
Čak 58 cm snega u maju na Kopaoniku, da, moguće je: Otkrivamo o čemu je reč i kako je podatak ušao u istoriju
Snažan hladni front doneo je Srbiji jako zahlađenje i pravo jesenje vreme sa kišom, a iznad 1000 metara nadmorske visine vejao je sneg, pri čemu se zabelili Kopaonik, Golija, Zlatar, Tara, Tutin, Sjenica, Nova Varoš, viši delovi Zlatibora i planine na Kosovu i Metohiji.

Ovaj hladni front posledica je snažnog ciklona iznad centralne Evrope.

Sneg nije neuobičajena pojava na ovim nadmorskim visinanama ni u maju, iako je i više nego retka pojava u ovom delu godine.
Prema merenjima, ovog popodneva na Kopaoniku ima 10 cm snežnog pokrivača.
Inače, danas se navršava 11 godina od ciklona, koji je Srbiji i regionu doneo katastrofalne poplave i posledice. Srbija je od 15 do 17. maja 2014. godina doživela nešto što nije nikada do sada i što se viđa jednom u hiljadu godina.
U samo tri dana palo je na pojedinim lokacijama i do 300 litara kiše, nešto manje u Beogradu, a mnoge lokacije, među kojima je i Beograd, za manje od 24 sata dobile su preko rekordnih 100 litara kiše. Dakle, u samo jednom danu palo je više kiše nego što u proseku padne za mesec dana, a za tri dana palo je trećina od prosčene godišnje količine padavina.
Nažalost, nastale su katastrofalne poplave, a uništeno je više stotina kuća i zgrada, dok ceo Obrenovac našao pod vodom nekoliko metara, a ceo grad je bio naknadno evakuisan.
Pod vodom su se našli i delovi Svilajnca, Paraćina, Smedereske Palanke i mnoga druga mesta u centralnoj i zapadnoj Srbiji i na širem području Beograda. Slično stanje bilo je i u Bosni i na istoku Hrvatske. Poplavama je bilo pogođeno više stotina hiljada ljudi. U Srbiji i regionu poginilo je više desetina ljudi. Ciklon, koji je doneo katastrofalne padavine, bio je zbog anticklona istočnije, danima zarobljen nad Balkanom i kružio nad našim područjem, što je dovelo do nezamilsivih posledica.
Došlo je i do veoma jakog zahlađenja, a uz olujne severne vetrove, temperature u nižim predelima i u Beogradu bile su samo oko 8 stepeni.
Na višim planinama temperatura je opala ispod 0°C, a sneg je vejao dva dana bez prestanka. Planine na jugozapadu Srbije bile su zatrpane snegom usred maja, a snežna granica spustila se na 1300 metara nadmorske visine.
Sneg je zatrpao i Kopaonik. Temperatura je sa 16 stepeni opala na -3°C. Za tri dana palo je više od 100 litara padavina po kvadratnom metru, pri čemu samo u jednom danu pola metra snega. Prvog dana padanja visina snežnog pokrivača dostigla je 22, a drugog rekordnih 58 cm. To je najviša ikada izmereni sneg u maju i jedna od najviših količina snega u jednom danu.
Pod težinom vlažnog snega, došlo je do oštećenja zelenila, drveća i malina. Slična situacija bila je i na Goliji i višim delovima Zlatara.
U nižim predelima Kopaonika palo je preko 150 litara kiše, uz poplave i bujice.
Dobra vest je da današnji sneg neće biti ni nalik onom od pre 11 godina. Sneg je već uveliko prestao da pada na planinama južne i jugozapadne Srbije, zbog prestanka padavina, a sledi i delimično razvedavanje. Do postepenog pobošlanja vremena dolazi, jer ciklon i hladni front nastavljaju put dalje na istok, što nije bio slučaj pre 11. godina, kada je ciklon danima bio stacionaran nad našim područjem, kružio i donosio obilne padavine.
Narednih dana vreme u Srbiji biće promenljivo, uz sveže vreme i u nižim predelima i na planinama.
Na Kopaoniku će biti promenljivo, uz pojavu pljuskova sa grmljavinom i narednih 7 do 10 dana i uz postepeni porast temperature vazdzuha.
Još sutra na Kopaoniku i na planinama jugozapadne Srbije iznad 1500 metara nadmorske visine biće uslova i za pljuskove snega.
(Telegraf.rs)
Video: Vetar duva kao da nebo gori: Sprema se oluja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gagi
Ajd sad brzo svi na bolovanje i stari godišnji iz 2023 pa na sankanje!
Podelite komentar