
Ambasade Indije i Pakistana za Telegraf.rs o situaciji u Kašmiru: Najvažnije je da primirje što duže potraje
Iz današnje perspektive sve je manje onih koji pamte 7. maj ove godine kao dan kada je naša planeta bila na korak do sukoba, koji je lako mogao da se pretvori u treći svetski rat... Tog 7. maja bili smo na ivici rata između nuklearnih sila Pakistana i Indije, država koje zajedno imaju skoro 1,7 milijardi ljudi, što je nepuna četvrtina svetske populacije.
Ni danas 20 dana kasnije situacija se nije značajnije popravila. Istina, iako eksplozije ne odjekuju, nismo mnogo odmakli od obračuna, koji potencijalno može da odnese na milione života. Zbog toga je Telegraf.rs kontaktirao ambasade ove dve zemlje tražeči pojašnjenje o situaciji u Kašmiru, pograničnoj oblasti oko koje su Nju Delhi i Islamabad do sada već vodili četiri rata i nekoliko konflikta.
I pre nego što reč damo diplomatama, podsećamo u najkraćim crtama šta je bio povod za poslednju eskalaciju. Indija je 7. maja izvršila seriju vazdušnih udara na ciljeve od kojih su neki bili duboko unutar Pakistana. Vlasti u Nju Delhiju su tvrdile da se radi o odmazdi na umešanost Pakistana u teroristički napad od 22. aprila u kojem je ubijeno 25 indijskih turista. Još istog dana usledio je i odgovor Pakistana u vidu otvaranja minobacačke vatre u regionu Kašmira.
Pakistan tvrdi da je u indijskim udarima poginula 31 osoba (svi civili), dok Indija navodi da je pakistanskom u granatiranju poginuo jedan vojnik i 16 civila. Primirje koje se za sada uglavnom poštuje dogovoreno je 10. maja. Bila je to najveća eskalacija sukoba dve zemlje još od Indo-pakistanskog rata 1971.

Sandip Kumar, savetnik u Ambasadi Indije u Beogradu kaže za naš portal da je Indija je reagovala isključivo na varvarski teroristički napad u Pahalgamu 22. aprila.
Kakva je trenutno situacija u Kašmiru? Da li se prekid vatre poštuje i da li možemo očekivati da se mir održi?
"Kao što vam je poznato, Indija je reagovala isključivo na varvarski teroristički napad u Pahalgamu 22. aprila, ciljajući isključivo terorističku infrastrukturu u Pakistanu i pakistanski okupiranom Kašmiru. U Pahalgamu su teroristi ubili samo nemuslimane, a žrtve su pogođene hicima u glavu iz neposredne blizine. Odgovornost za napad preuzela je grupa TRF, koja deluje iz Pakistana, a napad je bio osmišljen kako bi se potkopala normalizacija stanja u Džamu i Kašmiru nakon uspešnih izbora. Takođe je imao za cilj da izazove verske tenzije u Indiji", navodi Sandip Kumar i nastavlja:
"Bilo je neophodno privesti pravdi počinioce i planere ovog terorističkog napada. Zbog toga je Indija sprovela precizne vojne udare na teroristička skrovišta, koji su trajali svega 25 minuta. Ovi udari bili su fokusirani, odmereni i nisu imali eskalatorski karakter. Umesto da podrži indijsku borbu protiv terorizma, Pakistan je napao samu Indiju, gađajući naše škole, koledže, Gurudvare, hramove i civile. Postupci pakistanske vojske bili su provokativni i doveli su do eskalacije, na koje su indijske oružane snage odlučno odgovorile. Pakistanska vojska je zatražila trenutni prekid vatre 10. maja 2025, ali ga je prekršila istog dana. Pakistanske tvrdnje su i dalje zasnovane na lažima, dezinformacijama i propagandi".
Indijski diplomata upozorava da je Nju Delhi samo pauzirao svoje akcije:
"Indija je trenutno samo pauzirala svoje akcije protiv pakistanskog terora i terorističkih kampova. U danima koji dolaze, svaki korak Pakistana biće pažljivo posmatran, a buduće vojne akcije zavisiće od postupaka koje Pakistan preduzme. Operacija Sindor deo je indijske politike protiv prekograničnog terorizma i predstavlja brzu, ali kontrolisanu reakciju na terorističke pretnje. Trajni mir može se postići jedino ako Pakistan odluči da ne podržava i ne štiti teroriste na svojoj teritoriji".
Koliko je Kašmir važan za Indiju imajući u vidu da je u prošlosti nekoliko ratova vođeno između dve zemlje zbog ove teritorije?
"Džamu i Kašmir je bio, jeste i zauvek će ostati sastavni deo Indije. Važno je istaći da je Indija uspešno obnovila privredni rast, ekonomske aktivnosti i društvenu pravdu u Kašmiru, a nedavno su održani izbori sa velikim odzivom birača".
I Indija i Pakistan poseduju nuklearno oružje, koliko je realna pretnja nuklearnog sukoba koji bi se mogao proširiti na ceo region, pa i šire?
"U svojoj borbi protiv terorizma, Indija neće tolerisati nikakvu nuklearnu ucenu. Indija će precizno i odlučno udariti na teroristička uporišta koja se razvijaju pod okriljem nuklearne pretnje".
Šta možemo očekivati u budućnosti? Da li je moguće uspostaviti trajan mir između Indije i Pakistana?
"Indija je uvek birala put mira, diplomatije i dijaloga. Svet je ponovo video ružno lice Pakistana prošle nedelje kada su najviši pakistanski vojni zvaničnici došli da se oproste od ubijenih terorista. Trajan mir može se uspostaviti samo ako Pakistan prestane sa terorizmom koji sponzoriše država. U suprotnom, Indija će nastaviti da preduzima odlučne korake kako bi zaštitila svoju zemlju i građane od bilo kakve pretnje. Ovo sigurno nije doba ratova, ali takođe nije ni doba terorizma. Nulta tolerancija prema terorizmu je garant za miran i bolji svet".

