
Neurolog sa VMA otkriva koje glavobolje su najopasnije i da li imaju veze sa moždanim udarom: Ovo je loš znak
Glavobolja se može javiti iz više razloga - stres, nesanica, nedostatak gvožđa, prehlada, ali takođe može biti i alarm za neka ozbiljnija stanja i bolesti, zbog čega je ne smemo ignorisati. Naime, postoji više vrsta glavobolja, a pravilno prepoznavanje njihove prirode ključno je za efikasno lečenje i prevenciju. O glavoboljama, moždanom udaru, utrnulosti u rukama i nogama, vrtoglavicama, u današnem podcastu Zdravo sa Ivanom, razgovarali smo sa dr Aleksandrom Pantovićem, neurologom sa Vojnomedicinske akademije (VMA) u Beogradu.
Kada je glavobolja alarm za uzbunu i koji se to neurološki problemi javljaju objašnjava dr Pantović.
- Većina glavobolja koje se javljaju su bezazlene. Više od 95 odsto glavobolja su zapravo benigne glavobolje. To što ih nazivamo benignim samo znači da one nisu po život opasne ali to ne znači da one nisu "onespobljavajuće". Kada osobu boli glava, ona ne može na adekvatan način da funkcioniše. Glavobolja je najčešći simptom zašto se pacijenti javljaju lekaru, objašnjava je dr Pantović u podcastu Zdravo sa Ivanom.
U manjem procentu kako dodaje, ima onih glavobolja koje zahtevaju posebnu pažnju.
- Kod njih se, za razliku od ovih hroničnih razlikuje to što naglo nastaju, što deluju drugačije i tada se treba javiti lekaru. Neurolog utvrđuje pregledom na šta može ukazivati i šta dalje raditi, dodaje dr Pantović.
Glavobolja i moždani udar
Kada zaboli glava, mnogi pomisle da je u pitanju moždani udar. U podcastu Zdravo sa Ivanom, neurolog pojašnjava da li boli glava kada nastupi moždani udar.
- Na pitanje da li treba čovek da se plaši moždanog udara kada ga zaboli glava, ne možemo da kažemo da ne, ali retko kada moždani udar prati glavobolja, naročito kada je ishemijski moždani udar, jer se on dešava u strukturama mozga koji nemaju nervne završetke. Krvareći moždani udar i oni ređi koji se dešavaju zbog krvarenja i raslojavanja, disekcije krvnog suda, oni mogu da budu praćeni jakon glavoboljom, zbog čega je i potrebno uraditi dijagnostiku što pre, ističe dr Pantović.

Što se simptoma tiče, kod moždanog udara može se javiti utrnulost, slabost ili oduzetost lica, ruku ili nogu, pogotovo ako je zahvaćena jedna strana tela. Pored navedenih, javlja se i poremećaj govora kada dolazi do otežanog i nerazumljivog izgovaranja reči, ili potpune nemogućnosti govora.
Vrste glavobolja
Glavobolje se generalno dele na primarne i sekundarne. Primarne glavobolje nisu izazvane drugim zdravstvenim stanjima, i tu spadaju tenzione glavobolje, migrene i klaster glavobolje
Tenziona glavobolja je najčešća vrsta glavobolje i često se opisuje kao osećaj stezanja ili pritiska oko glave. Obično je blaga do umerena i ne pogoršava se fizičkom aktivnošću. Uzroci su često stres, umor, loš san i dugotrajno sedenje pred ekranima.
Migrena je ozbiljniji oblik glavobolje, koji pogađa milione ljudi širom sveta. Obično se javlja u napadima i karakteriše je pulsirajući bol, najčešće s jedne strane glave, praćen mučninom, povraćanjem i osetljivošću na svetlo i zvuk. Migrene mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana.
Klaster glavobolja je ređa, ali izuzetno jaka. Pojavljuje se u ciklusima (klasterima), najčešće u isto doba dana ili godine. Bol je intenzivan, lokalizovan oko jednog oka, često praćen suzenjem, crvenilom oka i zapušenim nosem. Iako traje kraće nego migrena, intenzitet bola može biti iscrpljujuć.
Sekundarne glavobolje su simptom drugih zdravstvenih problema, poput infekcija, povreda glave, povišenog krvnog pritiska, tumora ili problema sa sinusima. U tim slučajevima, tretman osnovnog uzroka često rešava i problem glavobolje.
Kada potražiti pomoć lekara?
Iako većina glavobolja nije opasna, određeni simptomi zahtevaju hitnu lekarsku pomoć, i to kada se javi iznenadna i jaka glavobolja, glavobolja posle povrede glave, praćena gubitkom svesti, povišenom temperaturom, ukočenošću vrata ili promenama u govoru i vidu.
Ako glavobolje postanu učestale, jake ili neobične, važno je obratiti se lekaru i ne oslanjati se isključivo na lekove protiv bolova.
Najnoviju epizodu podcasta Zdravo sa Ivanom možete pogledati u videu sa početka teksta ili na našem Youtube kanalu.
(Telegraf.rs)
Video: Koliko je opasna upala žučne kese i koje ozbiljne bolesti se kriju iza zbunjujućih simptoma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.