≫ 

Srbija je tek sad primljena u CERN, a Jugoslavija bila jedna od 12 zemalja koje su osnovale prestižnu organizaciju

Srbija je postala 23. članica

  • 3

Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) primila je danas Srbiju kao svoju 23. državu članicu nakon što je primila formalnu potvrdu UNESCO da je Srbija pristupila CERN-ovoj konvenciji, saopštio je Institut za fiziku.

Predsednica vlade Srbije Ana Brnabić tim povodom ističe da je ulaganje u naučna istraživanja važno za razvoj naše ekonomije, a CERN je jedna od najvažnijih naučnih institucija danas.

- Neizmerno sam ponosna što je Srbija postala punopravna članica CERN-a. To će doneti nove mogućnosti za saradnju naših naučnika i industrije sa CERN-om i zemlkama članicama CERN-a - rekla je Brnabić.

Predsednica Saveta CERN-a Ursula Basler je kazala da "Srbija ima dugogodišnju saradnju sa CERN-om, a srpski naučnici su kontinuirano uključeni u CERN-ove najveće eksperimente". 

Podsetimo, CERN openlab i srpska kompanija Comtrade su prethodnog septembra potpisali još jedan ugovor o saradnji, čime je Comtrade ostao jedina srpska firma i jedna od 10 firmi u svetu koja razvija softvere za potrebe CERN-a.

- Veoma sam srećna što je zahtev Srbije za članstvom u CERN-u doveo do toga da sada možemo da poželimo dobrodošlicu Srbiji kao državi članici - rekla je Basler.

Hadronski sudarač u Ženevi, Foto: flickr/Neil Hinchley

Generalna direktorka CERN-a Fabiola Ðijanoti naglasila je da ima veliko zadovoljstvo da poželi dobrodošlicu Srbiji kao 23. državi članici. 

- Srpska naučna zajednica je tokom dugog niza godina dala značajan doprinos CERN-ovim projektima. Članstvo će osnažiti dugogodišnju saradnju između CERN-a i Srbije, stvarajući prilike za povećanje saradnje u naučnim istraživanjima, treningu, obrazovanju, inovacijama i deljenju znanja - izjavila je Ðijanoti.

Pristupanje Srbije CERN-u pozdravio je i ministar Mladen Šarčević.

- Kao država članica CERN-a, Srbija je spremna da nastavi sa razvojem nauke i obrazovanja, dok će naši naučnici, istraživači, instituti i industrija imati mogućnost da se priključe donosiocima važnih naučnih i tehnoloških odluka - rekao je Mladen Šarčević, srpski ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

U saopštenju se podseća da, dok je Srbija bila deo Jugoslavije, jedne od 12 zemalja članica koje su osnovale CERN, srpski fizičari i inženjeri učestvovali su u nekim od prvih CERN-ovih projekata, na sinhrociklotronskom, proton-ciklotronskom i super-proton-sinhroton akceleratorima.

Hadronski sudarač u Ženevi, Foto: AP/Tanjug

Tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka, fizičari iz Srbije radili su na DELPHI eksperimentima na CERN-ovom LEP sudaraču.

CERN i Srbija su 2001. godine zaključili Ugovor o međunarodnoj saradnji koji je omogućio učešće Srbije u ATLAS i CMS eksperimentima na Velikom hadronskom sudaraču i u Svetskoj LHC komjuterskoj mreži, kao i na ACE i NA61 eksperimentima.

Najveće učešće Srbije danas u CERN-u je u ATLAS i CMS eksperimentima, u postrojenju ISOLDE, koje izvodi istraživanja u domenima od nuklearne fizike do astrofizike, kao i na izradi studija budućeg sudarača čestica - FCH i CLIC, koji su potencijalno novi najvažniji projekti u CERN-u.

Takođe, kompanija Comtrade je od 2015. godine član CERN openlab-a gde aktivno učestvuje u razvijanju softvera najvećeg nuklearnog instituta u svetu.

Kao država članica CERN-a, Srbija će imati pravo glasanja u Savetu, CERN-ovom telu koje donosi najvažnije odluke, i doprinosiće budžetu ustanove. Članarana će doprineti mogućnostima za zapošlkavanje u CERN-u, kao i učešću srpske industrijie na CERN-ovim tenderima, navedeno je u saopštenju.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • REPENT

    24. mart 2019 | 20:17

    Ko zna za šta sluzi taj cern...

  • Gagi

    24. mart 2019 | 18:25

    Normalno. Jugoslavija je ipak bila Jugoslavija. A Srbija je samo Srbija.

  • Perke

    25. mart 2019 | 08:56

    Napustiti Cern i traziti da nam.vrate novac koji je Sfrj ulozila u ovaj projekat..pa nek' lepo zovu Kosovo da im posalje nekoliko milijardi narko dolara i par vrhunskih fizicara da malo pomognu...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA