≫ 

SIDS, sindrom iznenadne smrti odneo još jedno dete: Kakva je to nevidljiva sila zbog koje se mališani nikada ne probude?

Kako je moguće da zdrava deca samo zaspe, srce im stane i ona prestanu da dišu? Postoji li nešto što roditelji mogu da urade da predvide ovu situaciju, pitanja su koja javnost postavlja

  • 20

Sindrom iznenadne smrti kod dece (SIDS), teško objašnjivi uzrok gubitka mališana, kada je naizgled sve u redu, ponovo je glavna tema u srpskom društvu, nakon što je beba Danica B. (1)  preminula. Bebu su u ponedeljak brzom reakcijom lekari uspeli da reanimiraju, ali je danas mala Danica zauvek prestala da diše.

Da li je SIDS uzrok zbog koga je dete nepomično zaspalo u krevetu, te vaspitačice nisu mogle da je probude, nije još potvrđeno i u pitanju su samo prve pretpostavke. Daničin slučaj odmah je prizvao u sećanje malenog Dejana Todorovića (3), sina proslavljenog glumca Srđana Žike Todorovića, kao i Matiju M. (2), koji se pre dve godine nije probudio nakon što je zaspao u vrtiću u Malom Mokrom Lugu.

Kako je moguće da zdrava deca samo zaspe, srce im stane i ona prestanu da dišu? Postoji li nešto što roditelji mogu da urade da predvide ovu situaciju, pitanja su koja javnost postavlja.

Vaspitačice nisu mogle da je probude kao drugu decu Foto: Shutterstock

- Iskreno, teško. Jedino što eventualno može da pomogne je da se obrati posebna pažnja još na rođenju deteta. Ukoliko se na tim prvim analizama pokaže da dete ima izvesne probleme sa disanjem, srcem ili cirkulacijom, onda pedijatar može da naloži intenzivnije praćenje. Veću pažnju tada mogu da obrate i roditelji na to kako dete diše, kako se ponaša i uzima hranu. Pedijatar za to vreme vodi računa o srčanim i plućnim funkcijama i, ako primeti promene, reaguje na prve znake. Pažljivije posmatranje je jedino što može da se učini - kaže pedijatar dr Dejan Jonev.

Dok medicina ne nađe nove odgovore, stručnjaci su saglasni da osim praćenja, nema druge prevencije.

Sindrom iznenadne smrti, koji se javlja i kod odojčadi, i kod dece starije od 12 meseci, još je nepoznanica za modernu medicinu. Kada dete umre od ovoga, kompletna autopsija, pretrage mesta smrti i analiza istorije bolesti lekarima obično ne pruže nikakvo objašnjenje gubitka mališana, koji je pre nego što je umro bio potpuno zdrav.

Pogađa i odojčad, i stariju decu, pa čak i tinejdžere Foto-ilustracija: pixabay.com

Po analizama NORD-a, SIDS se ne može ni sprečiti, ni predvideti u ovom trenu.

Analizirajući smrt 445 dece, koji su u SAD-u umrli tokom 2016. godine, došlo se do podataka da su skoro sva ta deca spavala pre nego što su prestala da reaguju. Njih 90 odsto je bilo rođeno u punom terminu i razvoj im se smatrao normalnim. Oko 60 odsto bilo je staro između 12 meseci i 4 godine, ali sindrom iznenadne smrti može da pogodi i stariju decu - skoro četvrtina bili su tinejdžeri. Svaka etnička grupa bila je jednako zastupljena na ovoj tragičnoj listi.

Deca su uglavnom bila zdrava pre smrti ili patila od inače neopasnih stvari kao što je prehlada. Tek nekoliko dece je ranije imalo febrilne napade ili porodičnu istoriju tih napada.

Sindrom iznenadne smrti se ne može predvideti Foto-ilustracija: Profimedia/PhotoAlto

Uzrok iznenande smrti je po definiciji nepoznat, ali po nekim istraživanjima neotkriveni problemi srca, izazvani genetskim abnormalnostima, infekcijom ili neurološkim stanjem, koji mogu da utiču na srčani ritam, nešto su što treba imati u vidu. Takođe se sumnja da i febrilni napadi u tome mogu da igraju određenu ulogu, ali ništa od ovoga nije sasvim sigurno.

Iznenadnu smrt dece je nemoguće predvideti ili smanjiti rizik od nje.

Ovaj sindrom je istovremeno veoma redak.

VIDEO: Ovako je izgledala transplantacije rožnjače kod malog Aleksandra starog samo deset dana

(D. Savanović/d.savanovic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Wien

    4. decembar 2018 | 21:06

    U zadnje vreme se sve vise sumnja na UNDINE Sindrom...tj da deca u budnom stanju sasvim normalno disu ali je problem kada spavaju..(slicno sleep apnea)....veoma tesko se dijagnostikuje jer je u pitanju mutacija gena jednog dela nervusa frenikusa iliti nerva koji inervise dijafragmu koja je veoma bitna za disanje...prema tezini klinicke slike moze biti neophodan cak i aparat za disanje dok se ne ugradi pacemaker na dijafragmu iliti stimulator nervusa frenikusa...kratko objasnjenje da se ne lupeta o osiromasenom uranijumu ili vakcinama...svako dobro

  • Scaramanga

    4. decembar 2018 | 20:39

    4.godine smo supruga i ja sedeli ceo dan celu noc pored deteta koje je imalo apnee. Lepo prestane da dise. Doktori su govorili da su alergije. Eminemtni strucnjak, nacelnik orl klinike i vlasnik privatne prakse se kleo da je alergija. Bio je treci krajnik. Nikad vise apnea. Tako da o doktorima nemam sta da kazem. Stalno mislim za te slucajeve da se dusa izgubi u snu. Suvise malo u telu i pojma nemaju da je kasno da se vrate. Zivot u strahu je cena roditeljstva

  • Mile

    4. decembar 2018 | 14:16

    Uzrok mozete potraziti u Vakcinama... To nije nesto sto zelite da ubrizgate u svoje dete!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA