Srpkinja navela ovo posle porođaja kao NAJGORI OBIČAJ u srpskoj istoriji! Muškarci pobesneli, napale je i žene

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 6 min.
  • 1

Jedna korisnica Tredsa napravila je svojevrsni haos na toj društvenoj mreži kada je odlučila da podeli svoj stav oko "najgoreg običaja u srpskoj istoriji".

Kako je navela, ona smatra da je to nešto što mnoge porodice praktijuju - proslava oca i familije nakon rođenja deteta.

"Najgori običaj u srpskoj istoriji je da kad se majka porodi otac i familija se oleše, kao da su uopšte učestvovali u pravljenju bebe, porođaju i kao da će učestvovati u odgajanju iste. Očeva uloga je tu 3 sekunde, u stvaranju tokom 9 meseci 0%, od familije još manja. Kakav glupavi običaj. A majka koja je sve stvorila i prošla kroz porođaj se oseća izostavljeno, a ocu se pripisuju zasluge kojih nema. Par je onih koji čekaju da im supruga izađe iz bolnice, pa da se napravi slavlje", napisala je.

Nedugo nakon objave nastao je potpuni haos, napali su je i muškarci i žene i to toliko da je naknadno morala da zakači na vrhu naloga dve nove objave.

"Možete se vi svađati sa mnom koliko god, običaj je tužan i ružan. Kao što sam i mislila ima još pravih, zdravih supruga koji su sačekali svoje žene iz bolnice i proslavili zajedno i bili 100%-tna podrška suprugama. Ti brakovi traju zauvek. Vi ostali koji ste se lešili od alkohola dok vam je žena u bolnici, bez ikakvih zasluga, iz prilozenog se vidi kakvi ste muževi i ne daj Bože očevi. Srećno im sa vama. Neka me ta tradicija zaobiđe", piše u prvom, a drugi je bio kraći: "Koliko iskompleksiranih očeva i majki koje žive pod papučom, ispranog mozga, majko moja. Hvala ti Bože na slobodi izbora da mogu izabrati da ne živim sa vama".

A šta je bio razlog da žena dopiše još dva komentara i potom ih okači na vrh objave? Masivni i umnogome ljutiti odgovori ljudi.

"Pa stvarno ne znam sta hoćeš. Jel treba i on da legne u bolnicu pored mene. Meni je iskreno bilo drago kad se okupila i familija i društvo. Častio, radovao se, podelio sreću sa drugima. I kakva je to glupost da sačeka majku, pa da zajedno proslave sa rodbinom i društvom? Majci i bebi je potreban mir, a ne žurka. Žensko sam al stvarno ne razumem vas pojedine žene. Aj sad okrivimo muškarce što nemaju matericu i stavimo ih na stub srama i zbog toga. Ma strašno više bre dokle ovo ide", piše već u prvom kroz koji se dalje poveo razgovor oko feminizma: "Ovaj feminizam će nas doći glave, žene kao da su povampirile, ne znaju šta bi više izmislile, a da budu glavne i da se sve vrti oko njih. Dečki nemojte se ženiti, ne trebaju vam ti problemi u životu, bićete večito krivi za sve a skakaćete oko žena kso zeks na baterije. Čast normalnim ženama kojih je sve manje".

Oba komentara stigla su od drugih žena, ali autorka objave im nije ostala "dužna": "Ti legni pod papuču i uživaj. I nemoj da si zucnula da ti bude bolje. Mene je moj sačekao da zajedno proslavimo naše dete. To što tebe tvoj nije, to je tvoj problem i ogledalo vas".

beba, spavanje, spavanje u rukama, mama i beba Ilustracija, Foto: Shutterstock/HTeam

Dosta muškaraca pobunilo se protiv navedene izjave, neki su bili fini, neki su joj demantovali navode rekavši da kod njih nije bilo tako, a treći nisu birali reči.

Ipak, najglasnije su bile druge žene. Autorka je tako deklarisana nenormalnom, navođeno je da je njen brak užasan, da treba da potraži terapeuta... Prilično interesantno bilo je i to da su mnoge koristile doslovno identične rečenice poput: "Ženi treba mir" ili: "Šta će mi muž na porođaju".