Očekivano, dijametralno suprotno viđenje imaju u Ambasadi Islamske republike Pakistan u Beogradu:
"Pakistan želi da ponovo potvrdi svoju posvećenost poštovanju primirja. Nadamo se da će Indija ostati dosledna njegovoj kontinuiranoj primeni. Takođe cenimo konstruktivnu ulogu prijateljskih zemalja u postizanju primirja. Ponovo izražavamo i našu podršku izjavi predsednika SAD Donalda Trampa o saradnji sa Pakistanom i Indijom u cilju pronalaženja rešenja za spor oko Džamua i Kašmira. Generalni direktori za vojne operacije (DGMO) Pakistana i Indije ostali su u kontaktu od 10. maja. Obe strane su se saglasile oko postepenog smirivanja tenzija i povratka svih oružanih snaga na njihove mirnodopske položaje".
Koliko je Kašmir važan za Pakistan imajući u vidu da je u prošlosti nekoliko ratova vođeno između dve zemlje zbog ove teritorije?
"Spor oko Džamua i Kašmira jedan je od najduže nerešenih sporova na dnevnom redu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SBUN). Brojne rezolucije Saveta bezbednosti, između ostalog, potvrđuju pravo naroda Kašmira na samoopredeljenje i način na koji će spor oko Džamua i Kašmira biti rešen. U tim rezolucijama se izričito navodi da će konačni status države Džamu i Kašmir biti utvrđen u skladu sa voljom naroda izraženom putem demokratske metode slobodnog i nepristrasnog referenduma koji će biti sproveden pod okriljem Ujedinjenih nacija.
Indija je preduzimala različite korake kako bi ojačala svoju okupaciju Džamua i Kašmira još od 27. oktobra 1947. godine, kada je silom preuzela kontrolu nad nekadašnjom kneževinom Džamu i Kašmir. Međutim, u značajnom razvoju događaja, 5. avgusta 2019. godine, Indija je ukinula poseban status tzv. Indijski nelegalno okupirani Džamu i Kašmir (IIOJK) i podelila ga na dve teritorije Unije, kako bi promenila njegov međunarodno priznati sporni status i potkopala pravo naroda Kašmira na samoopredeljenje.
Od tada je Indija započela proces promene demografske strukture i političkog pejzaža IIOJK. Krajnji cilj je da se narod Kašmira pretvori u obespravljenu manjinu na sopstvenoj zemlji.
Nažalost, trenutna indijska vlast pokušava da prepiše istoriju, iznoseći niz apsurdnih tvrdnji. Želimo da podsetimo međunarodnu zajednicu da je upravo Indija ta koja je pitanje Džamua i Kašmira iznela pred Ujedinjene nacije. Strateška nestabilnost u Južnoj Aziji rezultat je nerešenog spora oko Džamua i Kašmira. Ovaj spor dodatno je pogoršan indijskom represijom legitimne borbe naroda Kašmira za njihovo neotuđivo pravo na samoopredeljenje, koje Indija pogrešno poistovećuje sa terorizmom".

I Pakistan i Indija poseduju nuklearno oružje, koliko je realna pretnja nuklearnog sukoba koji bi se mogao proširiti na ceo region, pa i šire?
"Veoma je žalosno što je neodgovorno ponašanje Indije dovelo dve države naoružane nuklearnim oružjem na ivicu velikog sukoba. Južna Azija je dom za više od petine svetske populacije i ne može sebi da priušti neodgovorne postupke. Svaka sklonost ka kretanju tim opasnim putem nosi sa sobom katastrofalne posledice za čitav region i šire, te se takav pristup mora izbegavati".
Šta možemo da očekujemo u budućnosti? Da li je moguće uspostaviti trajan mir između Indije i Pakistana?
"U današnje vreme, mir je prava snaga. Svetu ne koriste teatralni militarizam i nadmetanja, već zrelo vođstvo, regionalna saradnja i poštovanje međunarodnih normi. Pakistan ostaje posvećen saradnji sa međunarodnom zajednicom u naporima da promoviše mir, bezbednost i prosperitet u regionu. Svaki trajan mir u Južnoj Aziji zavisi od uspešnog rešavanja pitanja Džamua i Kašmira, i Pakistan ostaje posvećen njegovom ishodu.
Pored toga, indijske jednostrane mere kao što je obustava Sporazuma o rekama Inda (Indus Waters Treaty) ne doprinose miru i stabilnosti u Južnoj Aziji. Taj sporazum predstavlja uspešan mehanizam za raspodelu voda između dve susedne zemlje. Iako je opstao i tokom ratova i kriza, trenutna indijska vlast je odlučna u pokušajima da vodu iskoristi kao oružje. Odluka da se Sporazum o rekama Inda stavi van snage je jednostrana i nezakonita, jer takve odredbe u samom sporazumu ne postoje".
Za kraj, svesni smo toga da je preterano reći da smo danas i za pedalj bliži sporazumu između Indije i Pakistana ali svakako je da smo svakim danom sve dalji od raketnih napada i besanih noći... A što duže sukob bude bio iza nas za očekivati je i nadati se da će nam trajni mir brže doći.
(Telegraf.rs)
Video: Napad vrana u Beogradu: Evo zašto su se okomile na nas
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.