Elektrodistribucija Srbije ulaže u očuvanje životne sredine: Stubovi i dalekovodi bezbedni za ptice
Ptice duž Dunava mogu slobodno da lete i odmaraju se na stubovima dalekovoda, a rode će odgajati ptiće u novim bezbednim gnezdima na 900 bandera zahvaljujući projektima Elektrodistribucije Srbije.
Električni stubovi, žice i objekti za transformaciju napona odavno su postali deo prirodnog staništa koje ptice koriste za odmor, osmatranje plena prilikom lova ili svijanje gnezda.
Da bi se sprečilo stradanje ptica, u saradnji sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) na 40 kilometara dalekovoda uz Dunav postavljeni su preusmerivači leta i izolovano je 576 stubova na koje najčešće sleću.
- U toku je jedan od najvećih investicionih ciklusa u modernizaciju elektrodistributivne mreže u Srbiji u okviru kojeg je uspešno realizovan veliki broj projekata. Najveći deo su ulaganja u rekonstrukciju postojećih trafostanica, izgradnju novih, kao i uvođenje najmodernijih tehnologija jer su to ključni faktori za stabilan i pouzdan elektroenergetski sistem. Pored osnovnih investicija, izdvojili smo sredstva i za ekološke projekte kojima čuvamo životnu sredinu i biodiverzitet Srbije za buduće generacije – rekli su u Elektrodistribuciji Srbije.
Zajedno sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS), Elektrodistribucija Srbije se uključila u evropski projekat LIFE Danube Free Sky, čiji je cilj da se u sedam podunavskih zemalja istraži i spreči stradanje ptica od elektrokucije i kolizije duž toka Dunava, koji prilikom seoba koriste kao migratorni koridor. Na trasi dalekovoda uz Dunav u Srbiji ugrađeno je ukupno 3.340 takozvanih divertera. To su plastične pločice koje vise sa žica dalekovoda, pomeraju se i reflektuju svetlost tokom dana, ali i svetle u mraku, signalizirajući pticama kako bi na vreme mogle da preusmere svoj let. Postavljeno je i oko 1.500 izolacionih kapa na 576 najrizičnijih stubova dalekovoda što će pticama omogućiti bezbedno sletanje i odmor, bez mogućnosti da svojim telom naprave kratak spoj i izazovu strujni udar.
Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije rekli su da je postavljaju divertera i izolacionih kapa prethodilo utvrđivanje rizičnih trasa za ptice i proveru stanja na terenu. Učesnici projekta obišli su 484 kilometara srednjenaponskih dalekovoda i 6.094 srednjenaponskih stubova i tokom 15 meseci posmatrali prelete ptica i načine na koji interaguju sa dalekovodima prilikom izbora ključnih lokacija za zaštitu. Prikupljene su i informacije o tipovima stubova i konzola kako bi se razvili najefikasniji načini zaštite.
Elektrodistribucija Srbije sarađuje sa DZPPS i na projektu važnom za zaštitu i povećanje populacije roda. Udruženje koje brine o pticama Srbije ove godine je uspešno obavilo popis belih roda i zabeležilo rekordnih 1.927 gnezda od kojih je najveći broj na električnim stubovima. U Vojvodini se nalazi 1.137 gnezda, a južno od Save i Dunava 790. Od ukupnog broja, aktivno je bilo 1.597 gnezda u kojima je bilo 4.378 mladunaca.
- Da bi rode bezbedno odgajile svoje mladunce, Elektrodistribucija Srbije će postaviti 900 platformi na stubovima elektrodistributivne mreže. Verujemo da će sigurne platforme na lokacijama gde se gnezda doprineti da se poveća broj roda u narednom popisu – ocenili su u EDS.
Slobodno nebo Dunava
Projekat LIFE Danube Free Sky pokrenut je 2020. godine i sufinansiran iz LIFE programa Evropske unije. U projektu ucestvuje 15 partnera iz sedam podunavskih država - Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Rumunija, Bugarska i Srbija, sa ciljem da se istraži i spreči stradanje ptica od elektrokucije i kolizije duž Dunava koji brojne ptice, prilikom seoba, koriste kao migratorni koridor. U Srbiji, projekat realizuju Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Elektrodistribucija Srbije u okviru devet međunarodno značajnih područja za ptice na prostoru dunavskog toka.
(Telegraf.rs)
Video: Pedijatar odgovara koliko je majčino mleko važno za imunitet dece i zašto ne treba ljubiti bebe
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.