U moru negativnih komentara koji su stizali sa svih strana prema, ali i od autorke, našli su se i oni koji su racionalno sagledali situaciju, kao i neki koji su prezentovali sopstvena iskustva.

"Iskreno meni je bilo prekrasno sto je muž bio sa mnom i sinom u porodilištu sve vreme. Krasna pomoć je bio, sa sinom se brzo počeo povezivati, sestre su takođe komentarisale da kada bi svi muškarci bili toliko zainteresovani bi bio svet mnogo lepši. Ni on, ni ja ne vidimo zašto bi iko birao alkohol ako ima mogućnost biti sa svojim novorođenim detetom i ženom", napisala je jedna žena.

Međutim i njoj je usledio odgovor pun zgražavanja na takvu pomisao: "Kako mislite sve vreme??? Dok ste vi boravili u bolnici sa bebom i on boravio takođe?? Jesam li vas dobro razumela?", na šta je pitala: "Da. Zašto je to tako luda zamisao".

"Nije luda zamisao. U mom gradu na primer to nema da otac boravi zajedno sa majkom i bebom sve vreme. Naravno, pričam o državnim porodilištima. A iskreno i da ima, po mom mišljenju nema potrebe da tih nekoliko dana bude sa nama. Kao da se neće zbližiti sa bebom kad dođe kući. Stvar izbora, ali ispade sad eto svi mi koji smo rođeni bez prisustva očeva na porođaju kao da smo sa strancimem živeli, a ne ocem. I ništa vaš suprug nije bliskiji sa bebom od većine očeva koji nisu boravili u poridilištu", napisano joj je kao odgovor na pitanje.

Zašto se bilo ko osetio ugroženim ili napadnutim ostaje nejasno, pa je i ta žena napisala samo: "Nema potrebe da je prisutan od rođenja dalje, ali je potreba da se oleši? Radije bi bila sa nepoznatom ženom nego vlastitim mužem? Ok. Što se tiče povezivanja i odnosa sa vlastitom ženom, glavnu razliku ne pravi tih par dana već angažovanost i interes muškarca koji ogromno govore o njegovom karakteru. Sa razlogom se većina razvoda desi u prvoj godini života deteta".

Neki su joj skrenuli pažnju na druge običaje, navevši da ova "praksa" nikako ne može biti baš najgora: "Kako ne napisa da je najgori srpski običaj ožderavanje i pijenje po sahranama i daćama godišnjim?! Nakon sahrane u restoran jer jelte za dušu pokojnika, a onda malo malo op na grob da se pojede i popije isto za dušu… A kad se slavi rođenje deteta za koje je otac podjednako bitan kao i majka (ne gubi se da je drugačije) to je najgori običaj?! A da evo malo činjenica… Oba roditelja su podjednako važna za stvaranje bebe. Dok žena nosi bebu tokom trudnoće, muškarac doprinosi sa polovinom genetskog materijala i oboje imaju ključne uloge u začeću i razvoju deteta. Majčino telo podržava razvoj fetusa, dok očev genetski doprinos određuje pol deteta i polovinu naslednih osobina", napisao je jedan od muškaraca koje je pogodio stav autorke objave da otac nema uticaja.

"Bitan jeste kasnije, ali ne učestvuje u pravljenju, u porođaju, ne prolazi bol i nije zaslužan ni za šta, tako da nema šta slaviti bez žene. Takođe post o sahranama sam već ostavila u doba daća", napisala je.

Nakon toga njihova diskusija nije nastavljena, ali je ona žustra ostala na glavnoj objavi. Čini se kao da je gorepomenuta teza bila svojevrsni prst u oko mnogih iz Srbije.

(Telegraf.rs)

Video: Svake godine gori isto brdo kod Herceg Novog

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Podrska

    18. jul 2025 | 14:34

    U pravu zena 100% Sacekati porodilju da izadje iz porodilista,pa svi djuture da slave. Iskreno,najveca zasluga je majcina. Kada bi muskarci prosli kroz porodjajne muke i bolove,drugacije bi vrednovali stvari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA