Vreme čitanja: oko 2 min.

Milica je rekorderka u novovaroškom kraju! Već tri godine rađa blizance, a tek kakva su imena dobili...

E. S.

Vreme čitanja: oko 2 min.

Protekle godine Milica je rodila muško i žensko, dok su ove godine oba ženskog pola

  • 0
Nova Varoš, krava Milica Foto: B.I.

U domaćinstvu Ćurdić, u Negbini, kod Nove Varoši, jedna krava godišnje donosi dvostruku prinovu, rađa blizance, i to čak tri godine za redom. Dragomir Gane Ćurdić i njegova supruga Rada, gaje četiri krave, a od nedavno bogatiji su za još dva ženska teleta, blizanca, koje je na svet donela njihova krava Milica.

Ona se "bliznila" i predhodne dve godine, pa su domaćini umesto troje, od nje odgajili šestoro teladi. I Milica se rodila kod njih, oni su je podgajili, a sada im je miljenica među kravama, nije stara, a iako rađa po dva teleta njeno telenje uvek prođe u najboljem redu.

- Kada je prvi put pre tri godine, u zimskim danima, rodila dvojke, koliko smo bili radosni, toliko i zabrinuti, kako ćemo ih podgajiti? Počeli smo da ih hranimo sa kantom na cuclu i sve je bilo kako treba, odgajili smo ih, bilo je više posla nego kada je jedno tele, ali smo se izborili, sada smo već i navikli. - priča Gane.

Protekle godine Milica je rodila muško i žensko tele, dok su ove godine oba teleta ženskog pola. Gazde su im odmah "kumovale", pa su dobili vrlo zanimljiva, a moderna imena - Lana i Lena.

Po genetskim karakteristikama, žensku telad iz parova blizanaca različitog pola ne treba ostavljati za priplod, već gajiti za tov, dok u situaciji kada su oba teleta ženskog pola nijedan gen ne osporava njihov dalji napredak i razvoj. I u kući Ćurdić još uvek traju pregovori, da li će gajiti ovogodišnje bliznice?

- Nadam se da ćemo Lanu i Lenu ostaviti za priplod, muž kaže, puno je posla, treba to "gledati", namirivati, ali ja prkosim, imam energije za punu štalu stoke, ništa mi nije teško. Nadam se da će moja odluka presuditi, lepe su nam kravice, šteta da ih ne gajimo - kaže Rada.

Dragomir, u selu poznatiji po nadimku Gane, drvoseča je u Murtenici, pa je oko stoke najviše posla na plećima njegove supruge Rade. Ističu da se od stočarstva može živeti, te ih čudi činjenica što mlađi ljudi sve manje žele da se bave ovim poslom i žive u selu.

- Eto, mi imamo četiri krave, nešto živine, svinje, mleko predajemo u mlekaru, ne proizvodimo sir i kajmak, samo kol'ko za naše potrebe, dosta pašnjaka uzimamo pod ušur od komšija koje ne žive u selu. Pored poslova u domaćinstvu "otkine" se neki dinar i od rada u šumi, što je dovoljno za život, da se ni u čemu ne oskudeva i solidno živi. - ističu Ćurdići.

Posao oko stoke zahteva prisutnost tokom cele godine, nema godišnjeg odmora i slobodnih dana, a najviše se radi tokom leta kada se kose livade i priprema hrana za stoku tokom zime. Gane i Rada doživljavaju lepšu stranu ovog posla, tako i pričaju, pa ih možda zbog njihovog optimizma i energije, prijatno iznenađuju dvostruke prinove, koje donosi krava Milica, rekorderka u njihovom domaćinstvu, ali i u ostalim selima u novovaroškom kraju.

(Telegraf.rs/B.I.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA