Roditelji uputili pismo poslanici na Malti: "Dođite u naše kuće i uverite se kako živimo"

Pismo je potpisala aktivistkinja Patrisija Grejam u ime članova porodica, čijoj deci preti progon sa Malte jer roditelji ne zarađuju dovoljan iznos za, kako navodi administracija, obezbeđivanje "kvalitetnog života"

  • 5
Deca, Srbija, Malta Foto: Shutterstock

Roditelji dece kojima preti deportacija sa Malte pozvali su čelnicu parlamentarnog odbora za pitanje državljanstva Đuliju Faruđu Porteli da se "prosvetli" i uveri u kakvim uslovima deca žive.

Pismo je potpisala aktivistkinja Patrisija Grejam u ime članova porodica, čijoj deci preti progon sa Malte jer roditelji ne zarađuju dovoljan iznos za, kako navodi administracija, obezbeđivanje "kvalitetnog života". 

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević uputio je dopis ministru rada Republike Malte Evaristu Bartolomiju povodom moguće deportacije srpskih porodica.

Đorđević je predložio i da se što pre pronađu načini za rešavanja novonastalih problema sa kojima se suočavaju naši državljani na Malti.

- Pridružiću vam se u svakoj poseti i organizovaću vam raspored, da se usklade vaši i njihovi radni sati. Većina njih radi 50 i više sati nedeljno, ali su voljni da izdvoje vreme neplaćeno, da vas prosvetle - navodi se u pismu, prenosi Tajms of Malta.

Đulija Faruđa Porteli ranije je rekla da je odluka doneta u najboljem interesu dece, a malteška vlada stala je u odbranu te odluke. Patrisija Grejam u pismu takođe ukazuje na negativne uticaje po mentalno zdravlje dece, koja će možda biti odvojena od svojih roditelja.  Mnoga deca nemaju izbora do da svedoče "razgovorima odraslih", dok roditeljima govore da ne zarađuju dovoljno kako bi odgajali decu, rekla je Grejamova za Tajms of Malta.

Ona je, takođe, pozvala Đuliju Faruđu Porteli da upozna decu i da im objasni zašto misli da je u njihovom najboljem interesu to što Agencija za državljanstvo odbija da im izda boravišne dozvole.

Želim da ih upoznate i da im objasnite, lice u lice, zašto mislite da je u njihovom najboljem interesu da budu poslati negde drugde. Odvojeni od roditelja. Lično, ne znam tačno kuda želite da budu poslati, ali možda vi možete da prosvetlite ovu decu. Moći ćete da vidite u kakvim uslovima žive - poručila je Grejamova.

Čelnica parlamentarnog odbora za pitanja državljanstva odgovorila je da je "kao političarka uradila svoje u ovom slučaju".

Uverena je da su sve odbijenice zasnovane na onome što zvanično proklamuje Agencija za izdavanje boravišnih dozola.

Mislim da razumete da ja ne učestvujem u donošenju odluka o pojedinačnim prijavama za boravišne dozvole - rekla je Faruđa Porteli.  Takođe je rekla da oni koji žele da rade u drugoj zemlji treba da, pre dolaska, provere regulativu zemlje domaćina, ali i da su poslodavci dužni da zaposlene upoznaju sa pravilima za strance.

(Telegraf.rs/Time of Malta/021.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • kraljevo

    21. decembar 2019 | 17:32

    Po kom osnovu treba odvojiti decu od roditelja,i oni bi voleli da imaju vise novca al to nije do njih vec do onih koji ih placaju

  • upc

    21. decembar 2019 | 20:50

    Dajte plate kao svojim drzavljanima, duplo vece, malo vam stranci robovi za male plate sad i deca vam robovi

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA