Krenuli bez opreme na najopasniji teren: Detalji spasavanja planinara na Tari, akcija trajala više od 10 sati

U akciju spasavanja je bilo uključeno 17 ljudi, među kojima su osim pripadnika GSS i rendžera učestvovali i pripadnici granične policije, vatrogasaca sa čamcima, i sa pet službenih vozila

  • 1
Spasioci Foto: RINA

Prava drama odigrala se na Tari kada su se u opasnosti našla dva planinara, a akcija njihovog spasavanja potrajala je skoro deset sati. Među prvima na licu mesta našli su se i rendžeri Nacionalnog parka Tara.

- Locirali smo ih u predelu mesta Zvezda na Tari prema pećini Topla Peć, već je počeo da pada mrak nisu mogli više da pešače, a teren je jako strm i nepristupačan. Nisu imali kod sebe nikakvu opremu za penjanje samim tim nisu mogli ni da se vrate nazad - rekao je za RINU Milisav Mijatović, rendžer u NP Tara.

Spasioci Foto: RINA

Njihova sreća bila je u tome što se, sticajem okolnosti, upravo na Tari održavala velika vežba upravljanja jedinicama u vanrednim situracijama GSS Srbije, Sarajeva, Brčkog i planinarskog kluba Tara i u tom trenutku se u Bajinoj Bašti našao dovoljan broj spasilaca da pruže prvu pomoć u kratkom vremenskom periodu. Šest spasilaca GSS prvi su krenuli na teren, a ostali rendžeri, vatrogasci ostali su kao podrška dok se ne stigne do povređenih. Onog trenutka kada su uspostavili vizuelni kontakt i komunikaciju sa zarobljenima, rendžeri su dobili informacije da će lica biti evakuisana prema jezeru Perućac. Tada su se ostali spustili na samo jezero čamcima, kako bi ih bezbedno evakuisali. Akcija spasavanja je trajala od pola sedam uveče do pola četiri ujutru, s tim što je cela akcija završena u pet kada je napuštena lokacija gde se odigravala evakuacija.

- Zarobljenim planinarima konstatovan je tremor, to je nevoljno drhtanje celog tela, ekstremiteta ili određenih grupa mišića, usled brzog naizmeničnog grčenja. To je osećaj sličan onom kad se uplašite. Njima su se noge ukočile i bili su bespomoćni. Tara je nepredivdiva planina, a oni su se našli na jednom od najopasnijih terena - izjavio je rendžer Milisav.

U akciju spasavanja je bilo uključeno 17 ljudi, među kojima su osim pripadnika GSS i rendžera učestvovali i pripadnici granične policije, vatrogasaca sa čamcima, i sa pet službenih vozila.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ana56

    17. oktobar 2022 | 20:51

    Ti nisu pravi planinari,nego kvaziavanturisti! Poci na takvo planinarenje bez odgovarajuce opreme i pripreme je suludo. Dobro je da su spaseni,ali koliko ljudi je zbog njihove gluposti moralo sate i sate da provede na terenu!? Koliko je kostala cela ta operacija, da li su se zapitali? Trebali bi im naplatiti makar deo troskova, mozda i kroz prinudni rad, pa ce drugi put dobro razmisliti pre nego sto se zapute u takav pohod.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA