≫ 

Crni bilans porodičnog nasilja u Srbiji: U 2019. godini ubijeno 19 žena, a evo gde se prave propusti

- Žene se za pomoć najpre obraćaju policiji i centru za socijalni rad i nekada naiđu na dobar prijem, da ih neko sasluša, a nekada ne - rekla je koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević

  • 24

Od početka godine u porodičnom nasilju ubijeno je 19 žena i četvoro dece. Nakon što su u kući u Beloj Palanci pronađena tela supružnika, taj broj mogao bi da bude i veći.

Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević kaže da je teško odgovoriti na pitanje gde se greši, ali da brojke veoma zabrinjavaju.

- Mi u principu govorimo o tome, piše se o tome, to jeste tema, ali samo dva-tri dana, posle se ne pominje - rekla je Stanojevićeva i dodala da država treba nasiljem više da se bavi sistemski.

Žene se za pomoć najpre obraćaju policiji i centru za socijalni rad.

- Te institucije su prve na udaru i one nekada naiđu na dobar prijem, da ih neko sasluša, a nekada ne. Kažu im "nije to ništa strašno, proći će, nije on baš takav". Kada dođu kod nas uglavnom dolaze iz straha da će ih stvarno ubiti - ukazala je Vesna Stanojević.

nasilje nad zenama, porodicno, silovanje, tuca, provalnik, pesnica, plac, zlocin, Foto: Profimedia/Panthermedia

Od svih žena koje su izgubile život, samo dve su se obratile nekoj instituciji za pomoć. Mnoge ne veruju da tako nešto može baš njima da se desi.

- Ne dešava se nekom drugom, već svima nama. Žene moraju da shvate da ništa u poremećenim odnosima nije naivno. Može da očekuje nešto loše da se desi jer nasilniku nešto ne odgovara. Postoji ljubomora, proganjanje, krivično delo koje je već vidljivo - istakla je koordinatorka sigurne kuće.

Ona je navela da nadležni treba svaku prijavu da uzmu u razmatranje i donesu zaključak.

- Oni izreknu zabranu prilaska, a kada istekne, nasilnik učini novo krivično delo. Mora da postoji automatizam u produžavanju zabrane - smatra Stanojevićeva.

Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36

(*ovo je broj SOS telefona licenciranog od Ministarstva za RZBSP)

(Telegraf.rs/RTS)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mako

    25. septembar 2019 | 11:45

    Šta je sa muževima , kada muškarac izvuče deblji kraj , to nikoga ne interesuje . Dali smo zaista jednaki i koje jednakiji .

  • Niko bitan

    25. septembar 2019 | 11:08

    E, vidis, druze, i ti trutovi mafijasi obezbede bar deci pristojan zivot. Ovi trutovi, nesposobni za zivot, bilo sta normalno, uzmu i od rodjene dece. Pokupe sve, rasprodaju, pa rade za kojekakve snajke radodajke. A jos ako imaju psihijatrijsku dijagnozu, sta ocekivati. Zacarani krug.

  • PREDATOR

    25. septembar 2019 | 10:59

    Balkanci su skloni nasilju nad ženama pogotovu a kome da prijave nasilje žene koje su greškom udate za mafiju kako toga da se otarase ovaj trut im nudi novac bla bla one se prime na to i posle im rode đečurliju mafijašku i trunu sa njima ceo život!!! Znam neke ovde u Crnoj Gori užas sve ode za mafiju a njima ne sme da pisne niko, dobro ja bi smeo ako bi mi neko povredio nekoga mog ili mene bio bi okačen neđe o neko drvo odran najverovatnije...zato zreba žene čuvati a roditelji su tu krivi hoće ona u grad hoće provod umesto da joj otac kaže sedi tu i ne mrdaj inače ideš napolje, tako je najbolje bolje nego da se uvati sa trutom nekim koji je u mafiji do grla milov neki.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA