razmatra preporuka za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope.

Savet Evrope Biljana Pantić Pilja Printskrin: Facebook/Council of Europe

Ona je ironično čestitala izvestiocu za prijem tzv. Kosova u Savetu Evrope Dori Bakojani na onome što radi, jer će, kako je rekla, "ući u istoriju kao neko ko je na najbrutalniji način prekršio sve norme međunarodnog prava i principe na kojima se zasniva ova organizacija".

Ona je podsetila da je Bakojani jasno rekla da tzv. Kosovo mora da ispuni tri uslova za članstvo u Savetu Evrope i da će tek tada dati svoje pozitivno mišljenje, od kojih je prvi i osnovni uslov formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), što je obaveza Prištine propisana Briselskim sporazumom pre 11 godina.

"Osnivanje ZSO je osnovni preduslov za dijalog Beograda i Prištine. Upamtite, ako dozvolite da takozvano Kosovo uđe u Savet Evrope bez prethodnog uspostavljanja ZSO, ZSO nikada neće biti uspostavljena", naglasila je Pantić Pilja.

Branislav Borenović iz Bosne i Hercegovine je naglasio da stavljanje pitanje prijema Kosova na agendu u SE pokazuje drastičan primer propasti međunarodnog prava.

Istakao je da se ovom procedurom krši suverenitet i teritorijalni integritet članice SE i Ujedinjenih nacija - Srbije.

"Ovo je rekord u kršenju demokratskih principa i međunarodnog prava jer želite da ekspresno, za samo godinu dana omogućite prijem teritorije Kosova i Metohije, unilateralno otcepljene od Srbije, u SE", rekao je on i dodao da ta teritorija nije priznata od polovine sveta.

On je naglasio da Kosovo nije učinilo ništa da ispuni ključne obaveze iz Briselskog dijaloga.

"Postavljate neverovatan i istorijski štetan presedan. Rušite instituciju Saveta Evrope. Pitam vas, da li stvarate nova pravila ovim presedanom? Da li šaljete poruku Kataloniji, Škotskoj, severu Italiji, jućnom Tirolu, Flandriji, delovima Ukrajini, mojoj Republici Srpskoj i BiH, Kipru da je moguće proglasiti jednostrano nezavisnost i postati članica SE? To ćemo to znati od ishoda glasanja, a vreme će reći kakve će to posledice imati", rekao je Borenović i naglasio da će on biti protiv prijema Kosova u SE.

Poslanik grupacije liberala i demokrata u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope Julijan Bulaji ocenio je tokom rasprave da je tzv. Kosovo spremno za članstvo u SE.

Prema njegovoj oceni, današnja odluka je početna tačka i PS SE očekuje od Kosova da ispuni reforme.

"Kosovo je spremno za članstvo u SE, ali mora da obezbedi zaštitu srpske zajednice", rekao je Bulaji.

Predstavnica Evropske narodne partije Ingjerd Šije rekla je da ta politička grupacija nema jedinstven stav o ovom pitanju, dodajući da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti potvrdio da je spreman da potpiše nacrt statuta ZSO, a da je jasno očekivanje da se to dogodi brzo i bez ikavih odlaganja.

Prema njenim rečima, Kosovo će, ako ili kada Kosovo postane članica Saveta Evrope, biti pod procedurom praćenja.

Aleksej Gončarenko iz Ukrajine ocenio je da Kosovo zaslužuje prijem u SE dodavši da "slobodan svet treba da se ujedini".

Alen Milon iz Francuske je istakao da je ovo složeno pitanje, da je od ključnog značaja da Kosovo ispuni tražene zahteve, uspostavi ZSO i poštuje prava manjina ie založio se za prijem Kosova u SE.

Arta Bilali iz Severne Makedonije ocenila je da bi prijem Kosova bio značajan za region, kao i da bi članstvo Kosova u SE podstaklo dijalog Beograda i Prištine jer bi, kako je navela, postojale dve ravnopravne strane za pregovaračkim stolom.

Arben Gaši iz Prištine tvrdi da članstvo u SE za Kosovo nije samo od političkog značaja, već je i priznanje napretka u izgradnji demokratskih institucija.

Tzv. Kosovo je kandidaturu za članstvo podnelo pre dve godine, a prihvaćena je na sednici aprila prošle godine.

Nakon usvajanja izveštaja Bakojani, Parlamentarna skupština Saveta Evrope uputiće preporuku za prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji donosi konačnu odluku i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Sastanak Komiteta ministara trebalo bi da bude održan od 16. do 17. maja u Strazburu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miki

    16. april 2024 | 19:18

    Ako njih prime mi treba da izadjemo, da odustanemo od eu i da trazimo zahtev za prijem u BRIKS

  • Zoran

    16. april 2024 | 17:58

    Ovi bi od ničega da naprave nešto.Kosovo nikada nije billa država niti će.

  • Petar NS

    16. april 2024 | 19:27

    Nazalost prihvatili smo Francusko-Nemacki sporazum kojim prihvatamo clanstvo Kosova u SVIM medjunarodnim institucijama. Odbaciti sporazum sto pre.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA