≫ 

Nema ništa gore nego kad ne znaš šta ti je sa detetom: Jurić o Mateju, Tijani i 12 nestalih pred Novu godinu

Jurić je istakao da su pred Novu godinu imali 12 prijava za nestala lica u svom registru

  • 3
igor jurić, Matej Periš Foto: ATA Images, MUP RH

Trinaest dana smo tražili Tijanu. Sedam dana njena majka oka nije sklopila. Prvi put je zaspala kada je saznala šta se desilo. Ova sada neizvesnost za porodicu nestalog Mateja je užasna i ne postoji ništa gore nego da ne znaš šta se desilo sa tvojim detetom. Znam da otac nestalog Mateja sada samo čeka da ga on pozove i kaže: "Tu sam, tata, dobro sam. Bio sam kod devojke, u provodu..."

Ovako je Igor Jurić iz Fondacije "Tijana Jurić" i Centra za nestalu i zlostavljanu decu, za TV Prva komentarisao slučaj nestalog Splićanina Mateja Periša, agonije kroz koju u ovakvim slučajevima porodica prolazi, ali i sve druge slučajeve nestalih od Nove godine.

- Mi u Centru nemamo novih informacija o slučaju Mateja Periša. Policija ima još nešto novo što ne sme da iznosi u javnost zbog same istrage. Kao država smo pokazali veliku odgovornost i ponosan sam na svoju zemlju - rekao je Jurić, dodajući da su i preko Centra za nestale primili na stotine poruka podrške za Mateja i želje da se pomogne.

- Svaka informacija mora se proveriti i nijedna se ne sme staviti "ad acta". Kada je Tijana nestala, mi smo dobijali informacije da je viđena u Banjaluci, Mađarskoj, do toga da je čak viđena u Alžiru. Imali smo ozbiljan opis kako je došla, prešla granicu i došla do Alžira. Kako je vreme odmicalo, mnogo toga je provereno. Važno je da ljudi koji javljaju informacije o Mateju, to čine čiste svesti i savesti, da nisu zlonamerni - napomenuo je Jurić.

Roditelji, dodaje, nikada ne gube nadu, nikada ne dođe trenutak kada posumnjaju u srećan ishod potrage. Ipak, kako je ispričao, neizvesnost je najgora i puno je porodica u Srbiji koje ceo život provedu u agoniji, ne znajući šta im se zapravo dogodilo sa detetom.

- Ja sam bio potpuno siguran da je Tijana živa i da ćemo je pronaći živu. Ne postoji ništa gore od neizvesnosti. Neizvesnost je neumoljiva i ubija postepeno. Poznajem mnoge porodice koje traže decu i po 25 godina. To su biljke. Žive, a ne žele da žive - tužno je zaključio on.

Podsetio je na gospođu Nikolinu iz Koluta kod Sombora koja 25 godina traži svog sina.

- Ona je sada nama ostavila DNK, ako se ikada on pronađe da ga sahranimo pored nje - ispričao je Jurić.

On je istakao da su još od potrage za nestalom ženom na Zlatiboru, imali 12 prijava za nestala lica u svom registru. Podsetio je na neke od njih.

- Mali Aleksa je izuzetno dete. Samo je rekao majci da ide da radi u inostranstvu, često je bio na društvenim mrežama. Nemamo i dalje nikakvu informaciju o njemu. Tu je i gospođa Nada Kalap, dementna osoba. Otišla je od kuće 30. decembra i nije se vratila - podsetio je on.

Prošle godine je, kako je naveo, bilo 1.147 prijavljenih nestanaka dece, a 1.103 su pronađena.

- Za 44 dece nismo na kraju godine znali šta se dogodilo - naveo je na kraju Jurić.

Video: Šestog dana potrage za mladićem iz Splita bez ronilaca: Brodići opremljeni sonarom pretražuju reku

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Svetlana

    5. januar 2022 | 13:50

    Tužno...

  • Eto

    5. januar 2022 | 16:40

    Niko jos nije pisao o tih 44 deteta koja nisu pronadjena,a o Splicaninu pod dejstvom alkohola se pise danima na svakih pola sata

  • Neda

    5. januar 2022 | 19:33

    Saosecam sa ovim roditeljima jer ja zivim i danas sa tom neizvesnoscu vec 42 godine.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA