
Prednosti studiranja na Tehnološko-metalurškom fakultetu Univerziteta u Beogradu
Tehnološko-metalurški fakultet (TMF) je akreditovana nastavna i naučna visokoškolska ustanova koja je deo Univerziteta u Beogradu i školuje inženjere tehnologije i metalurgije već više od 90 godina. Fakultet ima 5 studijskih programa koji imaju zajedničku inženjersku osnovu, ali daju mogućnosti za rad u više industrijskih grana kroz uža usmerenja i odabir različitih grupa predmeta.
Studentima su u toku studija na raspolaganju različite ekspertize i predavači iz brojnih oblasti, što ih čini sposobnim za dinamična radna okruženja koja zahtevaju multidisciplinarnost. Budući inženjeri u oblasti hemijskog inženjerstva, biohemijskog inženjerstva i biotehnologije, inženjerstva zaštite životne sredine, inženjerstva materijala i metalurškog inženjerstva se školuju da pokriju širok spektar privrednih delatnosti, u korak sa aktuelnim trendovima.
Mogućnosti koje pruža studiranje na TMF-u
Fakultet realizuje veliki broj naučnih i stručnih projekata sa međunarodnim i nacionalnim kompanijama, kao rezultat prepoznate stručnosti profesora i budućih inženjera. Izuzetna organizacija studentskog života realizuje se prevashodno kroz Savez studenata TMF (SSTMF). Savez studenata TMF organizuje veliki broj projekata koji omogućava studentima da steknu potrebna znanja i veštine. Pripreme za ono što ih čeka prilikom zapošljavanja studeti imaju prilike da vide kroz posete kompanijama i projekte koji se realizuju. Zainteresovani studenti se tokom studija mogu uključiti u naučno-istraživački rad pod mentorstvom profesora i istraživača u okviru Centra za naučno-istraživački rad studenata (CNIRS). Studenti kroz SSTMF imaju prilike da prođu edukacije u pisanju projekata, pregovaranju i lobiranju, javnom nastupu i radu u timu. Studenti imaju prilike da učestvuju u razmenama studenata kroz BEST i IESTE organizacije. Takođe, fakultet aktivno učestvuje u programima mobilnosti kroz ERASMUS+ projekte, CIRCLE-U, kao i CEEPUS mrežu, koji omogućavaju međunarodnu razmenu studenata, nastavnika i nenastavnog osoblja.

Međunarodna saradnja
Zahvaljujući ugledu fakulteta u međunarodnim okvirima, nije potrebna nostrifikacija diplome u inostranstvu.
TMF se trudi da prepozna vredne i ambiciozne studente pa se već dugi niz godina najbolji studenti nagrađuju i stipendiraju kroz veliki broj različitih priznanja, ali i stipendije mnogobrojnih fondacija i kompanija. Alumni klub TMF-a čine direktori najvećih kompanija u oblasti hemijske, petrohemijske, prehrambene, farmaceutske, automobilske, metalurške industrije, ali i naučnici na najprestižnijim svetskim fakultetima i institutima kao što su Kolumbija, Kembridž, Berkli i dr.
Veliki broj projekata u okviru najkompetitivnijih međunarodnih programa HORIZON, EUREKA, COST, TWINNING, finansiranih od strane Evropske komisije, ali i privrednih subjekata, kao i nacionalnih programa IDEJA i PROMIS, se realizuje na fakultetu. Takođe, Centar za čistiju proizvodnju Srbije na Tehnološko-metalurškom fakultetu razvio je, u saradnji sa skandinavskim zemljama, više projekata iz oblasti cirkularne ekonomije i zaštite životne sredine, kroz koje se domaćim privrednim subjektima ali i nadležnim Ministarstvima pruža pomoć u ispunjavanju kriterijuma u oblasti zaštite životne sredine, neophodnih za pridruživanje Republike Srbije EU. Kroz projektno finansiranje ali i kroz saradnju zaposlenih, TMF je razgranao mrežu saradnje i dobrih poslovnih odnosa sa velikim brojem zemalja kako u EU tako i zemljama van teritorije Evrope.

Značaj saradnje sa privredom
Tehnološko-metalurški fakultet od svog osnivanja posebnu pažnju posvećuje saradnji sa domaćim i inostranim privrednim subjektima u oblasti hemijskih, petrohemijskih i biohemijskih tehnologija, inženjerstva zaštite životne sredine, inženjerstva materijala, metalurgije i tekstilnog inženjerstva.
Fakultet studentima pruža mogućnost sticanja znanja iz širokog spektra oblasti, ali se za potrebe petrohemijske i naftne industrije izdvajaju pre svega Hemijsko inženjerstvo, kroz izborne oblasti Hemijsko procesno inženjerstvo, Organska hemijska tehnologija, Polimerno inženjerstvo i Kontrola kvaliteta, ali i kroz studijsko područje Inženjertsvo zaštite životne sredine. Znanja stečena kroz ove oblasti u potpunosti osposobljavaju studente za rad, kako u industrijskim postrojenjim, tako i za potrebe projektovanja u oblasti naftne i petrohemijske industrije.
Fakultet je, pored različitih vrsta konsaltinga u oblasti primenjenih istraživanja, tokom više decenija učestvovao u izradama velikog broja projekata, elaborata, studija, akcionih planova i sl, gde se kao posebna može izdvojiti saradnja sa Naftnom industrijom Srbije, koja se već decenijama uspešno realizuje. TMF je učestvovao u projektovanju procesa, opreme, u projektima rekonstrukcije delova postrojenja i u izradi mnogobrojnih studija u Rafineriji nafte Pančevo i za potrebe NIS-a.
Saradnja sa NIS-om je proširena i na uključivanje studenata u programe kompanije namenjene mladima i stručne prakse, kako bi studenti svih nivoa studija stekli praktično iskustvo, ali i brže se uključili u poslove kompanije.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Strahinja Zecevic
U spisku strucnosti koje se stici na TMF izostavljena je struka ELEKTROHEMISKOG INZENJERA, danas inace vise nego ikad aktuelna strucnost imajuci u vidi potrebu za green energijom i elektricnim vozilima.
Podelite komentar