≫ 

Štetna i negativna pojava u romskoj zajednici: Stanimo na put dečjim brakovima, oni nisu tradicija

"Upućivanjem dopisa, inicijativa, nadležnim Ministarstvima, sa preporukama, doprinosimo rešavanju ove negativne prakse u društvu i zaštiti i ostvarivanju dečijih prava romskih devojčica i dečaka"

  • 0
Romski brak Foto: Shutterstock

Ana Saćipović, predsednica Udruženja Romske ženske mreže Republike Srbije u svom autorskom tesktu o dečjim brakovima u našoj zemlji podvlači da to nije nikakva romska tradicija, već pojava koja je u ovoj etničkoj zajednici naročito negativna po devojčice i dečake.

"Problem dečjih brakova je uzrok osipanja romskih devojčica iz obrazovnog sistema, stezanja kruga siromaštva oko njih, pojačava rizik od porodičnog i partnerskog nasilja i krši osnovna dečija prava.

Aktivnosti sprovodimo u 30 gradova i opština u Srbiji na kojima deluju članice RŽMRS. Kroz niz aktivnosti: istraživanje na terenu na uzorku od 3.000 romskih porodica o rasprostranjenosti ove negativne prakse, radionice sa devojčicama i dečacima od 12 do 18 godina starosti - 600 mladih i debate sa njihovim roditeljima - 600 roditelja, delujemo preventivno na ovu negativnu praksu u romskoj zajednici, podižemo nivo svesti o štetnim posledicama po fizičko i mentalno zdravlje dečaka i devojčica.

Realizacijom kampanji, sastanaka, okruglih stolova i konferencija javno zagovaramo za dopunu i izmenu normativno strateškog okvira za suzbijanje dečjih brakova. Upućivanjem dopisa, inicijativa, nadležnim Ministarstvima, sa preporukama, doprinosimo rešavanju ove negativne prakse u društvu i zaštiti i ostvarivanju dečijih prava romskih devojčica i dečaka.

Analizirajući činjenično stanje, Ključne međunarodne ugovore, Opšte komentare i opšte preporuke ugovornih tela relevantne za dečije, rane i prinudne brakove kao i Strateški - pravni okvir Republike Srbije zaključili smo da važeći pravni okvir ne obezbeđuje adekvatnu zaštitu dece od dečjih, ranih i prinudnih brakova. Pre svega, dečji, rani i prinudni brakovi nisu u dovoljnoj meri prepoznati kao štetne prakse, koji ugrožavaju detetovo pravo na život, opstanak i razvoj.

Izmena pravnog okvira u oblasti socijalne zaštite, samo je jedan neophodan deo izmene normativnog okvira kada je reč o suzbijanju dečjih, ranih i prinudnih brakova ali i te kako značajna za suzbijanje ove negativne društvene pojave. Zbog toga RŽMRS pokreće obrazloženu Inicijativu za dopunu člana 41. stav 2 Zakona o socijalnoj zaštiti i Inicijativu za dopunu tačke 7. stava 4 Instrukcije o načinu rada centra za socijalni rad - organa starateljstva u zaštiti dece od dečjih brakova.

Podnetom Inicijativom želimo da se u oblasti socijalne zaštite obezbedi adekvatnija zaštita dece od dečjih, ranih i prinudnih brakova, kao i da se uskladi sa ključnim međunarodnim ugovorima koje je potvrdila Republika Srbija u oblasti prava deteta i prevencije nasilja".

Ana Šaćipović Foto: Promo

Romska ženska mreža RS osnovana je 2004. godine i okuplja 37 romskih ženskih organizacija iz Republike Srbije i aktivistkinje koje rade na unapređivanju romskog ženskog aktivizma, a u interesu Romkinja u Srbiji. Delujemo u oblastima ostvarivanja ženskih ljudskih prava, unapređenja položaja Romkinja u oblasti zdravlja, obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja, antirafikinga, nasilja u porodici, prevencija ranih i ugovorenih brakova, političke participacije Romkinja.

Uz podršku Švajcarske razvojne agencije u okviru ACT programa, kao i OAK i TRAG fondacije, realizujemo projekat "Dečiji brak nije romska tradicija" koji realizuje program javnog zagovaranja za unapređenje položaja romskih devojčica na lokalnom i nacionalnom nivou u Republici Srbiji.

Video: Kakva je situacija danas u Orlovskom naselju?

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA