≫ 

Da li je ukidanje vanrednog stanja datum koji Srbija čeka? Koje sve želje (ne)ćemo moći da ispunimo

Građani prave planove kako će proslaviti pobedu nad epidemijom, prof. dr Zorana Radovanovića pitali smo kada će te planove moći i da ostvare

  • 21
vanredno stanje mere paraznik Foto: Telegraf, Tanjug/Tanja Drobnjak, Pixabay, Nikola Tomić

Kako se optimistične prognoze stručnjaka sve češće čuju, sve do danas potkrepljene nevelikim brojem zaraženih od korona virusa u dane u kojima se beleži i sve veći broj testiranih građana, i građani gaje nadu da se uskoro bliži kraj.

To se jasno može videti na društvenim mrežama na kojima stranice anketiraju članove o tome šta će najpre učiniti kada se ukine vanredno stanje. Te želje su uglavnom skromne i idu od toga da se izgrle najmiliji, preko toga da se posete članovi porodice, neki i preko granice, u susednoj Republici Srpskoj, do toga da se sloboda proslavi u kafani uz društvo.

S obzirom na to da se ove želje odnose na - sad već svakodnevnim jezikom - blizak kontakt, kojim se krši mera socijalnog distanciranja, ujedno nazvana osnovnom merom u danima borbe sa zarazom, pitali smo se da li je dan koji Srbi željno iščekuju dan kada će biti ukinuto vanredno stanje ili je to neki drugi datum koji dolazi tek kasnije. Da li će biti moguće izgrliti bližnje, otići u Bosnu ili u kafanu, otkrio nam je epidemiolog Zoran Radovanović.

On je u razgovoru za Telegraf.rs ocenio da bi do ukidanja vanrednog stanja moglo doći krajem aprila ili početkom maja, kako smo u prethodnim danima i čuli najave. Ipak, napominje da do ukidanja mera ne mora doći.

- Verovatno će se ukinuti vanredno stanje, možda 30. aprila, možda uoči Đurđevdana, ali to neće da promeni ništa što se mera tiče. One će se relaksirati, ali to mora da ide postupno. Kad broj obolelih krene da se smanjuje, treba sačekati još bar deset, bolje 15 dana, pa onda - kaže navodeći da je ukidanje vanrednog stanja politička odluka, te da se moraju izmiriti ekonomski i zdravstveni rizici, ali da će mera smanjenja kontakata još dugo biti na snazi.

Pretpostavlja ipak da će mere popuštati, pre svega iz psiholoških razloga, te da bi se prvo mogla ukinuti zabrana izlaska napolje za starije od 65 godina, ali opominje da to treba da ide u fazama.

Objašnjava da isto važi za radnike, te da ih u fabrike treba vraćati postepeno. Kaže nam da to zavisi od procesa proizvodnje, ali da bi to najpre trebalo da bude petina, potom trećina, te da se za mašinama može raditi sa 50 odsto kapaciteta, za svakom drugom.

-  To zavisi i od procesa proizvodnje, ali poenta je da ne budu gusto zbijeni - napominje Radovanović, dodajući da će mera zabrane masovnog okupljanja biti poslednja ukinuta: - Ljude najviše interesuje sport. Pre polovine maja, možda i pre kraja maja to neće biti dozvoljeno, opet zavisi od epidemiloške situacije.

Doktor dr Zoran Radovanović epidemiolog Prof. dr Zoran Radovanović / Printskrin: TV Happy

Socijalno distanciranje će postepeno da se obnavlja, tvrdi Radovanović, ističući da je jedan od koraka i vraćanje saobraćaja.

- Važno je da u gradskom prevozu ne bude gužva. Ako se pusti 20 odsto populacije, penzionera npr, onda da se pusti oko polovine vozila u Beogradu, da se kapacitet vozila ne poveća za tu istu petinu, već za dve petine - naveo je epidemiolog.

U vezi sa intimnim željama građana koje smo naveli spočetka, ceni da za kafanu najpre ima nade.

U kafanu bi se već moglo posle Đurđevdana. Kao što je bilo ranije da određeni broj ljudi prema kvadraturi može da uđe u ugostiteljski objekat. Ako je mali kafić, može da uđe na primer petoro. Ali bar bi radio. Pogotovo što će sad biti otvorene bašte, pa da se postave razređeniji stolovi - objašnjava zbog čega mu to deluje najizglednije.

Rekao je i da otvaranje granica, kao i njihov prelazak imaju veze sa epidemiološkom situacijom u dve zemlje, npr. Srbiji i BiH i ponovio da je osnovni princip socijalna distanca, te da mera o zabrani fizičkog kontakta na snazi može ostati sve do kraja maja, dodajući da je i dalje "sve na dugačkom štapu".

Video: Gojković o stavu SPC i okupljanju vernika za Vaskrs

(B. Petrović - b.petrovic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bice bolje

    13. april 2020 | 22:26

    Zdravlje je najbitnije a sve ostalo sto nebude ove godine bice sledece ali kada se zdravlje izgubi nema nazad.

  • Ђурађ

    13. april 2020 | 23:36

    Није ми јасно чему лицитирање кад ће се укинути ово или оно. У дану кад имамо највише оболелих. Мере треба да трају колико год док не буде безбедно за све људе у нашој земљи. Схватите, имамо заразу, епидемију. Јел роштиљ за Први мај битнији?!

  • Bbb

    13. april 2020 | 23:04

    Zelje su nam svima iste ,da se vlast konacno promeni

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA