Požari "progutali" više od 160 kuća, 800 hektara šume, 100 hektara oranica: Evo kako možete pomoći ugroženima

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Iako su ugašeni svi požari u Srbiji, stanje elementarne nepogode je na snazi u pet gradova i 11 opština. Komisije za popis štete su na terenu i za sada je utvrđeno da je požarima zahvaćeno 800 hektara šume i manje od 100 hektara oranica. Zbog ove situacije zasedao je krizni štab. Konkretni radovi u krajevima koji su najgore prošli očekuju se sledeće nedelje.

Za to vreme ekipe Crvenog krsta pomažu u Prokuplju, Kuršumliji, Žitorađi, Blacu, Kruševcu, selima u okolini Kragujevca i na teritoriji Kosova i Metohije. U najmanje 90 domaćinstava je upućeno više od dve tone humanitarne pomoći, konzervirane hrane i vode.

- Pomaganje ovog stanovništva zahvaćenog požarom će biti u dve faze. Prva faza je sada akutna faza i zbrinjavanje ljudi trenutno posle nastanka požara ali, bogami, zbrinjavanje njihovo traje u dužem vremenskom periodu kasnije, jer će biti potrebno izgraditi te domove. obnoviti stočni fond, obnoviti poljoprivredne zasade - naveo je dr Dragan Radovanović, predsednik Crvenog krsta Srbije.

Zbog teške situacije posle požara u selima u Vučitrnu, Peći i Zubinom Potoku, u južnoj srpskoj pokrajini, Eparhija raško-prizrenska uputila je poziv da se što pre normalizuje snabdevanje električnom energijom.

Poziv i humanitarnim organizacijama, fondovima, crkvenim zajednicama i ljudima dobre volje da, u skladu sa mogućnostima, organizuju prikupljanje pomoći za porodice koje su u požarima sve izgubile.

- Porodice koje su posle stradanja 1999. ponovo izgradile svoje domove, sada su ponovo ostale bez krova nad glavom. Mnogi stariji i najugroženiji stanovnici izgubili su ne samo kuće već i male lične dragocenosti koje nikakva obnova ne može nadoknaditi. Meštani su sa gorčinom svedočili da su im domovi sada izgoreli po drugi put u jednom pokolenju, što je dodatno produbilo traume i sećanja na progonstvo - navedeno je u saopštenju Eparhije raško-prizrenske.

Inače, broj vanrednih događaja u odnosu na isti period 2024, povećan je za 104 odsto, rekao je ministar policije na Sednici kriznog štaba. Pripadnici Sektora za vanredne situacije obezbediće osam rezervoara za vodu, po 1.000 litara, opštini Svrljig, ali i po potrebi drugim lokalnim samoupravama.

- Za 187 odsto je povećan broj požara i eksplozija, a najveće povećanje - 284 odsto zabeleženo je na požarima na otvorenom prostoru. I kao što smo javno rekli, bilo je 628 intervencija na požarima na otvorenom prostoru, s tim što je broj aktivnih požara, po procenama našeg Sektora, bio i veći, negde oko 800. Pričamo o jednom danu, o 7. julu - naveo je Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova.

Sara Pavkov, ministarka zaštite životne sredine obišla je planinu Maljen i Tometino Polje. Od "Srbijašuma", kako je istakla, očekuje, da u najkraćem roku proceni štetu i mere za obnovu oštećenog područja. Predlaže preduzimanje urgentnih mera za smanjenje broja požara na deponijama.

- Ministarstvo će započeti analizu pedoloških profila u koordinaciji sa Srbijašumama, kako bismo tačno znali na kojim lokalitetima u budućnosti treba da budu zasađene koje vrste, one koje su otpornije, ne samo na velike suše i negativan uticaj klimatskih promena, nego i na potencijalne požare - navela je Sara Pavkov.

Podsetimo, Vlada Srbije usvojia je Uredbu po kojoj su utvrđene mere za pomoć oštećenima, ali i za sprečavanje takvih požara.

- Transformacijom sistema iz reaktivnog u proaktivni, gde bismo mi u proaktivnoj fazi na vreme identifikovali sve rizike, na vreme uz pomoć različitih preventivnih mera bili u stanju da brzo identifikujemo požar u početnoj fazi, koji se može ugasiti sa jednom čašom vode - rekao je Vladimir Cvetković, profesor Fakulteta bezbednosti.

Privredna komora Srbije uputila je poziv kompanijama da se uključe u prikupljanje pomoći za ugroženo stanovništvo Topličkog i Šumadijskog okruga, pogođeno požarima. Otvoren je mejl i dinarski žiro račun Poštanske štedionice: 200-2278590101868-55.

- Trenutno se skupljaju informacije šta je ono što je potrebno i da ćemo već u toku sledeće nedelje imati i prve stvari koje će biti realizovane na terenu - naveo je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.

Suma sumarum, u pogođenim područjima potpuno ili delimično uništena su 162 stambena objekta, popisom štete utvrđeno je da su požari zahvatili nešto više od 800 hektara šume i oko 100 hektara oranica.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Kada srce dobije drugu šansu: 30 godina od prve transplatacije srca i jetre u Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA