≫ 

Dečak koji boluje od retke i teške bolesti avionom Vlade Srbije otputovao u Italiju na transplantaciju jetre

U roku od 24 sata komisija zdravstvenog fonda donela je pozitivnu odluku i pacijent je upućen u italijanski grad Bergamo

  • 2

Petar Petrović (17) koji je oboleo Bad-Kijarijevog sindroma otputovao je jutros u Italiju na transplantaciju jetre o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

U pitanju je retko i teško oboljenje od kojeg oboli jedan na milion stanovnika. Pacijent je lečen u Univerzitetskoj bolnici u Tiršovoj, a zahtev da se lečenje nastavi u inostranstvu RFZO-u je stigao 15. oktobra.

U roku od 24 sata komisija zdravstvenog fonda donela je pozitivnu odluku i pacijent je upućen u italijanski grad Bergamo. Petrović je jutros u pratnji oba roditelja otputovao avionom Vlade Srbije specijalno opredeljenim za te namene.

Direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić kaže da je u slučaju Petra Petrovića važno vreme jer je dečaku dijagnostikovan Bad-Kijarijev sindrom koji vremenom dovodi do otkazivanja funkcije jetre.

On je avionom prevezen u Italiju, Newsflare

- Jetra je sada u dobrom stanju i veoma je važno vreme. Iz tog razloga u roku od 24 sata su dobili pozitivno mišljenje - naglasila je Škodrić.

Bolnica u Bergamu specijalizovana je za tu vrstu oboljenja i za transplantaciju jetre. Škodrić je podsetila da se na odgovor bolnice iz Italije čeka i po mesec dana, ali istakla da su ovom slučaju uspeli odgovor da dobiju za 15 dana.

Otac dečaka Ivica Petrović zahvalio se zdravstvenom fondu na brzoj reakciji i brzom odobrenju sredstava za lečenje u Italiji. On očekuje da će transplatacija dobro proći i da će se Petar uskoro vratiti zdrav u Srbiju.

Zahvaljujući sporazumu koji su ministarstvo zdravlja i RFZO potpisali sa vladom Srbije, od avgusta se za transport pacijenata u inostranstvo koriste avioni vlade Srbije.

Pilot Željko Krstić kaže da posada avioslužbe u hitnim situacijama može da bude spremna u veoma kratkom roku. Podseća da ne zavisi sve od njih već i od dobijanja dozvole za prelet pojedinih zemalja.

Direktor kontrole letenja Srbije i Crne Gore Predrag Jovanović ističe da su medicinski letovi prioritetni, što znači da imaju prednost pri poletanum, da im se obezbeđuje letenje najkraćom rutom, kao i da imaju prioritet pri sletanju na odredište.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nenad

    31. oktobar 2018 | 13:16

    Sretno i dugo nam ziveo!

  • Vukac

    31. oktobar 2018 | 11:13

    Dace Bog da ovaj djecak ozdravi .Ali postavlja se pitanje kako se odredjuje ko su prioriteti za lijecenje u inostranstvo o trosku drzave ,posto znamo da ima puno ljudi tj djece za koje su u Srbiji iscrpljene sve mogucnosti za oporavak pa su se tako i za njih stekli uslovi za lijecenje u drugoj drzavi .Ako neko zna ovo da objasni ne meni vec gradjanima Srbije izvolte

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA