≫ 

MUP obrazložio razloge prestanka radnog odnosa petorici pripadnika Žandarmerije

Ovo rešenje je zapravo deklarativnog karaktera, odnosno njime se samo konstatuje razlog i dan prestanka radnog odnosa po sili zakona, a u skladu sa pravosnažnom sudskom odlukom

  • 6

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštava, zbog brojnih neistina u vezi sa uručenjem rešenja o prestanku radnog odnosa petorici pripadnika Žandarmerije, da su ista doneta u skladu sa važećim pravnim propisima Republike Srbije.

Zakonom o policiji predviđeno je da zaposlenima u MUP-u po sili zakona prestaje radni odnos i u skladu sa drugim pravnim propisima Republike Srbije, odnosno u navedenom slučaju u skladu sa Zakonom o državnim službenicima.

Zakonom o državnim službenicima propisano je da zaposlenima prestaje radni odnos po sili zakona, ako bude osuđen na kaznu zatvora od najmanje šest meseci ili mu je izrečena uslovna osuda na kaznu zatvora od najmanje šest meseci bez obzira na period proveravanja za učinjeno krivično delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje poslova državnog službenika i to danom pravnosnažnosti presude.

Koja su krivična dela nedostojna poslova državnog službenika utvrdio je Visoki službenički savet i to donošenjem Pravilnika o utvrđivanju krivičnih dela za čiju osudu državni službenik postaje nedostojan za obavljanje poslova, odnosno vršenje dužnosti.

Upravo su u skladu sa ovim Pravilnikom doneta rešenja o prestanku radnog odnosa petorice pripadnika Žandarmerije, a ovaj propis se primenjivao i na druge pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova koji su pravosnažno osuđeni za krivična dela koja su definisana navedenim Pravilnikom.

Takođe, Zakonom o državnoj upravi propisano je da ministar predstavlja ministarstvo, donosi propise i rešenja u upravnim i drugim pojedinačnim stvarima i odlučuje o drugim pitanjima iz delokruga minstarstva. Upravo je u skladu sa navedenim Zakonom rešenje o prestanku radnog odnosa potpisao ministar unutrašnjih poslova, koji donosi rešenja u upravnim stvarima, pa samim tim i rešenje o prestanku radnog odnosa zaposlenih.

Ovo rešenje je zapravo deklarativnog karaktera, odnosno njime se samo konstatuje razlog i dan prestanka radnog odnosa po sili zakona, a u skladu sa pravosnažnom sudskom odlukom.

Nakon što se donese pravosnažna presuda, ista se prosleđuje Ministarstvu unutrašnjih poslova, koja je u slučaju petorice pripadnika Žandarmerije, od strane Višeg suda u Beogradu, dostavljena početkom februara. Datum donošenja rešenja o prestanku radnog odnosa i datum prestanka radnog odnosa, tačnije pravosnažnosti presude, ne mogu se poklopiti imajući u vidu neophodno vreme koje je potrebno da se presuda dostavi postupajućem organu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miroslav

    25. februar 2020 | 18:34

    Apsolutno podržavam da svaki pripadnik policije po automatizmu bude otpušten ukoliko je krivično osuđen. Čim se pokrene proces suspenzija dok isti traje. Drugo... samo njih 5? Svi drugi "čisti"? Ma važi...

  • deathmach

    25. februar 2020 | 17:43

    Срамота...

  • Filip

    25. februar 2020 | 18:46

    Jeeeeste, mi se zakopcavamo na ledjima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA