≫ 

Šumadija 11 dana nema novih obolelih: Kako izgleda borba za živote u kovid centru u Kragujevcu

Za dva meseca 650 pacijenata prošlo je trijažu i lečenje na infektivnoj klinici

  • 3
Lekari, pacijent, bolnica, koronavirus, lečenje Foto: Tanjug/AP

U Šumadiji jedanaesti dan nema novih obolelih od korona virusa. Stabilnoj epidemiološkoj situaciji, doprinela je blagovremena organizacija zdravstvenog sistema i posvećenost medicinskih radnika.

Jedanaestog marta na infektivnu kliniku u Kragujevcu stiže pacijent iz Paraćina. Sumnja se da je zaražen korona virusom. Prima ga doktorka Ružica Radojević Marjanović – infektolog i klinički virusolog. Počinje borba za svaki dah.

- Do tada smo imali samo teoretska znanja, kontakte sa kolegama koji su već bili u epidemji i nikakva praktična iskustva. Ali, na osnovu kliničke slike i detaljnih epidemioloških podataka koje nam je pacijent dao, bili smo veoma sigurni da se radi o kovid infekciji - rekla je Ružica Marjanović za RTS.

Za dva meseca 650 pacijenata prošlo je trijažu i lečenje na infektivnoj klinici. Oni su prvi na udaru.

- Ova epidemija nas je naučila koliko je bitan timski rad i mi smo svi tu kao kolektiv odradili dobar posao, 12 sati dnevno - kaže Nikola Dragović, medicinski tehničar u KC Kragujevac za RTS.

- Najviše smo strahovali za mlade kolege, volontere, koji su neiskusni, koje želimo da sačuvamo i koji su budućnost infektivne klinike. I za veliki broj naših tehničara koji su mnogo duže vremena provodili u neposrednom kontaktu sa pacijentima - ističe Ružica Marjanović.

Klinicki centar Kragujevac Foto: Marko Jovanović

Konsultacije sa kolegama, obilazak pacijenata, medicinski protokoli, rad u virusološkoj laboratoriji, sve to čini njen dan. Jasna procedura, bezbroj presvlačenja i pranja ruku... Petnaestogodišnje iskustvo, usavršanje i znanje, ali kovid je i dalje nepoznanica.

- Oporavak ne možemo da predvidimo, postoje parametri kojima se rukovodimo kada procenjujemo njihovo stanje i potencijalni ulazak u respiratornu infekciju, ali još uvek nismo sasvim sigurni kako će se infekcija završiti, da li će imati svoje nove talase, da li će biti sezonskog tipa i vratiti nam se ponovo na jesen, kakav je imunološki odgovor organizma, o tome malo znamo- ističe Ružica Marjanović.

Danonoćno – nekad sa samo petnaestak minuta pauze, zdravstveni radnici su u kovid centrima. Ljudi posvećeni svakom pacijentu. Željni svakodnevice i privatnog života.

- Uželela sam se zagrljaja i bliskog kontakta sa sinom, a snagu mi daje zahvalnost pacijenata, koji su izašli sa klinike  sa željom, da nam vide lica - rekla je Ružica Marjanović za RTS.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta: https://www.telegraf.rs/covid-19

Video: Dr Kon o tome ko kontrolište fabrike i rad u njima za vreme korona virusa

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sumadija

    8. maj 2020 | 11:09

    Kako nema kad je kod nas juce bilo dvoje novozarazenih.Gornji Milanovac.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA