Naučnici uspešno uništili gnezdo džinovskih stršljena: Mogu da ubiju i čoveka
Raspon krila ovih stršljena je veći od 7 centimetara
Američki naučnici uspešno su uništili prvo gnezdo džinovskih azijskih stršljena, koje je otkriveno u američkoj državi Vašington zahvaljujući uređaju za praćenje koji je postavljen na neke primerke, pa su ga usisali sa stabla uz pomoć vakuumskog creva.
Reč je o opasnoj invazivnoj vrsti insekta, najveće vrste stršljena na svetu, čiji raspon krila iznosi 7,6 centimetara, piše BBC.
Samo nekoliko ovih opasnih insekata može da uništi pčelinju košnicu za nekoliko sati i ubije stotine pčela pre nego što preuzmu njihovo stanište.
Telo im je dugačko čak 5 centimetara, a osim što uništavaju medonosne pčele, opasni su i za ljude, koje napadaju u odbrani. Višestruki ubodi mogu biti smrtonosni čak i za osobe koje nisu alergične.
Quite a morning shooting Asian giant hornets and our WA Ag workers taking them out in Blaine. Love those sting-resistant suits they wear! #MurderHornets pic.twitter.com/K2ZmASinUs
— Elaine Thompson /// journalism matters (@ElaineMThompson) October 24, 2020
Njihov otrovni ubod može da prodre i kroz zaštitnu opremu, ali globalno je broj osoba koje ubiju svake godine relativno nizak. Prema podacima vašingtonskog muzeja Smitsonijan svake godine u Aziji ubiju između 30 i 50 ljudi. Prirodno im je stanište u području Azije, od Kine do Japana.
Stršljeni ubice prvi put su primećeni u Kanadi u avgustu 2019. godine, a nekoliko meseci kasnije, u decembru 2019. pojavili su se i u američkoj državi Vašington.
Entomolozi, naučnici koji proučavaju insekte, gnezdo s oko 200 opasnih insekata pronašli su u gradu Blajnu blizu kanadske granice.
U subotu je tim entomologa u zaštitnim odelima, uz pomoć posebnog uređaja, uspeo da usisa gnezdo insekata sa stabla, koje je potom posečeno da bi se sprečilo stvaranje novih gnezda.
Aktivisti za zaštitu životne sredine i naučnici već su duže vreme veoma zabrinuti zbog pada broja insekata u svetu. Međutim, u ovom slučaju radi se o veoma invazivnoj i opasnoj vrsti koja može da ima negativan uticaj na okolinu, ekonomiju i javno zdravlje, upozorili su stručnjaci.
(Telegraf.rs)
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Тодорић
Код нас у Војводини,појавили су се тамно тегет,скоро црни,у била сам једног,и показала сељанима,нико никада није видео...величине окодва,до три цм.Прелепи у боји,али нападају...изгледа као америчка оса убица.
Bhm
Za ovo ne trebaju naucnici već dvojica seljaka koji ovo rade barem 2,3 puta svakog leta.Drugo ovi jesu dzinovski ali ima ih i kod nas,mozda ne ovolikih ali ogromnih sigurno,vidao sam ih u selu.Trece svaki covek moze da umre i od ujeda ose a kamoli strsljena,moze cak i od jednog ujeda,mislim na alergicne a moze da umre i potpuno zdrav nealergican covek na otrov ose ili strsljena,sve je stvar trenutka i spleta okolnosti.Ovakve tekstove mogu da vam obezbedim vise puta u toku godine,stršelji sto bi rekli seljaci,zmije,divlje svinje,vukovi,pacovi i naravno karakondzule!To su pored pokojnika koji se cesto ukazuju najcesce opasnosti i da ne zaboravim narkomane koji pljackaju nemocne u pustim selima za 500 ili 1000 dinara i onda ih ubijaju o bacaju u septicke jame ili bunare...eto pored korone i politicara to su pošasti Srbije 2020.
Dragan
Ja ih ne hvatam ko ovi ali natopim krpu neku vecu u razredjivac na motku i ostavim ispod njih. U roku od 5 min nema vise ni jednog. Jaka je to hemija za njih i smeta im. Tako da menjaju staniste.