Otkrivamo dokle je stigla obnova manastira Hilandar

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

"Radovi na objektima zahvaćenim požarom u manastiru Hilandar su gotovo u potpunosti završeni", rekao je Nikola Selaković, ministar kulture i predsednik Komisije Vlade Republike Srbije za Hilandar, istakavši da budžetska podrška u te svrhe iz godine u godinu raste.

Selaković je na drugoj ovogodišnjoj sednici pomenute komisije, koja je održana u ovom manastiru, naglasio da slede sitniji zanatski i umetnički radovi na oštećenim paraklisima Svetog Save i Svetog Dimitrija.

- S obzirom na to da se završava obnova postradalih delova manastira, u narednoj godini planirani su i novi zadaci – radovi u ekonomskoj zoni manastira i izgradnja manastirske riznice - najavio je ministar, a piše u saopštenju Ministarstva.

Tokom boravka na Svetoj Gori, članovi Komisije obišli su radove koji su okončani u drugoj polovini 2024. i prvoj polovini 2025. godine na obnovi objekata Dohije i Igumenarije u okviru manastirskog kompleksa.

Takođe, imali su uvid u završene radove na konstruktivnom ojačanju temeljne zone jugozapadnog dela bedemskog zida.

Upoznali su se i sa dinamikom predstojećih konzervatorsko-restauratorskih radova na fresko-slikarstvu.

Hilandar, Nikola Selaković, obnova Foto:Tanjug/MK RS

Selaković je naglasio da je obnova u poslednjih godinu dana realizovana u izazovnim uslovima, imajući u vidu više od hiljadu zemljotresa koji su pogodili Svetu goru i njenu okolinu od juna 2024. do jula 2025. godine.

Ministar je istakao da je tokom održavanja sednice Komisije manastir posetila delegacija Centra za zaštitu svetogorskog nasleđa KEDAK, sa direktorom Iliasom Percinidisom na čelu, koji je i predsednik Inženjerske komore Centralne Makedonije, kao i članom uprave prof. dr Konstantinosom Katakalosom na Građevinskom fakultetu Aristotelovog univerziteta, koja je potvrdila kvalitet izvedenih radova i odala priznanje manastiru, Zadužbini i srpskim neimarima.

U okviru planova za 2026. godinu, Komisija je posebnu pažnju posvetila kapitalnim projektima – uređenju ekonomske zone manastira i izgradnji nove manastirske riznice, kao mesta koja će čuvati, baštiniti i prezentovati bogato kulturno i sakralno nasleđe Hilandara.

Na sednici je diskutovano i o potrebi da se dugoročno planira školovanje kadrova iz oblasti restauracije i konzervacije koji su nam neophodni, kako bi se omogućilo ozbiljno održavanje pokretnog i nepokretnog kulturnog blaga koje manastir Hilandar čuva već gotovo 830 godina.

Ministar je podsetio na to da je od 2004. godine, kada je Hilandar stradao u teškom požaru, do danas, Republika Srbija obezbedila za potrebe obnove dve milijarde i 117 miliona dinara, a samo u ovoj godini Vlada je opredelila 100 miliona dinara.

Podsetimo, u katastrofalnom požaru, koji je izbio po noći 4. marta 2004. godine, uništena je i teško oštećena severna polovina kompleksa manastira Hilandar.

Vatra je planula u dimnjaku konaka Igumenarija, na jugozapadnoj strani, i kroz pukotine koje su nastale usled sleganja temelja, zahvatila je drvenu krovnu konstrukciju.

Požar se proširio prema severu, preko tavana i povezanih objekata požar se proširio, preko ulaza sve dok ga nije zaustavio prazan prostor između Belog konaka i Pirga (kule) Svetog Save.

(Telegraf.rs)

Video: Muzej zaboravljenih umetnosti u Novom Sadu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA