Pojavile se vaške u ivanjičkim kolektivima: Roditelji, jedan potez je ključan, evo koji!
Vašljivost glave često se javlja kod dece predškolskog i školskog uzrasta i to najviše početkom hladnijih dana, a sada je kod nas očito pravo vreme za to. Roditelji su zabrinuti zbog sve više dece koja imaju problem sa ovim parazitima te masovno kupuju medicinske šampone, gumice za kosu koje bi trebalo da efikasno deluju, a lekari kažu da je jedini način zaštitite potpuna izolacija!
Ono što je neophodno napomenuti jeste da vaške ne prenose nikakve zarazne bolesti, te su više smetnja sa kojom deca i roditelji moraju da se izbore ukoliko se manifestuju.
- To je više jedna neprijatna pojava, higijenski problem. Srećom mi odavno nemamo belu vaš ili vaš tela koja može da prenese neke opasne zarazne bolesti. Vaš glave nije medicinski problem, s vremena na vreme se pojavi i napada decu, pa čak i odrasle ljude - kazao je dr Milorad Dramićanin, načelnik Higijensko epidemiološke službe DZ Ivanjica.
Kako je objašnjeno, najčešće se događa prilikom boravka u nekom kolektivnom smeštaju, pa su joj otud deca naizgled primarna meta.
Bitno je napomenuti da njihova pojava nije odraz nehigijene i da nema razloga za sramotu koja često prati situaciju ukoliko se u nekoj kući pojave vaške.
- Naprotiv, vaš voli da napadne dečicu koja imaju čistu kosu jer se lakše lepi za čistu dlaku negu za onu koja je masna ili prljava. Lako se prenosi. Ne leti, već direktnim kontaktom glave na glavu deteta. Dakle, u vrtićima i školama. Savetujem da kada roditelji čuju da su se pojavile u kolektivima s kojima imaju interakciju samo redovno pregledaju svoju decu - kaže Dramićanin i dodaje da se vaši najlakše primete u delu iza ušiju ili na potiljačnoj regiji glave.
Međutim ukoliko roditelji uoče vaši, nephodno je preduzeti važan korak - izolovati dete iz kolektiva dok se situacija potpuno ne reši.
Takođe, izuzetno je važno da obaveste vaspitačice vrtićke grupe ili učiteljice ukoliko je dete školskog uzrasta.
Terapija
Za samu terapiju, postoji niz aparata koji su i na biljnoj bazi i potpuno su bezbedni za decu. Obično su u pitanju šamponi, ali mogu biti i u obliku gela. Nakon nanošenja, potrebno je da se napravi velika pena i potom da se tako ostavi da odstoji petnaestak, 20 minuta, pa tek onda da se temeljno ispere.
Takođe, kosu treba češljati, ali ne četkom već češljem koji je što gušći kako bi se vaši iščešljale, a sve to uraditi iznad belog materijala kako bi se ispratilo da li su uklonjene. Postupak je neophodno ponoviti posle nekog vremena kako bi bili sigurni da je rešen problem.
Dr Dramićanin savetuje da šampon nanesu i ostali ukućani jer se nekad pojava ne primeti i mogu pomisliti da oni sami nemaju problem čime se on dalje nastavlja.
Vaška živi do 30 dana, a ženka polaže do 10 jaja (gnjida) dnevno. Da se gnjida poretvori u nimfu potrebno je sedam dana, a do odrasle vaške još deset dana, znači ukupno 17 dana. Jedna od najčešćih zabluda vezanih za vaške je da farbanje kose može ukloniti vaške, kao i da vaške ne idu na farbanu kosu.
Šuga kao još jedan problem
Šuga je još jedna bolest koja može da se javi kod dece i odraslih u raznim kolektivima. Medicinski nije alarmantna, ali je neprijatna.
Ključ je u redovnim pregledima i praćenju dece da li se pojavio problem ili ne, a potom adekvatno postupiti uz konsultacije sa lekarom.
(Telegraf.rs/Infoliga)
Video: Mjuzikl "Fantom iz opere" sa Vest Enda i Brodveja u Sava Centru od 22.do 29.aprila
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
LE
Nisu ni vaši kao nekad staromodne nego moderne i ne prenose bolesti,super.
Podelite komentar