
Poznato da li će se ukinuti pomeranje kazaljki
Za mesec i po dana u Srbiji se pomera sat. Srbija je, kao i većina evropskih zemalja, uskladila svoje zakone sa praksom pomeranja sata dva puta godišnje, na letnje i zimsko računanje vremena.
Prelazak na zimsko računanje vremena za 2025. godinu, kada se sat pomera unazad, dogodiće se u nedelju, 26. oktobra. Tačno u 3 sata ujutru sat će se vratiti na 2 sata. Mnogi smatraju da je ova praksa već zastarela, pa se, logično, i pitaju da li će biti ukinuta.
Iako je godinama unazad pričano da hoće i da inicijativa je i zvanično pokrenuta pred organima Evropske unije, sada je više nego jasno da se pomeranje kazaljki neće ukinuti, bar ne u narednim godinama. Evo i zašto.
Evropska komisija je 2018. godine pokrenula inicijativu za ukidanje pomeranja sata, nakon što je sprovedena javna anketa u kojoj je velika većina građana (preko 80%) podržala tu ideju. Evropski parlament je u martu 2019. godine izglasao podršku predlogu da se ova praksa ukine od 2021. godine.
Iako je ideja podržana, države članice Evropske unije nisu uspele da se dogovore o tome koje vreme bi izabrale za stalno - da li zimsko ili letnje. Neke zemlje, poput Portugala, Holandije i Irske, izrazile su želju da ostanu na letnjem računanju vremena, dok su druge, poput Finske, bile za zimsko. Zbog nedostatka konsenzusa, ceo proces je stavljen na čekanje.
Ubrzo nakon predloga o ukidanju, Evropu su zadesile pandemija koronavirusa, a zatim i energetska kriza i rat u Ukrajini. Ove krize su postale primarni prioriteti za vlade, pa je pitanje pomeranja sata skrajnuto.
Iako Srbija nije članica EU, ona prati njene direktive u sklopu procesa pridruživanja. U slučaju da EU donese konačnu odluku, Srbija bi verovatno uskladila svoj zakon o računanju vremena sa tom odlukom. Dokle god se EU ne dogovori, i Srbija će nastaviti sa dosadašnjom praksom.
Dakle, iako je želja za ukidanjem očigledna i postoje jaki argumenti za to (zdravstveni problemi, narušavanje bioritma, zanemarljiva ušteda energije), politički i praktični razlozi su doveli do zastoja u odluci. Sva je prilika da ćemo i u godinama koje dolaze nastaviti da pomeramo sat dva puta godišnje, dok se ne postigne širi dogovor na evropskom nivou.
(Telegraf.rs)
Video: Teška nesreća u Višnjičkoj
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.