Dodir leta i zime, a prizori su kao iz Alpa: Zavirite u OVAJ deo Srbije gde maj donosi bajkovit užitak

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Šar planina nalazi se na krajnjem jugu Srbije, odnosno na krajnem jugu Kosova i Metohije. Vrhovi planine prelaze 2000 metara i najviši vrh sa srpske strane je 2498 metara. Sneg na najvišiom visinama bez prekida traje od novembra do juna, a snegovi mogu padati čak i krajem avgusta ili početkom juna.

Prethodnih dana prave prolećne temperature beležene su u podnožju Šar planine, povremeo i uz letnje vrednosti od 25 stepeni.

Otoplilo je i na visinama preko 2000 metara, uz temperature oko 10 stepeni.

Sezona zima-proleće 2025-2026. donela je veoma obilne snežne padavine, a pre nekoliko dana i početko maja u nekoliko navraasnežna granica spuštala se i na 1000 metara.

Iako je značajno otoplilo, ovih dana granica snežnog pokrivača vrlo je oštra i nalazi se iznad 2000 metara nadmorske visine, uz povremeni snežni pokrivač i na 1800 metara.

Snežna granica je vrlo oštra i na visinama preko 2200 metara ima i dalje i do pola metra snega, ali zbog temperatura u plusu on se svakodnevno topi.

Ovaj krajnji južni deo Srbije danas je na udaru kiše i jačih pljuskova sa grmljavinom, a sutra se očekuje jače zahlađenje, pa će vreme biti pravo jesenje, a na planinama se očekuje povratak zime. U nedelju će padati kiša i biće relativno hladno, uz temperature oko 12 stepeni, dok se iznad 1600-1800 metara nadmorske visine očekuje sneg, uz formiranje snežnog pokrivača i do 5 cm tamo gde se već otopio, a tamo gde ga ima, doći će do povećanja postojećeg.

I u nastavku maja vreme će biti vrlo promenljivo, ali uz česte pljuskove sa grmljavinom, koji će dodatno otapati snežni pokrivač.

Ipak, i pored toga, snežnog pokrivača na najvišim visinama biće zasigurno i do početka juna.

Slična situacija je i na Prokletijama, na Paštriku, Hajli i drugim planinama iznad 2000 metara, pa tako i na planinama u regionu poput Durmitora, Komova i drugih u Crnoj Gori i brojnih planina iznad 2000 metara u centralnoj Bosni i severnoj i centralnoj Hercegovini.

Inače, maj u ovim predelima uvek donose neverovatan spoj zime i leta, neretko i sva 4 godišnja doba, s obzirom na vremenske uslove i pejzaž.

Takva situacija ovih dana beleži se i u podnožju Šar planine ili u Gori, pa su prizoru fascinatni.

Ukoliko se nađete na području Brezovice, Štrpca i drugih naselja u ovom delu Kosmeta, ostaćete bez daha, s obzirom na pejzaž, odnosno gustu zelenu vegetaciju, koju pri vrhovima planina smenjuje belina snežnog pokrivača.

Indentična situacija je iz Peći, Prizrena i drugih okolnih naselja i sela, koja su okružena visokim planinama visina i preko 2000-2500 metara nadmorske visine.

Ovakvi prizori mogu se naći čak usred leta u Alpima, gde na visinama preko 2000 metara uživate u letnjem vremenu, a iznad 3000 metara su večiti sneg i led i glečeri koji se spuštaju do dolina.

(Telegraf.rs)

Video: Vremenska Prognoza

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA