≫ 

Afrička kuga steže obruč oko Srbije: Bolest svinja nam je preblizu! Registrovano je 1.000 žarišta, sazvan štab za vanredne situacije

U severnom Banatu sazvana je vanredna sednica Saveta Upravnog okruga i Okružnog štaba za vanredne situacije

  • 5

Zbog alarmantnog podatka da je u susednoj Rumuniji prisutna opasna bolest - afrička kuga svinja, u severnom Banatu sazvana je vanredna sednica Saveta Upravnog okruga i Okružnog štaba za vanredne situacije. S obzirom da je u Rumuniji registrovano već 1.000 žarišta bolesti, a više od 50.000 svinja je uklonjeno, Srbija mora da bude na oprezu, apeluju nadležni.

Kako je istakao doktor veterinarske medicine Tibor Molnar, iz Specijalističkog veterinarskog instituta iz Subotice, afrička kuga je bolest koja napada domaće i divlje svinje, ne prelazi na druge životinje, niti na čoveka, ali protiv ove bolesti ne postoji način lečenja. Bolest se prenosi preko inficiranih svinja, a takođe i preko proizvoda od inficiranih svinja, pre svega tehnički neobrađenih. Takođe, bolest se može preneti putem odeće, obuće, preko radnika koji su bili u kontaktu sa zaraženim svinjama.

Sednica Štaba za vanredne situacije, Foto: Telegraf

Doktor Molnar je kao najvažniju činjenicu istakao da je za sada bitno prepoznati prvi slučaj, ukoliko se pojavi u Srbiji i da je najbitnije pravovremeno reagovanje u cilju sprečavanja daljeg širenja bolesti.

BOLEST, ZA SADA, NIJE REGISTROVANA U SRBIJI

Nikola Lukač, načelnik Severnobanatskog upravnog okruga, istakao je da je cilj sastanka upoznavanje svih lokalnih samouprava sa posledicama koje ova bolest može prouzrokovati.

– Preventivno delovanje podižemo na jedan viši nivo, jer nam se približava momenat kada će afrička kuga biti i kod nas registrovana. Međutim, nadam se da ćemo svi zajedno na najadekvatniji način odreagovati u ranom prepoznavanju kako bi posledice bile što manje – istakao je Lukač.

Bolest za sada nije registrovana u Srbiji, ali je zato u zemljama u okruženju. S obzirom da je rumunska granica na svega 20-ak kilometara udaljena od ovog dela Srbije, opasnost postoji i zato je najbitnije prvi slučaj "uhvatiti" i preventivno delovati. Važnu ulogu u ovom problemu imaju lovci jer su najveći prenosioci divlje svinje. Sva stočarska gazdinstva moraju biti na oprezu, naročito sada u sezoni svinjokolja, jer se pre klanja svaka svinja mora iskontrolisati.

Afrička kuga je bolest koja napada domaće i divlje svinje, Foto: Telegraf

Ukoliko se bolest pojavi to bi bilo pogubno za stočni fond Srbije. Bolest je do sada registrovana i u Bugarskoj i Mađarskoj. Kako je zaključeno na sednici, važno je ukazati na biosigurnosne mere na farmama, upoznati lovce sa karakteristikama oboljenja i načinom širenja bolesti kod divljih svinja.

Na teritoriji Kikinde, uključujući privatna gazdinstva i industriju gaji se oko 100.000 svinja. Protiv afričke kuge ne postoji vakcina. Stopa smrtnosti kod životinja je velika što uzrokuje velike štete u stočarskom fondu.

VIDEO/Najezda prasića na Beograd: Jure slobodno među zgradama

(D. Ivanić)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boba

    23. decembar 2018 | 17:02

    Kako su ubacili virus pred praznike,da bih naravno uvozili iz holandije i sl. Nek im kuga u kuci bude.

  • traks

    23. decembar 2018 | 17:19

    Opet americka propaganda i buva.To su nam namerno smestili pred praznike.

  • Muamer

    23. decembar 2018 | 16:38

    Pa vi jedite svinju i dalje i hvalite se kako je svinja bolja od jagance.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA