Srbija obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu: Danas je neradan dan i državni praznik!
Prvi svetski rat je bio jedan od najkrvavijih sukoba u istoriji. Srbija je u to vreme izgubila čak trećinu svog stanovništva ili oko 60 odsto muške populacije. Dan kapitulacije Nemačke u Prvom svetskom ratu je državni praznik u Republici Srbiji, koji se obeležava danas 11. novembra pod nazivom "Dan primirja".
Prekosutra je u Srbiji neradni dan: Obeležavamo državni praznik, za koji mnogi od vas ni ne znaju
Ovaj datum označava dan kada je Nemačka potpisala primirje sa silama Antante i tako okončala neprijateljstvo na Zapadnom frontu.
Primirje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Dan primirja se obeležava u Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Belgiji, Novom Zelandu, a od 2012. godine i u Srbiji, kada se praznuje neradno.
Pod nazivom "Dan sećanja" ovaj dan se obeležava i u zemljama Komonvelta, a pod imenom "Dan veterana" u SAD.
U Velikoj britaniji se koristi i izraz "Dan makova", kao referenca na mak, cvet koji raste u Flandriji, gde je i poginuo najveći broj britanskih vojnika.

Simbol praznika - cvet Natalijine ramonde
Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta u Srbiji. Ovaj cvet je u botanici poznat i kao cvet feniks.
Raste na istoku Srbije i na planini Kajmačalan čiji je najviši vrh Sveti Ilija, na kome je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta, protiv Bugara, u Prvom svetskom ratu.
Natalijinu ramondu otkrio je u okolini Niša doktor Sava Petrović 1884. godine, a u literaturu je uveo Josif Pančić.
Osim ovog, u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta. Preporuka je da se ovaj amblem nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.

Obeležavanje "Dana primirja"
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se danas u čitavom svetu državnim manifestacijama u 11.00 sati, u znak sećanja na dan i trenutak kada je 1918. godine na snagu stupilo primirje u Prvom svetskom ratu.
U Srbiji će ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević u ime Vlade Srbije, uz pune vojne i državne počasti predvoditi centralnu državnu ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti, 11. novembra, u 11 sati, kod spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu (kompleks Novog groblja u Beogradu).
Centralnoj državnoj ceremoniji prisustvovaće visoki predstavnici ministarstava Vlade Republike Srbije, Vojske Srbije, Grada Beograda, ambasadori i izaslanici odbrane Austrije, Australije, Belgije, Bugarske, Grčke, Italije, Kanade, Mađarske, Nemačke, Rumunije, Ruske Federacije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovačke Republike, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske, Francuske, Holandije, Češke Republike, Angole, Palestine, Turske, Argentine, Kube, Japana i drugi, prenosi Tanjug.
Kako je saopštio Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, ceremoniji će takođe prisustvovati udruženja i građani opredeljeni za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Posle ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti, ministar Ðorđević obratiće se prisutnima, nakon čega će uslediti umetnički program.
Centralna državna ceremonija kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu predstavlja čin odavanja počasti svim pripadnicima oružanih snaga i civilima nevino postradalim tokom Prvog svetskog rata. Ona se svrstava u red najznačajnijih ceremonija koje će toga dana u isto vreme, u svim glavnim gradovima državama-pobednicama u Prvom svetskom ratu, biti održane u čast godišnjice velikog istorijskog događaja.

Prisustvo najviših diplomatskih i vojno-diplomatskih predstavnika država-saveznica i država-protivnica Srbije u Prvom svetskom ratu simbolično ukazuje na potrebu očuvanja dostojanstvenog sećanja, ali i afirmacije pomirenja i saradnje kao osnova za dalje unapređenje bilateralnih odnosa Srbije i država-učesnica u tom oružanom sukobu, piše u saopštenju.
Predstavnici organa državne vlasti na svim nivoima, udruženja građana i pojednici okupiće se 11. novembra u 11 sati kraj vojnih memorijala i mesta stradanja iz razdoblja Prvog svetskog rata, u svojim sredinama, i polaganjem lovorovih venaca odati počast nevinim civilnim žrtvama i braniocima domovine, prenosi Tanjug.
Istog dana u isto vreme, ambasadori, generalni konzuli, konzuli i izaslanici odbrane Republike Srbije u Albaniji, Alžiru, Austriji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Grčkoj, Egiptu, Italiji, Kanadi, Mađarskoj, Makedoniji, Nemačkoj, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj Republici, Sloveniji, Tunisu, Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Severne Irske, Francuskoj, Holandiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Češkoj Republici, obići će srpske vojne memorijale i mesta stradanja iz razdoblja Prvog svetskog rata u državama u kojima su akreditovani i polaganjem lovorovih venaca odati počast nevino postradalim civilima i ratnicima.

Ambasadori, generalni konzuli, konzuli i izaslanici odbrane Republike Srbije u državama na čijim teritorijama ne postoje vojni memorijali i mesta stradanja od značaja za Republiku Srbiju, u svojstvu predstavnika Srbije - države saveznice i pobednice u Prvom svestkom ratu, prisustvovaće centralnim državnim manifestacijama koje će tim povodom biti održane 11. novembra u prestonicama tih zemalja.
Republika Srbija se sa ponosom i pijetetom seća stotina hiljada civila i ratnika, nevino i junačkih postradalih u borbama za odbranu i oslobođenje domovine tokom četiri ratne godine (1914-1918.) ističe se u saopštenju Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, prenosi Tanjug.
Povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu juče je sa Savske terase na Kalemegdanu, izvedena počasna artiljerijska paljba sa deset plotuna. Paljbu je izveo Počasni bataljon Garde Vojske Srbije.
Uz intoniranje himne Republike Srbije i podizanje zastave, obeležavanje Dana primirja je svojim izvođenjem propratio i orkestar Garde.
Izvođenju počasne artiljerijske paljbe prisustvovali su brojni građani Beograda.

(Telegraf.rs)
Video: Ovo je jedno od rešenja da se spasi akademska godina na fakultetima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marina
Neradan je sa i bez njega! A Vi ako toliko cenite ovaj praznik ljudima ste trebali juce dati SL dan s'obzirom da skole praznuju!
Podelite komentar