≫ 

Detaljan vodič kako se i gde prijaviti za PCR testiranje, kako uplatiti 6.000 dinara, gde otići

Građani testiranje mogu da obave u svim domovima zdravlja, institutima i zavodima za javno zdravlje Srbije

  • 15
korona test bris uplatnica Foto-kolaž: Tanjug/AP, rfzo.rs

Otkako je Crna Gora prošlog petka otvorila granice sa Srbijom, ispred laboratorija u kojima se radi PCR testiranje na korona virus u našoj zemlji, stvorile su se gužve. Zato je od danas povećan broj laboratorija za PCR u kojima se uzima bris iz grla i nosa.

Nadamo se da će slike redova kakve su se viđale ispred Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" biti deo prošlosti.  

Kako saznajemo, mnogi su pohrlili na testiranje bez dokaza da su uplatili 6.000 dinara koliko košta PCR na lični zahtev, a ima i onih koji ne znaju kako i kome treba da uplate.

Telegraf.rs vam donosi detaljan vodič gde možete da se testirate, kako se i kome uplaćuje za PCR testsiranje, ali i da li je neophodno zakazivanje.

Uplata ide fondu zdravstva

Svako ko se odluči da uradi PCR na lični zahtev, 6.000 dinara treba da uplati Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO).

Novac se uplaćuje na tekući račun  840-17750-34. U  polju poziva na broj upisuje se jedinstveni matični broj građanina koji se testira.

Ovaj tekući račun služi i za uplatu pravnih lica. Oni, međutim, umesto jedinstvenog matičnog broja, u polje poziv na broj upisuju PIB pravnog lica. Takođe, ukoliko pravno lice uplaćuje sredstva za više zaposlenih osoba, potrebno je da dostavi spisak radnika sa njihovim jedinstvenim matičnim brojevima (JMBG)

Na lični zahtev putem PCR-a mogu se testirati i starni državljani.  Uplata se vrši na isti tekući račun 840-17750-34, a umesto jedinstvenog matičnog broja, u polje poziv na broj upisuje se broj pasoša ili broj inostranog osiguranja.

Primer uplatnice, osoba koja želi da se testira treba da priloži prilikom odlaska u laboratoriju. Uplate nije moguće izvršiti na mestima gde se uzorkovanje obavlja.

Testiranje 6 dana nedeljno

Od jutros su, kako je Vlada Srbije saopštila juče, povećani kapaciteti za ovu vrstu testiranja na lični zahtev. 

- Zbog povećanog broja zahteva za PCR testiranje zbog putovanja, dodatno su uvećani kapaciteti Batuta i Gradskog zavoda za javno zdravlje - navedeno je juče u saopštenju Vlade Srbije. 

Tako se u Beogradu se ono može obaviti svakim danom, osim nedeljom, u 5 institucija: 

Institut za virusologiju, vakcine i serume Torlak (od 8-20 časova),

- Zavod za biocide i medicinsku ekologiju (od 7-13 časova),

- Gradski zavod za javno zdravlje (od 8-13 časova),

- Institut za javno zdravlje Srbije dr Milan Jovanović Batut (od 8-12 časova)

- Klinički centar Srbije (od 7.30-14.30 časova, mobilni kontejner Epidemiološke službe iza Urgentnog centra).

Što se ostatka Srbije tiče, uz dokaz o uplati, testiranje na lični zahtev može se obaviti u institutima i zavodima za javno zdravlje, u zavisnosti od grada ili opštine u kojima građani podnose zahtev.

Institut za virusologiju, vakcine i serume Torlak, građani testiranje Red ispred Torlaka za testiranje Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Nema svuda zakazivanja 

Zakazivanja za testiranje na PCR nije potrebno. Ono je jedino moguće u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd, i od danas je ponovo moguće zakazati testiranje.

U ovoj ustanovi, u kojoj se dnevno može testirati 30 osoba, svi termini do četvrtka, 20. avgusta su popunjeni.

- Termin za testiranje građani mogu zakazati slanjem zahteva putem email-a info@zdravlje.org.rs u kome treba dostaviti kontakt telefon kako bi se preciziralo vreme testiranja - navodi se na sajtu Zavoda.

Rezultati u roku od 48 sati

Građani će rezultate testa na lični zahtev, bez obzira na mesto u kome je testiranje urađeno, dobiti u roku od 48 sati.

Crna Gore je prošle godine otvorila granicu sa Srbijom, ali je našim državljanima neophodan negativan PCR.

Istog dana kada je to Crna Gora i Srbija je ukinula sve mere ka njoj.  To nije bio slučaj sa Hrvatskom, Rumunijim, Severnom Makedonijom i Bugarskom, kojima smo krajem prošle nedelje za ulazak u našu zemlju uveli obavezan PCR, i to ne stariji od 48 sati.

Ovo nije konačan spisak zemalja kojima smo uveli mere. Postoji mogućnost da u toku ove nedelje, eventualno sledeće to uradimo i sa drugim zemljama koje su u crvenoj zoni zbog korona virusa, odnosno koje imaju 25 novozaraženih na 100.000 stanovnika. 

Korona virus je u Srbiji prisutan od 6. marta. Trenutno smo u drugom piku prvog talasa, koji se polako stabilizuje. Juče smo posle skoro dva meseca imali 100 novih obolelih za 24 sata.

Do sada je COVID 19 potvrđen kod 29.782 od ukupno 811.920 testiranih, a odneo je 677 života.

Video: Ušli smo u crvenu zonu kovid bolnice: Virus nije izmišljen i ova odela ne oblačimo bez razloga

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA