Nestalo jevanđelje i vredne knjige stare tri veka iz crkve u Viči

Slavković je u svojoj knjizi "Spomenička baština Dragačeva" (1993) javnosti predstavio crkvene belege i vrednosti iz tri manastira i deset crkava u svom zavičaju

  • 0

Dragačevski književnik Joviša Slavković (80) obavestio je namesnika Srpske pravoslavne crkve u Guči, Žičku eparhiju i Policijsku upravu u Čačku da su iz mesne crkve u Viči, pod nejasnim okolnostima, nestale tri izuzetno vredne knjige štampane u 18. stoleću. Iz mesne crkve nestale su tri dragocene knjige štampane u 18. veku, javlja Glas zapadne Srbije.

DANAS JE SVETI NEKTARIJE: Verujte u čuda, jer će bolesni danas ozdraviti, ukoliko urade jednu stvar (FOTO)

Reč je o trebniku iz 1754, psaltiru iz 1778. i četvorojevanđelju iz 1794. godine.

Slavković je u svojoj knjizi "Spomenička baština Dragačeva" (1993) javnosti predstavio crkvene belege i vrednosti iz tri manastira i deset crkava u svom zavičaju. Među njima je i bogomolja u Viči, deset kilometara južno od Guče, posvećena Svetom gromovniku Iliji.

oviša Slavković književnik i istraživač iz Dragačeva prijavio je čačanskoj policiji i žičkoj eparhiji nestanak crkvenih knjiga iz 18. veka (1754.) ,koje su nestale iz Crkve Svetog Ilije u Viči.

- To su veoma retke knjige, koje su bile i navredniji inventar u ovoj crkv - rekao je Slavković i dodao da je pre nekoliko dana bio u Viči s namerom da piše hroniku o ovom selu.

Foto: Tanjug/Uprava Carina

- Pitao sam mesnog paroha Miluna Stevanovića koji je došao pre pet godina na službu u Viču, ali on mi je rekao da ih nije zatekao. Među knjigama su četvorojevanđelje iz 1794. štampano u Rusiji ukrašeno i presvučeno kožom, psaltir i trebnik štampan u Moskvi - kazao je Slavković za Glas zapadne Srbije.

Slavković kaže da su ove knjige dospele u Viču preko Aleksandra Suhanova učitelja u ovom mestu koji je poreklom Rus i koji se tada zajedno sa sveštenikom Milanom Nedovićem najviše zauzeo za gradnju crkve.

Sveštenik crkve u Vuči paroh Milun Stefanović kaže da još uvek nema blagoslov od crkvenih vlasti da priča o tome, ali da izvezne knjige postoje.

- U crkvi postoji četvorojevanđelje koje nije iz 18. veka već je crkvi poklonjeno 1940. Ne znam odakle Slavkoviću uvid u crkvene knjige i ja tako nešto o čemu on priča nisam zatekao kada sam došao u službu u ovoj crkvi - rekao je Stefanović.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug/Foto: Ilustracija)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA