
Tvrdio da Putin želi mir, sada promenio stav: Tramp gubi strpljenje sa ruskim liderom, zašto baš sada?
Pre pet meseci, američki predsednik Donald Tramp šokirao je sve kada je rekao da ruski predsednik Vladimir Putin, koji je napao Ukrajinu, želi mir u toj zemlji.
"Verujem da želi mir. Mislim, dobro ga poznajem. Da, mislim da želi mir. Mislim da bi mi rekao ako ne želi... Verujem mu po ovom pitanju", rekao je tada Tramp.
Međutim, američki predsednik je imao veoma drugačiji ton u proteklim danima, i posebno u utorak.
Nakon što je danima iskazivao nezadovoljstvo svojim poslednjim razgovorom sa Putinom, Tramp je otišao dalje na sastanku kabineta. Sugerisao je da je čovek za koga je garantovao i godinama čudno izbegavao kritike možda nije pouzdan sagovornik.
"Dobijamo mnogo sr**a od Putina, ako hoćete da znate istinu. On je stalno vrlo ljubazan, ali to se ispostavi kao besmisleno", rekao je Tramp.
To nije jedina sugestija da Tramp menja svoj stav - ili barem svoju retoriku - o ratu u Ukrajini, piše CNN.
Ove nedelje je poništio kratku pauzu u isporukama odbrambenog oružja Ukrajini (iako je sugerisao da su to preduzeli drugi u njegovoj administraciji). Za sada je u velikoj meri odustao od toga da krivi obe strane za rat, nakon što su skoro uvek svaku kritiku Rusije uparili sa kritikom Ukrajine - kao da su ravnopravni partneri u produžavanju ruskog rata.
A onda je u utorak pohvalio "hrabrost" ukrajinskih boraca, sugerišući da ogromna ulaganja SAD u odbranu Ukrajine nisu bila onakva kakvu mnogi u bazi MAGA veruju.
"I reći ću ovo, Ukrajinci, bez obzira da li mislite da je nepravedno što smo dali sav taj novac ili ne, bili su veoma hrabri jer je neko morao da upravlja tim stvarima. A mnogo ljudi koje poznajem ne bi upravljalo time", dodao je Tramp.
Šta se ovde zapravo dešava?
Daleko od toga da se Tramp zaista okrenuo protiv Putina i čvrsto se smestio na stranu Ukrajine. Tramp je više puta signalizirao u proteklih 10 godina da je srećan što izgleda nepredvidivo na svetskoj sceni - bez obzira da li to zovete "teorijom ludaka" ili drugačije. Čak i nakon njegovih teških reči o Putinu, detalja njihovog razgovora - uključujući i rođendanski poziv od ruskog lidera - ništa nije sugerisalo da Tramp vrši direktan pritisak na njega da pristane na prekid vatre ili da isplanira odmazde za ukrajinske napade.
Sada je sasvim moguće da su Trampovi najnoviji javni komentari pokušaj vršenja pritiska na Putina, a ne signaliziranje čvrste promene u politici administracije.
Primetno je da je američki predsednik u utorak odbio da se obaveže na paket novih sankcija Rusiji, koji ima podršku više od dve trećine senatora obe stranke. U meri u kojoj je Tramp zaista završio sa Putinom, ta opcija je spremna, i on još ne ide ka tome.
Mogao je jednako lako da isproba ovu strategiju i vrati se nežnijem pristupu. Ali oštro kritikovanje Putina je takođe karta na koju je Tramp izuzetno nerado igrao.
Možda jedini put kada je išao ovako daleko je malo posle nakon što je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine. Tramp je ukratko nazvao rusku invaziju "užasnom".
Ali to je izgledalo kao politički orijentisana korekcija kursa. Tramp, koji je pripremao novu predsedničku kampanju, bio je oštro kritikovan zbog pohvale Putinove "genijalnosti" i "domišljatosti" u invaziji na Ukrajinu - u vreme kada ju je praktično ceo zapadni svet osuđivao. Ti komentari su bili šokantni, čak i u poređenju sa Trampovim godinama umiljavanja Putinu. Zato je ukratko osudio invaziju, a zatim krenuo dalje, nastavljajući svoj oprezni odnos prema ruskom lideru.

Pitanje pred nama je da li će se Trampova poslednja promena pokazati prolaznom kao što je bila i ta. Možda. Ali postoje znaci da možda neće biti.
Kao prvo, čini se da predsednik možda shvata da se njegovi ciljevi u Ukrajini ne poklapaju sa Putinovim.
Što se tiče Trampa, uvek se radi o "pobedi" - u ovom slučaju mirovni sporazuim koji je obećao i nije uspeo da postigne tokom prvog dana predsedništva. Čini se da ga nije previše briga kako taj mirovni sporazum zapravo izgleda i ponudio je ogromne ustupke od strane Ukrajine.
Ali Putin gotovo da nije dao nikakve naznake da je zaista zainteresovan za postizanje dogovora koji uključuje bilo šta osim dobijanja cele Ukrajine.
A Trampovi komentari u utorak nisu bili samo oštri prema Putinu; činilo se da odražavaju dublju frustraciju. Možda je Tramp zaista verovao u svoju veštinu sklapanja dogovora i smatra da ga je Putin ismejao.
Portparolka Stejt departmenta Tamu Brus rekla je da je Tramp "čovek otvorenog uma, ali nije naivan".
"On je principijelan i jasan u onome što želi da postigne. To mi vidimo", rekla je ona.
Svakako biste mogli razumeti Trampov zaključak nakon događaja prošle nedelje. Ubrzo nakon njegovog razgovora sa Putinom, Rusija je pokrenula svoj najveći napad dronom na Ukrajinu ikada.
I niko ne bi trebalo da potceni ulogu ponosa i domaće politike u svemu ovome. Tramp je Putinu dao više šansi nego praktično bilo koji drugi zapadni lider, što dokazuju njegovi komentari iz februara. Baš kao što je to činio i u drugim stranim oblastima, on je čvrsto odbijao da donosi moralne sudove o snažnom lideru čijoj taktici i konsolidaciji moći iskreno izgleda da se divi.
Ali biranje strane u ratu u Ukrajini nije samo pitanje morala, to je i stvar realpolitike. I možda se ta druga računica, koja je mnogo važnija za Trampa, menja.
Vreme će pokazati, zaključuje CNN u analizi.
(Telegraf.rs)
Video: Putin i Si potpisali izjavu o produbljivanju sveobuhvatnog partnerstva Rusije i Kine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nebojša
Zna Tramp odlično da ako ne ispuni zahteve ROTSILDA da 2027 nece docekati
Podelite komentar
Иван
Poslusace ga putin...samo jos malo da uzme to sto je ostalo od hersona i donbasa...i da dva rudnika litijuma ...jedan su uzeli pre desetak dana i tad krece tramp sa svojim ispadima...nece vama putin dati rudnike koje je rusija finansirala
Podelite komentar