
Paranoja u Teheranu: Iran deportovao 300.000 Avganistanaca plašeći se da su izraelski špijuni
Iran je deportovao više od 300.000 avganistanskih migranata tokom poslednje dve nedelje, saopštile su avganistanske vlasti.
Egzodus je izazvan kampanjom nacionalne bezbednosti u Teheranu, gde se strahuje da bi Avganistanci mogli špijunirati za Izrael, preneo je britanski The Telegraph.
Izbeglice su opisale proizvoljna hapšenja, pritvore i rasprostranjeno zlostavljanje od strane iranskih bezbednosnih snaga, navodeći da su tenzije eskalirale nakon izraelskih napada na iranska nuklearna postrojenja i vojno rukovodstvo prošlog meseca.
"Neki su odlučili da se dobrovoljno vrate, ali većinu je Iran deportovao", rekao je Ahmadulah Mutaki, šef avganistanskog odeljenja za informisanje i kulturu.
Suočene sa ekstremno visokim temperaturama i nedostatkom osnovnih uslova za život, humanitarne organizacije upozorile su na predstojeću krizu na granici između Avganistana i Irana.
Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca (IFRC), koja pomaže povratnicima, saopštila je da mnogi Avganistanci stižu "sa samo odećom koju nose na sebi" i da su "u hitnoj potrebi za hranom, podrškom i medicinskom negom".
Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i druge grupe pružaju privremenu pomoć, ali nisu opremljene za dugoročnu podršku.
Hiljade Avganistanaca pobeglo je u Iran tražeći utočište nakon povratka talibana na vlast 2021. godine, a sada bi mogli biti suočeni sa progonima po povratku.
Neke žene povratnice rekle su da su im talibanske vlasti uskratile pomoć jer su putovale bez odraslog muškog pratioca. Iran je dom za oko šest miliona Avganistanaca, od kojih su mnogi neregistrovane izbeglice zbog decenija sukoba u njihovoj zemlji.
Iako je Teheran nekada bio gostoprimljiv domaćin, režim je u maju naredio svima za koje tvrdi da su tamo "ilegalno" da napuste zemlju do 6. jula ili će biti uhapšeni.
Mladi Avganistanac koji živi u Teheranu rekao je da su policajci mučili njegove prijatelje zbog optužbi za špijunažu.
"Četiri moja prijatelja optužena su za špijunažu, odvedena u kamp i teško mučena. Oni su nevini migranti. Izvukli su ih iz stana, brutalno pretukli, a jedan je jedva preživeo. Ne znam gde se sada nalaze", rekao je on.
Drugi je rekao da mu je otac uhapšen i mučen nekoliko dana, opet pod sumnjom za špijunažu.
"Držali su ga bez hrane i vode, a zatim deportovali u Avganistan. Suočavamo se sa teškom situacijom ovde", rekao je.
"Surovi uslovi"
Video snimci koji kruže društvenim mrežama prikazuju iranske bezbednosne snage kako upadaju na mesta u Teheranu gde rade avganistanski migranti.
Policija je 20. juna objavila snimke dvojice Avganistanaca za koje tvrde da su priznali špijuniranje osetljivih lokacija, uključujući sedište državne televizije i rezidenciju jednog visokog zvaničnika.
Bezbednosne snage upale su i u fabriku u južnom Teheranu i privele nekoliko Avganistanaca optuženih da su pomagali Mosadu, izraelskoj obaveštajnoj agenciji, u planiranju napada dronovima na sisteme protivvazdušne odbrane u Isfahanu.
"Na ulicama i pijacama nas nazivaju izraelskim špijunima Uslovi su surovi, a naše žalbe se ignorišu", rekao je jedan deportovani avganistanski migrant.
Mnogi deportovani ispričali su o sistematskom uznemiravanju i proizvoljnim hapšenjima.
"Hapšenja Avganistanaca postala su rasprostranjena. Kontrolni punktovi su bili svuda. Izvlačili su nas iz autobusa, optuživali da smo špijuni i odvodili na ispitivanje", rekao je jedan od njih.
Ričard Benet, specijalni izvestilac UN za Avganistan, rekao je da su stotine Avganistanaca uhapšene pod optužbom za špijunažu i da iranski mediji podstiču mržnju i koriste dehumanizujući jezik protiv avganistanskih zajednica.
"Uvek smo se trudili da budemo dobri domaćini, ali nacionalna bezbednost je prioritet, i naravno da ilegalni državljani moraju da se vrate", rekla je Fateme Mohadžerani, portparolka iranske vlade.
Između 1. juna i 5. jula, gotovo 450.000 Avganistanaca vratilo se iz Irana, saopštio je u ponedeljak portparol IOM, čime je ukupan broj za ovu godinu do sada premašio 900.000.
IFRC je tokom vikenda saopštio da velike grupe Avganistanaca, uključujući mnogo dece, stižu preko graničnog prelaza Islam Kala, nakon što su na povratku kući podneli "iscrpljenost, glad i neizvesnost" na temperaturama koje su prelazile 43 stepena Celzijusa.
(Telegraf.rs)
Video: Snimak oluje na Ledinama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.