
"Udariće nas" po džepu! Predložena bitna promena za putovanje u Evropsku uniju, sledi trostruko poskupljenje
Evropska komisija predložila je povećanje takse za putovanja bez vize u Evropsku uniju, koja bi sada iznosila 20 evra, što je gotovo trostruko više od prvobitno dogovorenog iznosa.
Taksa je deo Evropskog sistema za informacije i ovlašćenja o putovanjima (ETIAS), koji se uspostavlja prema američkom ESTA sistemu, a odnosi se na državljane trećih zemalja koji putuju u EU bez vize.
Sistem ETIAS obuhvata sve države članice EU, osim Irske, kao i Island, Norvešku, Lihtenštajn i Švajcarsku, što znači da će državljani tih zemalja morati unapred da podnesu zahtev za ovlašćenje pre putovanja.
Za razliku od vize, ETIAS je elektronski sistem za identifikaciju potencijalnih bezbednosnih i migracionih rizika, a putnici će dostavljati osnovne lične podatke.
Uredba o ETIAS-u, koja je usvojena 2018. godine, prvobitno je predviđala taksu od sedam evra.
Međutim, uzimajući u obzir inflaciju i nove operativne troškove sistema, Komisija je predložila povećanje takse na 20 evra, piše Brisel zajms i dodaje da je takva taksa u skladu sa sličnim programima za ovlašćenje putovanja, poput britanskog ETA i američkog ESTA sistema, koji koštaju između 16 i 18 evra.
Ovlašćenje će biti važeće tri godine i omogućava putovanja do 90 dana u EU.
Međutim, izuzetke od plaćanja takse čine mlađi od 18 i stariji od 70 godina, kao i članovi porodica građana EU ili onih koji imaju pravo slobodnog kretanja unutar Unije.
Iako je sistem ETIAS usvojen pre sedam godina, automatizovani sistem granične kontrole još uvek nije operativan, a Komisija očekuje da će biti u punoj funkciji do poslednjeg kvartala 2026. godine.
Putnici koji budu morali da podnesu zahtev za ETIAS neće morati da idu u konzulat ili ambasadu, jer će ceo proces biti obavljen onlajn i vrlo brzo, –u većini slučajeva, odgovori će biti dati u roku od nekoliko minuta.
Takođe, ETIAS će biti važeći tri godine, u poređenju sa šengenskom vizom koja traje do 90 dana.
Sistem je zamišljen kao brz i jednostavan način za proveru bezbednosnih, zdravstvenih i migracionih rizika, uz pomoć baza podataka kao što su Interpol, Evropol i Šengenski informacioni sistem.
Ako se tokom provere detektuju crvene zastavice, kao što su kriminalne aktivnosti ili ukradeni pasoši, vlasti mogu da odbiju ulazak.
Trenutno, putnici i dalje mogu da uđu u EU bez plaćanja takve naknade, jer ETIAS još nije pokrenut, ali se očekuje da će sistem početi da funkcioniše do kraja 2026. godine.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Mladić stradao tokom Drinske regate
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
I?
Pa sta? Ko ima para putovace, ostali nece i to je to.
Podelite komentar