Izraelci sa oprezom gledaju na Sirijce: Telegraf.rs na Golanskoj visoravni, situacija u zoni je mirna

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Golanska visoravan je mesto istorijskih sukoba između Izraela i Sirije. Ovaj kameniti plato u jugozapadnoj Siriji, ima politički i strateški značaj koji prevazilazi njegovu geografsku veličinu. Iako je trenutno situacija u ovom području mirna, to nije bio slučaj u prošlosti, kada su se desili brojni incidenti.

Izraelska vojska je zauzela Golansku visoravan od Sirije u završnoj fazi Šestodnevnog rata 1967. godine. Većina sirijskih Arapa je pobeglo sa tog područja u vreme sukoba. Linija razdvajanja je postavljena, a izraelska vojska je preuzela kontrolu nad oblašću. Sirija je pokušala da vrati Golansku visoravan tokom rata 1973. godine, a uprkos velikim gubicima, izraelska vojska uspela je da zaustavi iznenadni napad.

Nakon rata 1973. godine, Izrael je postigao sporazum sa Sirijom 1974. godine u vezi sa celokupnom Golanskom visoravni, koji je uključivao i deo sirijske Golanske visoravni. Teritorija je podeljena u tri oblasti: Izrael, Sirija, i demilitarizovana zona između njih, koja je bila pod nadzorom snaga Ujedinjenih nacija. Ekipa portala Telegraf.rs obišla je ovaj deo visoravni koja je pod kontrolom Izraela.

Golan Heights Izrael vojska Golanska visoravan Foto: Tanjug/AP

Prema rečima Davida Baruha, majora u rezervnom sastavu, ovaj sporazum je tokom godina bio uglavnom poštovan i trenutna situacija u ovom području je mirna.

"Te bele zgrade koje vidite predstavljaju zgrade Ujedinjenih nacija, koje nadgledaju sporazum o povlačenju između Izraela i Sirije. Ovaj sporazum je uglavnom bio poštovan tokom godina, čak i tokom sirijskog građanskog rata, kada je bilo veoma malo incidenata na ovoj granici. Povremeno, u početku sirijskog građanskog rata, bilo je nekoliko incidenata, ali smo jasno stavili do znanja Sirijcima i raznim borbenim stranama da ne želimo da se umešamo, što znači da želimo da nas ostave na miru i da vatra ne pogodi naše zajednice i građane. I uglavnom, to je bilo poštovano", ističe on na početku razgovora.

Međutim, major Baruh dodaje da su sa promenom režima u Siriji i dolaskom na vlast nove garniture oprezniji.

"U poslednjih nekoliko meseci, situacija u Siriji je postala veoma nestabilna. Nedavno sam čuo da su Amerikanci zabrinuti zbog toga što bi trenutna sirijska vlada mogla biti veoma nestabilna, i zbog toga je Izraelska odbrambena vojska (IDF) preuzela odgovornost. Ne želimo da budemo iznenađeni, kao što smo to već bili u prošlosti, i ne želimo da ugrozimo naše građanstvo i našu zemlju. Preduzeli smo jednostrane korake. To znači da smo to uradili sami, ali možemo se povući kada se situacija poboljša. Prešli smo u određena područja unutar zone povlačenja, uključujući sirijski kamp na najvišoj tački planinskog lanca Hermon, odakle imamo bolji pogled na situaciju u Siriji. Tamo imamo nekoliko malih ispostava i gradimo odbrambene rovove. Ništa ozbiljno, ništa što ne može da se vrati u prethodno stanje", objašnjava on.

Cilj je, kako kaže major, da budu sigurni da ne budu iznenađeni i da imaju način da se odbrane u slučaju da bilo koja sirijska ili neka druga grupa iz Sirije napadne Izrael.

"Trenutna situacija u Siriji je veoma nestabilna. Takođe, treba da se setimo ko trenutno upravlja Sirijom. Oni sada pokazuju umereni stav, i svet to prihvata. Ne tvrdim da to nije tačno, možda jeste, ali takođe znamo ko su oni bili u prošlosti. Oni su bili Daeš, islamski militanti, i nisu bili umereni. Zbog toga moramo biti oprezni i to je razlog zašto preduzimamo ove mere na Golanu", dodaje on.

Trenutno u Golanskoj visoravni živi oko 55.000 do 60.000 ljudi. Oko 25.000 su Druzi, a oko 30.000 do 35.000 su Jevreji. Površina Golanske visoravni je oko 1.800 kvadratnih kilometara, dužina 70 kilometara i širina 45 kilometara i geografski podseća na veliki bazen.

"Druzi uglavnom žive u četiri zajednice severno od nas. Majd al-Šam je najveća od njih. Duž granice se nalaze male jevrejske zajednice i farme. Postoji jedan glavni grad, jevrejski grad. I kada kažem "jevrejski", to ne znači da tu ne žive i muslimani i hrišćani, ali većina su Jevreji. Poljoprivredne zajednice su uglavnom jevrejske", zaključuje major.

(Telegraf.rs)

Video: Major IDF o groblju automobila i heroju Benu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA