
Aktiviraće "nuklearnu opciju" protiv Mađarske: EU na prekretnici, hoće li ovo uraditi prvi put u istoriji?
Pod sloganom "Snažna Evropa u svetu koji se menja", Kraljevina Danska, koja je 1. jula preuzela predsedavanje Savetom Evropske unije, tokom narednih šest meseci usredsrediće se na dve glavne teme - bezbednost i odbranu i konkurentnost i zelenu tranziciju.
U tom pravcu, Danska je pokrenula važnu inicijativu. Naime, želi da Evropa iskoristi ceo svoj pravni arsenal protiv Mađarske zbog kršenja temeljnih prava Unije, uključujući pokretanje takozvane "nuklearne opcije", člana 7, protiv Budimpešte, piše Politico.
"I dalje svedočimo kršenju temeljnih vrednosti. Zato ćemo nastaviti postupak prema članu 7, kao i saslušanje o Mađarskoj", izjavila je danska ministarka za evropske poslove Mari Bjere novinarima u Arhusu, gde je Evropska komisija u poseti povodom preuzimanja rotirajućeg predsedavanja Danske Savetom EU.
Član 7 je klauzula u ugovoru EU koja omogućava državama članicama da glasaju za isključenje ili sankcionisanje članice koja prekrši pravila Unije. Smatra se najtežom pravnom merom - "nuklearnom opcijom", koju EU do sada nije sprovela, uprkos tvrdnjama iz Brisela da je Mađarska prekršila zakone.
Bjere je takođe izjavila da bi Unija trebalo da razmotri ograničavanje pristupa fondovima EU za zemlje koje krše evropsko pravo, a još jedno važno pitanje za Dansku jeste proširenje EU.
Ministarka je kritikovala Mađarsku zbog stalnog blokiranja članstva Ukrajine u Uniji i rekla da je Danska spremna da razmotri sva politička i praktična rešenja "kako bismo mogli da idemo napred".
Ukoliko zemlje EU odluče da pooštre postupak prema članu 7, mogle bi Mađarskoj oduzeti pravo glasa u pitanjima evropske politike poput proširenja, čime bi Budimpešta izgubila mogućnost veta na članstvo Ukrajine.
Međutim, diplomate upozoravaju da bi za taj korak bila potrebna odlučna podrška Pariza i Berlina kako bi se ubedio ostatak Unije - a ta podrška za sada nedostaje.
Dok Mađarska i dalje u potpunosti odbacuje članstvo Ukrajine, pojavila su se nagađanja da bi Evropska komisija mogla odlučiti da nastavi s članstvom Moldavije, formalnim otvaranjem pregovaračkog klastera u narednim danima. Moldavija i Ukrajina napreduju zajedno ka članstvu u EU, pa bi njihovo razdvajanje bilo kontroverzno.
Ali, Bjere je rekla da Danska nije spremna da razdvoji dva zahteva za članstvo.
"Još uvek nam je cilj da otvorimo klaster jedan zajedno sa Moldavijom i Ukrajinom", izjavila je ministarka.
(Telegraf.rs)
Video: Strašan požar u Rimu, čule se eksplozije: Snimak borbe vatrogasaca sa vatrenom stihijom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.