Netanijahu: "Plan raspodele pomoći je ključni alat za slabljenje Hamasa"

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu izjavio je da je plan raspodele pomoći, koji sprovodi Humanitarna fondacija za Gazu, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, ključni alat za slabljenje palestinskog militantnog pokreta Hamas.

Govoreći o incidentu u kome su hiljade stanovnika Gaze nakratko zauzele jedno od novootvorenih mesta za distribuciju pomoći na jugu te enklave danas popodne, Netanijahu je priznao da je "došlo do trenutnog gubitka kontrole", preneo je Tajms of Izrael.

"Srećom, vratili smo to pod kontrolu. Stavićemo još mnogo ovakvih (distributivnih mesta)", kazao je Netanijahu u obraćanju u izraelskom Ministarstvu spoljnih poslova na međunarodnom samitu o borbi protiv antisemitizma.

Prema njegovim rečima, cilj takve distribucije pomoći je da operativce Hamasa učini "kao ribe bez vode", ostavljajući ih "bez alata za upravljanje koji koriste, a to je u osnovi... humanitarna pomoć koju pljačkaju".

On je odbacio optužbe da Izrael sprovodi namernu politiku izgladnjivanja civilnog stanovništva Gaze, i nazvao je takve tvrdnje "trenutnom modom, trenutnom laži" koja se "širi kao šumski požar" u medijima.

"Od prvog dana, ili od početka rata, odlučili smo se za politiku - idemo na Hamas, ne idemo na civilno stanovništvo", rekao je Netanijahu.

Dodao je da je Izrael ostao veran ovoj obavezi preduzimajući mere kako bi omogućio civilima da se evakuišu iz borbene zone i "snabdevajući ih osnovnim potrepštinama, hranom, vodom, lekovima".

Netanjahu je rekao da nema dokaza o neuhranjenosti u Pojasu Gaze i da se to može videti na fotografskim dokazima snimljenim tokom bezbednosnih inspekcija Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) nad pritvorenim civilima i boracima.

"Ne vidite nijednog, nijednog mršavog od početka rata do danas", kazao je Netanijahu, ne nudeći nikakve dokaze koji bi potkrepili njegovu tvrdnju.

Prema njegovim rečima, "najbolji način" za Izrael da se bori protiv onoga što on naziva lažnim optužbama jeste "brza pobeda u ratu".

"To je ono što pokušavamo da uradimo. Da brzo dobijemo rat, oslobodimo naše taoce, uništimo Hamas. To dvoje ide ruku pod ruku. Jer nećete dobiti oslobađanje talaca osim ako ne izvršite vojni pritisak. A onda, naravno, osigurati da Gaza ne predstavlja pretnju Izraelu u budućnosti", istakao je Netanjahu.

On je kazao da su lažne optužbe protiv Izraela inspirisale ubistvo dvoje zaposlenih u izraelskoj ambasadi, Jarona Lišinskog i Sare Lin Milgrim, u pucnjavi u Sjedinjenim Američkim Državama prošle nedelje, i da se osumnjičeni za njihovo ubistvo, koji je vikao "slobodna Palestina" tokom hapšenja, osećao opravdanim u svom zločinu jer je smatrao da "Izrael radi isto", namerno ubijajući civile u Gazi.

"Ne, ne radimo. Ne radimo isto. Trudimo se da ne radimo isto. Trudimo se da stvorimo bezbedne zone, da pružimo humanitarnu pomoć, da osiguramo da civili odu", zaključio je Netanijahu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Baka Dubravka dobija platu da čuva unuka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    28. maj 2025 | 01:58

    Морате да водите више рачуна о цивилима и метама. О хуманитарној подршци становништву. Али Хамас мора да пусти таоце и да се разоружа. А они тунели да се забетонирају. Део Запада шири с намером ту слику о одвратним Израелу због транзиције капитала. Изазвали су антисемитизам. Зато је и дошло до терористичких напада на Јевреје и , верска места и школе. Када су исти ти ратовали по северу Африке и Блиском истоку и Азији, нико није ширио етничку мржњу према њиховим грађанима. Што говори о лицемерју квазиелита. Рат у Гази мора да се оконча, али не сме да остане претња јеврејској држави на том простору у виду милитантних група. Али трагови антисемитизма западних квазиелита жалосно је, али остаће вечно забележени. И то у јубиларној години обележавања краја Другог светског рата. Што је запањујуће. Али не и изненађујуће.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA