Snežna mećava zahvatila OVE delove Srbije: Sneg pada čak i u ovim gradovima, a EVO gde grmi i pljušti kiša

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Ove večeri sneg pada u centralnim i zapadnim predelima Srbije, a snežna granica spustila se i do nizija, pa sneg pada i u Užicu, Požegi, Ivanjici, Arilju, Kosjeriću i u Bajinoj Bašti. Kiša prelazi u susenžicu i vlažan sneg i u nižim delovima centralne Srbije, pre svega u dolini Zapadne Morave i u zapadnim, centralnim, južnim i višim delovima Šumadije, dok na okolnim planinama već pada sneg.

Sinoptička situacija Foto: zoomEarth/meteociel

Istovremeno, prava snežna vejavica zahvatila je Zlatibor, Taru, Goliju, Zlatar i druge planine na zapadu i jugozapadu Srbije.

Zlatibor već meri 5 cm snega i očekuje se značajnije povećanje. Saobraćaj je već veoma otežan, pa bez zimske opreme ne krećite na put.

U ostalim predelima Srbije pada kiša umerenog intenziteta, a na jugu zemlje ima i jakih pljuskova sa grmljavinom, naročito na području Kosova i Metohije i Peštera, a deo grmljavinskog sistema premešta se dalje na istok, preko Topličkog okruga.

Kiša ove večeri pada i u Beogradu.

Inače, padavine ove večeri najobilnije su na potezu od jugozapada preko zapada i centralne Srbije do Šumadije, Pomoralja i istoka Srbije.

Padavine Foto: zoomEarth

Do jutra se u ovim predelima očekuje od 20 do 40 litara po kvadratnom metru, na jugu zemlje i više.

Inače, u prethodna 24 sata veoma obilne padavine već su pogodile jug i jugozapad zemlje. U Vranju je palo čak 50 litara, a na Kosovu i Metohiji i do 70, uz lokalne poplave i bujice.

Ukupna količina padavina od juče do jutra širom Srbije biće od 10 do 30 litara, na istoku zemlje i u centralnim predelima i do 40 litara, a na jugu i jugozapadu Srbije od 50 do 100 litara što su količine koje u proseku padnu za mesec dana.

Sinoptička situacija Foto: zoomEarth/nmmb/meteociel

Na planinama se očekuje se 10 do 20 cm snega, a zabeleće se i nizije zapadne i jugozapadne Srbije.

Na severu Vojvodine biće suvo.

Trenutne temperature u Srbiji kreću se od 3 do 5 stepeni u Beogradu je 6. Kraljevo, Kragujevac,Sjenica, Požega i Kopaonik mere 0, a Zlatibor -1°C.

Sinoptička situacija Foto: zoomEarth/meteociel
Sinoptička situacija Foto: zoomEarth/meteociel

Jako grmljavinsko nevreme sa gradom obrušilo se na Toplički okrug, gde su temperature oko 4-5°C.

Podsetimo, u Loznici je juče bilo 25, večeras 5 stepeni, a na Zlatiboru je juče bilo 17-18 stepeni, večeras -1. Požega je juče merila prolećnih 24°C, večeras uz sneg 0°C, kao i mnogi drugi gradovi centralne i zapadne Srbije koji su juče merili prolenih 22-23°C, a večeras uz sneg 0°C.

Temperature vazduha Foto: meteociel

Sinoptička situacija Foto: zoomEarth/meteociel

U Srbiji tokom noći oblačno i hladno sa kišom, u brdsko-planinskim predelima i u nizijama zapadne, centralne i jugozapadne Srbije sa snegom, dok će na jugu i jugoistoku zemlje biti pljuskova sa grmljavinom.

Zbog očekivanih loših vremenskih prilika, treba redovno pratiti državne i nadležne službe i ponašati se u skladu sa njihovim najavama i upozorenjima.

U Vojvodini u sredu ujutro suvo. U ostalim predelima Srbije kiša i pljuskovi, uz veću količinu padavina, dok se na planinama očekuje sneg.

Tokom dana u većem delu Srbije promenljivo oblačno, ponegde sa kišom. Duvaće pojačan jugoisrtočni vetar, u košavskom području jak, na jugu Banata sa olujnim udarima.

Jutarnja temperatura od 1 na severu Vojvodine do 7 stepeni na istoku Srbije, u Beogradu do 4°C, maksimalna dnevna od 8 do 12°C, u Beogradu do 10 stepeni. Ove temperature ujedno su i prosečne za ovaj deo novembra.

Od četvrtka toplije, ali i dalje veoma promenljivo vreme, a novi talas obilnijih padavina Srbiju očekuje tokom vikenda, pri čemu se u nedelju prolazno očekeuje zahlađenje, sneg ponegde i u nižim predelima.

(Telegraf.rs)

Video: Vremenska progonoza sa Đorđem Đurićem

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA