
Bivši direktori FBI i CIA Komni i Brenan pod istragom: Tramp ništa ne oprašta i ne zaboravlja
Američki Federalni istražni biro (FBI) istražuje bivšeg direktora CIA Džona Brenana i bivšeg direktora FBI Džejmsa Komija zbog mogućih lažnih iskaza datih Kongresu, nakon što je sadašnji direktor CIA Džon Retklif uputio zvaničnu prijavu.
Retklifova prijava je usledila nakon što je on prošle nedelje objavio izveštaj u kojem je kritikovana procena američke obaveštajne zajednice iz 2016. godine, koju su predsednik Donald Tramp i njegovi saveznici dugo osporavali, a koja je zaključila da je ruski predsednik Vladimir Putin pokušao da se umeša u izbore u Trampovu korist, preneo je CNN.
U objavi na mreži X, Retklif je rekao da je nova revizija utvrdila da je originalna procena "sprovedena kroz netipičan i korumpiran proces u politički napetom okruženju bivšeg direktora Brenana i bivšeg direktora FBI Komija".
Revizija Retklifa nije osporila suštinsku procenu obaveštajne zajednice da je Putin preferirao Trampa u odnosu na tadašnju demokratsku predsedničku kandidatkinju Hilari Klinton, ali je tvrdila da je rukovodstvo agencija požurilo proces, a da je Brenan "rizikovao gušenje analitičke rasprave" time što je "dao signal da su rukovodioci agencija već postigli konsenzus pre nego što je Zajednička procena obaveštajne zajednice (ICA) uopšte usklađena". U reviziji se ne pominje Komi.
Nije jasno da li je istraga FBI, o kojoj je prvi izvestio Fox News, prešla fazu preliminarnog ispitivanja.
"Ne komentarišemo tekuće istrage", rekao je portparol Ministarstva pravde u saopštenju.
"Niko iz FBI, Ministarstva pravde ili CIA mi se nije obratio, tako da samo čekam da saznam više o čemu se ovde radi", rekao je Brenan za MSNBC, gde je angažovan kao saradnik.
"Nemam pojma šta je tačno ono što bi mogli da istražuju u vezi mene", dodao je on.
CIA i Komi odbili su da daju komentar. U sredu je Tramp rekao novinarima u Beloj kući da nije znao za navodnu istragu protiv Brenana i Komija, ali je ponovio svoju optužbu da su oni "veoma nepošteni ljudi".
U centru spora nalaze se izjave oba zvaničnika Kongresu o istrazi iz 2016. godine o ruskom mešanju u predsedničke izbore, kao i odluka da se ispitaju tvrdnje iz dosijea bivšeg britanskog obaveštajca Kristofera Stila, koji je finansirala kampanja Hilari Klinton, a u kojem se navodi da je postojala koordinacija između ruske vlade i osoba povezanih sa Trampovom kampanjom.
Izveštaj CIA od prošlog meseca takođe je naveo da je Brenan ograničavao pristup ključnim obaveštajnim podacima i da je "više težio narativnoj doslednosti nego analitičkoj utemeljenosti" kada se suočio sa internim prigovorima, uključujući informacije iz Stilovog dosijea.
Brenan je u svojim memoarima napisao da se protivio uključivanju informacija iz ovog dosijea u dokument za informisanje predsednika Baraka Obame. Zvaničnici su umesto toga odlučili da sažetak tvrdnji iz dosijea prilože uz dokument za brifing.
Krivična istraga FBI o vezama Trampove kampanje sa Rusijom počela je 2016. godine i nastavila se tokom prvog Trampovog mandata. Postala je predmet istraga generalnog inspektora Ministarstva pravde i specijalnog tužioca Džona Durama, kojeg je imenovao tadašnji državni tužilac Bil Bar da ispita i način na koji su obaveštajne informacije, koje su dovele do istrage Tramp-Rusija, bile obrađene.
Durhamova istraga je završena bez utvrđivanja nepravilnosti u postupanju sa tim obaveštajnim podacima, ali je dovela do podizanja optužnica protiv troje ljudi, uključujući bivšeg advokata FBI koji je priznao krivicu za falsifikovanje informacija u zahtevu za nadzor nad saradnikom Trampove kampanje.
Trampovo Ministarstvo pravde fokusirano na Komija
Komi je i ranije bio u fokusu ove administracije i u maju je priveden na razgovor sa agentima Tajne službe nakon što je na društvenim mrežama objavio političku poruku.
Bivšeg direktora FBI saslušavali su agenti koji su istraživali fotografiju koju je postavio na društvene mreže, a na kojoj se vide školjke poređane u pesku na plaži tako da formiraju natpis "86 47", što je postao popularan kod na društvenim mrežama za uklanjanje Trampa sa funkcije predsednika.
Nakon što je Komi objavio tu fotografiju na internetu, agenti Tajne službe su pomoću nadzora mobilnog telefona pratili Komija i otišli do njegove kuće u Virdžiniji, gde su ga sačekali da se vrati kući pre nego što su ga odveli na ispitivanje, rekla su dva izvora upoznata sa istragom za CNN.
Tajna služba je uspela da iskoristi administrativni sudski poziv, koji ubrzava njihovu mogućnost da istražuju ljude tako što zaobilazi potrebu da određeni zvaničnici odobre poziv, kako bi pristupila podacima sa Komijevog telefona, a ovaj alat koristi sve češće dok agenti rade u uslovima pojačane bezbednosne pretnje u SAD.
(Telegraf.rs)
Video: Neviđen požar u Sen Tropeu: Jahta gori u marini, vatra se širi jako brzo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.