Preminuo detektiv koji je štitio atentatora na Kenedija: "Držao ga za kaiš kada je pucano na njega"

"Rekao sam: "Li, ako te neko upuca, nadam se da je podjednako dobar strelac kao ti". On je odgovorio: "Niko neće pucati u mene." To su njegove poslednje reči" - ispričao je svojevremeno detektiv Livel o poslednjim trenucima života ubice Džona Kenedija

  • 6
Li Harvi Osvald, atentat Trenutak kada je Rubi pucao na Osvalda, Džim Livel (u belom sakou i šeširu) pokušao je da ga zaštiti; Foto: Profimedia/Zuma Press

Džim Livel, policijski detektiv iz Dalasa poznat po tome što je bio povezan lisicama sa Lijem Harvijem Osvaldom u neuspešnom pokušaju da ga zaštiti nakon što je ubio predsednika SAD Džona Kenedija, preminuo je u 99. godini.

Livel je ušao u istoriju kada je snimljena dramatična fotografija na kojoj se nalazi sa Osvaldom i vlasnikom noćnog kluba u Dalasu Džekom Rubijem, 24. novembra 1963. godine.

Livel, koji je kao mladi mornar preživeo napad Japana na Perl Harbor 1941. godine bio je u dalaskoj policiji već 13 godina, kada mu je povereno da prebaci Osvalda iz policijske stanice u sudnicu, prenosi Rojters.

Detektiv se trudio da zaštiti čoveka koji je ubio predsednika, ali pre nego što ga je smestio u blindirano vozilo, Rubi je pucao u njega i smrtno ga ranio.

- On je umro, zar ne. Znači, ja sam omanuo - rekao je Livel u intervjuu za En-Bi-Si njuz 2013. godine.

Fotografija za koju je Bob Džekson iz dalaskog Tajms heralda dobio Pulicerovu nagradu, snimljena je odmah nakon što je Rubi ispalio metak, pa je na njoj uhvaćen šok i dramatičnost trenutka.

Otkrivanje tajnih dokumenata o ubistvu američkog predsednika Džona Ficdžeralda Kenedija očekuje se danas, ali eksperti smatraju da najverovatnije neće sadržati neka velika otkrića ili zaustaviti teorije zavere o tom zločinu. Li Harvi Osvlad; Foto: Tanjug/AP

Livel, u svetlom odelu i sa visokim šeširom, na fotografiji se naginje unazad i zapanjeno gleda Rubija. Levom rukom, koja je privezana lisicama za Osvalda, pokušava da uhvati kaiš njegovih pantalona.

Osvaldovo lice je iskrivljeno, a Rubi se vidi s leđa dok je njegov pištolj i dalje uperen u Osvalda.

Policija je posle ubistva Kenedija primila desetine pretnji smrti protiv Osvalda, pa je Livel odlučio da umesto jednog ponese dva pištolja, za slučaj da dođe do atentata.

Kao još jednu meru predostrožnosti, nije vezao Osvaldove ruke lisicama, već je svoju ruku vezao za njegovu.

- Rekao sam: "Li, ako te neko upuca, nadam se da je podjednako dobar strelac kao ti". On je odgovorio: "Niko neće pucati u mene." To su njegove poslednje reči - ispričao je detektiv za Njujork dejli njuz 2013. godine.

Otkrivanje tajnih dokumenata o ubistvu američkog predsednika Džona Ficdžeralda Kenedija očekuje se danas, ali eksperti smatraju da najverovatnije neće sadržati neka velika otkrića ili zaustaviti teorije zavere o tom zločinu. Trenutak atentata na Kenedija; Foto: Tanjug/AP

Livelova misija bila je da sprovede Osvalda pored reportera i fotografa, kako bi ceo svet mogao da vidi da on nije povređen u policijskom pritvoru.

VIDEO JE PIŠTOLJ, ALI JE BILO PREKASNO

Međutim, dok su prolazili kroz podrum policijske stanice, istupio je Rubi, koji je već bio poznat dalaskoj policiji. Livel je ispričao da je video Rubijev poštolj kalibra dok je nišanio Osvalda.

- Nisam imao vremena ništa da uradim. Pokušao sam da povučem Osvalda iza sebe. Uhvatio sam ga za kaiš. Okrenuo sam se ka njemu i umesto da ga povučem iza sebe, okrenuo sam ga. Metak je, umesto da ga smrtno pogodi, prošao desetak centimetara levo od njegovog pupka - rekao je Livel Rojtersu 2002. godine.

Nakon pucnja, Livel je pokušao slobodnom desnom rukom da uhvati Rubija, a uleteli su i drugi policajci.

Livel se vozio u kolima hitne pomoći sa Osvaldom do bolnice Parkland, u koju je dovezen i predsednik Kenedi dva dana ranije. Osvald je preminuo oko dva sata nakon pucnjave.

Dan nakon što je Rubi ubio Osvalda, Livel ga je premeštao iz jedne ustanove u drugu, ali ovog puta u tajnosti iz straha da bi i njega neko mogao da ubije.

U intervjuu za Dalas morning njuz, Livel je ispričao da je rekao Rubiju: "Džek, nisi nikome učinio uslugu kad si ubio Osvalda."

Rubi, koji je umro od raka 1967. godine na to je, prema njegovim rečima, odgovorio: "Samo sam želeo da budem heroj, ali izgleda da sam zabrljao".

Kada se Livel penzionisao, policija ga je ispratila sa pohvalama i dodelila mu priznanje "detektiv godine".

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Goci

    30. avgust 2019 | 11:44

    Ubili nevinog čoveka..

  • pera

    30. avgust 2019 | 12:02

    Kao vojnik najgora ocena iz gadjanja,puska sa neupotrebljivom optikom i najgoreg kvaliteta,pokvaren mehanizam za repetiranje sledeceg metka,ubica Harvi Li Osvalda umreo samo par meseci kasnije od raka,vise hitaca asamo jedan pogodak,par godina kasnije ubijen Robert Kenedi,90-ih Dzonov sin gine u avio nesreci,pre par nedelja unuka,sve u svemu mnogo teorija zavere,mnogo kontraverzi,kad je to proslo to proslo je i sletanje na mesec,pa je prosla Srebrenica,pa Racak,pa 11. Sptembar i sad je sve moguce.

  • FANTOM

    30. avgust 2019 | 12:21

    A ovi odma likvidirali Ruvija kad je ubio nevinu žrtvu koga su doveli mečki na rupu. ""bemti takvu državu i njen pravni sistem. Kao da su Srbi, ali su ih prevazišli , ubili su više svojih vladara.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA