≫ 

Istraživali su problem seksualnog uznemiravanja na dva novosadska fakulteta: Evo šta su pokazali rezultati

Rezultati kazuju da je oko 10 odsto zaposlenih doživelo bar jedan oblik seksualnog uznemiravanja tokom prethodnih pet godina

  • 0
Seksualno uznemiravanje Foto: Shutterstock

Studenti, kao i zaposleni na dva novosadska fakulteta, Filozofskom fakultetu i na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, su doživeli seksualno uznemiravanje i ucenjivanje, ili su sa tim upoznati. Ovo su neki od zaključaka upravo završenog istraživanja o problemu seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja među studentima i zaposlenima na ova dva fakulteta.

U istraživanju su, u periodu od februara od maja, učestvovali stručni timovi, ukupno 1.182 studenta i 215 zaposlenih sa oba fakulteta kako bi se analizirali podaci o prisutnosti seksualnog uznemiravanja i ucena, o pojedinačnim slučajevima i očekivanjima šta je na institucijama da rade u vezi s ovim problemom, prenosi 021.rs .

Istraživanje je rezultiralo i izradom informativne brošure "Bezbednost i poverenje za sve: Percepcija problema seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja među studentima i zaposlenima na Filozofskom fakultetu i na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu", na kojoj je, kao i u istraživanju, radilo šestoro istraživača s dva fakulteta.

Rezultati pokazuju da studenti i studentkinje umeju da definišu seksualno uznemiravanje i ucenjivanje i znaju da razlikuju lakše i teže oblike: merkanje, dobacivanje, gestikulaciju, slanje fotografija pa sve do neželjenog fizičkog kontakta i nasilja.

Studenti znaju i da se ovo nasilje normalizuje, kao i da svako može da postane žrtva. Gotovo svi anketirani studenti poznaju nekog ko je bio žrtva, a pojedini mladići su istakli i primere istopolnog uznemiravanja i ucenjivanja.

Edukacija o ovoj temi je, zaključuju istraživači, urgentna budući da studenti i sami navode da se o temi nedovoljno govori, te da nema sistematične edukacije.

Prema rezultatima ankete sa studentima, najzastupljenije je verbalno seksualno uznemiravanje, a slede neverbalno i fizičko seksualno uznemiravanje.

I verbalno i neverbalno seksualno uznemiravanje je učestalije na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, dok su ostali oblici podjednako zastupljeni na oba fakulteta.

Inače, šest oblika seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja su: verbalno, neverbalno, fizičko zlostavljanje, ucenjivanje, uznemiravanje putem savremenih tehnologija i proganjanje.

Anketirani su i profesori, saradnici i drugi zaposleni na oba fakulteta. Rezultati kazuju da je oko 10 odsto zaposlenih doživelo bar jedan oblik seksualnog uznemiravanja tokom prethodnih pet godina. Više od polovine slučajeva je verbalno nasilje, a počinioci su u više od polovine slučajeva zaposleni na visokom položaju.

Među zaposlenima, žene su češće žrtve u odnosu na muškarce.

Zaposleni na Filozofskom fakultetu su doživeli seksualno uznemiravanje i ucene u nešto višem procentu u odnosu na zaposlene sa Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja (ali je potrebno uzeti u obzir rodnu strukturu zaposlenih na oba fakulteta, napominju istraživači).

Ono što je definitivno potrebno na ovim ustanovama su vršnjački savetnici koji će raditi sa studentima i studentkinjama. Svi, i zaposleni i studenti, trebalo bi da prođu kroz obaveznu edukaciju kako bi znali da prepoznaju opasnost, a potom i da reaguju.

Ustanove mogu da usavrše svoj rad tako što će doneti adekvatne pravilnike koji će se baviti ovom temom, a od pomoći bi bilo i formiranje timova za podršku žrtvama.

Bitno je napomenuti da je, Filozofski fakultet prvi na Univerzitetu u Novom Sadu koji je usvojio Pravilnik o prevenciji i zaštiti od seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja, čime je već napravio korak napred u zaštiti studenata i zaposlenih.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA