Država Srbija mnogo ulaže u program transplantacije: Dr Nataša Petrović o važnim pitanjima za brojne pacijente

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Na transplantaciju nekog organa u našoj zemlji čeka oko 2.000 ljudi i za ove pacijente  transplantacija je jedini put do izlečenja. Koliko je važno podizati svest o donorstvu, koliko takvim pacijentima jedno "da" znači, i šta je ono što država i Ministarstvo zdravlja rade po ovom pitanju, u podcastu Zdravo sa Ivanom, danas razgovaramo sa dr Natašom Petrović, anesteziologom Urgentnog centra, Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.

Naime, transplantacioni program u Srbiji u periodu pre korone bio je u usponu, tokom epidemije ceo svet je stao a samim tim i brojne operacije, kao i transplantacije.

- Kada govorimo o pacijentima koji su u terminalnoj fazi njihove bolesti, to su pacijenti kod kojih su iscrpljene sve mogućnosti lečenja i njima je transplantacija jedina opcija, objašnjava dr Petrović.

Jedno "da" može spasiti nekoliko života

Jedan donor i jedno "da"može spasiti nekoliko života, a koliko to znači onome ko čeka na organ, svedoče oni koji danas žive nove živote.

- Kod nas se radi transplantacija jetre, bubrega, srca... Međutim, u svetu se rade i pluća, pankreas, creva, transplantacije dugih kostiju, sve se to može unapređivati i razvijati i kod nas. U toku je recimo priprema za obučavanje za transplantaciju pluća, pa videćemo kada će i to biti moguće kod nas, objašnjava dr Petrović.

Sa pacijentima ima poseban odnos

Pacijenti koji čekaju organ, a posebno tokom pripreme za transplantaciju, upućeni su na lekare. Dr Nataša Petrović, jedna je od onih lekara, koji sa svojim pacijentima ostvaruje poseban kontakt. Na pitanje kako joj je uspela da stvori takav odnos sa pacijentima, ona kaže da se ovaj posao radi sa puno ljubavi.

-To je ljubav prema ovom poslu i prema tim pacijentima. Oni su najviše upućeni na mene i to je prosto posledica toga, svi moraju da shvate i oni naročito, da je ipak značaj hirurga u ovoj priči dominantan. Ukoliko nema dobre operacije, ništa mi ne možemo da učinimo. E sada, u tom postoperativnom toku upućeni su kako na mene tako i na tim, i mi zaista funkcionišemo sjajno, ispričala je dr Petrović u podcastu Zdravo sa Ivanom i opisala kako izgleda poverenje između lekara i pacijanata.

Državni projekat

Transplantacija organa je državni projekat, objašjava anesteziolog, i dodaje da veliku podršku pruža Ministarstvo zdravlja i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je posvećen transplantacionom programu godinama unazad.

- Ministar Zlatibor Lončar je deo ove priče i dosta je uradio na ovom polju. Mi smo ponikli u Urgentnom centru, to je od mladih dana bio naš san da ćemo nekada raditi transplanracije. Kasnije je dr Lončar postao prvo direktor Urgentnog centra i tu kreće naša priča, odnosno ostvarenje ovog našeg sna. I kasnije kao ministar i celokupno Ministarstvo zdravlja, država Srbija, zaista sve što je trebalo da se uradi, jesu uradili i naše je samo da kažemo treba nam to i to i naš problem biva rešen, kaže dr Petrović.

O temi donorstva potrebno je dosta govoriti iako je sve transparentno, uvek postoje dodatna pitanja koja žele postaviti oni koji treba da daju saglasnost.

- Kada neko njihovom, nažalost, nema spasa, on može nastaviti da živi kroz doniranje organa. To je plemeniti čin i tim jednim "da" nekome dajete novu šansu, ispričala je doktorka.

Kompletnu epizodu najnovijeg podcasta Zdravo sa Ivanom možete pogledati u videu sa početka teksta ili na našem YouTube kanalu.

(Telegraf.rs)

Video: Ivana je dala ime ćerki po svojoj donorki, nakon transplantacije jetre živi novi život

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA