≫ 

Haos sa velikom maturom! Polaže se 3 sata, a fakulteti je ne priznaju: Tražiće da đaci idu i na ceo prijemni

Trenutno se ne zna ni da li će biti uvedena školske 2023/24. godine, kako sada stoji u zakonu, jer se čeka stav novog ministra prosvete

  • 13
Resenja srpski jezik 2021 Foto: Marko Jovanović, mpn.gov.rs

Evropska Unija platila je 3,7 miliona evra za uvođenje velike mature u Srbiji, a stručnjaci kažu da je to važna reforma obrazovanja koja će srednjoškolce primorati da uče za znanje, a ne za ocenu.

Međutim, haos koji njeno uvođenje trenutno stvara ne uliva dobar osećaj ni roditeljima ni đacima. Ne zna se čak ni da li će biti uvedena školske 2023/24. godine, kako sada stoji u zakonu, jer se čeka stav novog ministra prosvete. Pored toga nije poznato ni koliko će bodova velika matura nositi za upis na fakultet.

Ono što je pak poznato je da većina fakulteta takoreći ne priznaje veliku maturu, pa će tražiti da srednjoškolci svakako polažu i njihov prijemni ispit. Kada se ima u vidu da je predviđeno da se velika matura polaže čak tri do četiri sata, lako je zamisliti pred kakvim opterećenjem i stresom bi se srednjoškolci našli, a onda bi nakon svega toga polagali i celokupan prijemni na fakultetu.

- Koncentracija đaka traje sat, do najviše sat i po vremena. Nakon toga, oni mogu samo da prekontrolišu zadatke. Sve preko toga je veliko fizičko i psihičko opterećenje - ocenjuje za Telegraf.rs Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.

On vidi nekoliko problema oko uvođenja velike mature.

- Trebalo bi razmotriti strukturu testa. Možda bi testovi iz srpskog i matematike mogli da budu jednostavniji za one koji ne gravitiraju ka tim fakultetima, a da budu teži iz onih predmeta koji su im potrebni za fakultet. Zatim, sudeći prema probnom testiranju, reklo bi se da zadaci više traže faktografske činjenice nego promišljanje - navodi Markov.

Najproblematičniji je, dodaje, odnos univerzitetske zajednice i Ministarstva prosvete, kao i to što se ne zna koliko će se vrednovati matura, a koliko prijemni i uspeh u školi.

- Uz nikakvo ili malo vrednovanje velike mature, ni motivacija učenika da urade test ne bi bila velika i umesto jednog kvalitetnog ispita dobili bismo čisto ispunjavanje formalnosti. Uvođenjem državne mature uz zadržavanje prijemnih ispita na fakultetima učenici ne dobijaju ništa - zaključuje na kraju Markov, dodajući da je zakazan sastanak u Ministarstvu povodom problema neplaćanja nastavnika koji su dežurali na probnoj maturi.

Šta će srednjoškolci polagati na velikoj maturi: 

Maturanti gimnazija: srpski jezik, matematiku i jedan od predmeta sa liste (strani jezik, fizika, hemija, biologija, geografija, istorija)

Maturanti srednjih stručnih škola:  srpski jezik, matematika i stručan deo mature (jedan test iz teorijskih znanja struke i jedan praktičan rad)

Maturanti trogodišnjih škola: pisana teorijska priprema za izradu praktičnog dela ispita i praktični ispit.

Polaganje traje: 3 do 4 sata

Broj pitanja po ispitu: 40  (10 sa osnovnog nivoa znanja, 20 sa srednjeg nivoa i 10 sa naprednog nivoa)

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kaja

    13. maj 2022 | 09:20

    Trazite od dece onoliko koliko ste im dali!

  • Lola

    13. maj 2022 | 09:16

    Da ukinemo fakultete? Šta će nam obrazovani!!! Treba reformisati obrazovanje u osnovnim školama, a ne da deca uče gluposti i samo za ocenu!

  • Evropejci

    13. maj 2022 | 11:04

    A znači EU uvodi pravila nama, iako mi nismo deo nje, odredjuje nam uslove za školovanje dece i još ko zna šta. Fakulteti su u pravu što ne priznaju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA