Satelitski snimci pokazuju da Rusija pravi 5 tajnih nuklearnih baza: Putin pokušava da zaplaši Zapad?

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Nedavne satelitske fotografije pokazuju obimnu izgradnju tajnih objekata, okruženih ogradama i branjenih natkrivenim stražarskim mestima, tokom poslednjih godina na lokacijama povezanim sa ruskim nuklearnim postrojenjima.

Slike, koje je snimila američka satelitska kompanija Planet Labs, napravljene su u maju i junu. Vodeći analitičari koji proučavaju ruske nuklearne snage rekli su za Buisness Insider da fotografije pokazuju nove građevine, radove na putevima i modifikacije, pri čemu neka mesta prolaze kroz brzu ekspanziju.

Ovi napori na modernizaciji nude nagoveštaje o planovima Moskve i potencijalnim scenarijima za njene nuklearne snage usred visokih tenzija širom Evrope koje podstiče totalni rat Kremlja protiv Ukrajine.

Kremlj je često pokušavao da zastraši Zapad pretnjama upotrebe svojih nuklearnih bojevih glava, a to čini i u poslednje vreme, kako bi obeshrabrio podršku Ukrajini.

"Ovde postoje dva osnovna interesa", kaže Hans Kristensen, direktor Projekta za nuklearne informacije pri Federaciji američkih naučnika, govoreći o proširenjima baza koje su fotografisane.

"Jedan je interni, koji se odnosi na ono što s vremena na vreme radite, kako biste unapredili neki objekat. Drugi je svakako povezan sa interakcijama sa drugim nuklearnim državama ili velikim vojnim silama".

S obzirom na to da se kopnene i vazdušne snage Rusije troše u ratu, neki analitičari su izneli teoriju da bi Moskva mogla da pokuša da obnovi svoju moć oslanjajući se na starije stubove vojne strategije iz sovjetske ere, poput masovne mobilizacije i nuklearnog oružja.

Rusko ministarstvo odbrane i beloruska vlada nisu odgovorili na zahteve za komentar.

SAD takođe sprovode sveobuhvatnu modernizaciju svoje nuklearne trijade, uključujući kompletnu zamenu svojih raketa baziranih na kopnu, kada će Minuteman III iz doba Hladnog rata biti zamenjen interkontinentalnom balističkom raketom Sentinel.

Sve ove nadogradnje se sprovode dok nuklearne tenzije rastu u senci rata u Ukrajini i istovremenog širenja kineskog nuklearnog arsenala.

Poznato je da Rusija poseduje najveći nuklearni arsenal na svetu, a "Bulletin of the Atomic Scientists" je u junu procenio da Moskva ima oko 4.300 aktivnih bojevih glava. Procene za SAD pokazuju da one drže oko 3.700 aktivnih bojevih glava.

Ovo je detaljan prikaz izgradnje na ruskim nuklearnim lokacijama i razloga zbog kojih stručnjaci veruju da je to nastavak znaka rastuće nuklearne konkurencije. Četiri baze nalaze se u Evropi, a jedna bliže Aljasci.

Četiri evropske lokacije uključuju Osipoviče, u kome se nalazi beloruska baza za municiju, i Kalinjingrad, rusku eksklavu na Baltičkom moru.

Slike takođe prikazuju aktivnosti u pomorskoj bazi Gadžijevo, koja se nalazi blizu Norveške i Finske, kao i arhipelag Nova Zemlja, koji deli Barencovo i Karsko more.

1. Baza Osipoviče (Belorusija)

U pitanju je baza kod strateškog grada u Belorusiji, državi koja je jedan od retkih saveznika Vladimira Putina. Kada je Rusija započela invaziju na Ukrajinu iz Belorisije su krenule ruske trupe na Kijev.

Ova baza je kako pokazuju snimci pretrpela brojne izmene i veruje se da je Rusija u nju rasporedila nuklearno oružje. Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko rekli su da je to odgovor na raspoređivanje američkog nuklearnog oružja u Evropi.

"Jedna stvar koju su uradili jeste da su postavili perimetar koji se sastoji od tri sloja ograde, a srednji sloj je poboljšan", rekao je Kristensen.

On je takođe identifikovao pokrivenu rampu za istovar među drvećem, a koja verovatno vodi do bunkera za skladištenje bojevih glava. Na istočnoj strani kompleksa može se videti masivna narandžasta antena za komandu i kontrolu.

Takve mere bezbednosti su karakteristični znaci ruskih nuklearnih lokacija koje stručnjaci prate na satelitskim snimcima. Posebna pažnja mora se posvetiti ovim bojevim glavama ne samo zbog njihovog strateškog značaja, već i zato što mogu da sadrže toksične gasove i hemijske eksplozive.

2. Baza Gadžijevo (Murmansk)

Gadžijevo je mornarički depo u kojem se nalaze ruske podmornice sposobne za lansiranje nuklearnog oružja. Analitičari znaju da se ovde skladišti nuklearno oružje jer su satelitski snimci već ranije snimili bojeve glave.

Podmornice su ovde natovarene interkontinentalnim balističkim raketama. Oko milju severnije nalaze se ruske podmornice sa balističkim raketama, koje se mogu videti usidrene u pristaništima duž obale.

Najnovije promene se dešavaju blizu ulaza u planinu. Do 28. maja 2025. izgrađeno je najmanje šest novih zgrada. Kristensen sumnja da bi objekti mogli biti garaže za prednje utovarivanje ili skladišta za rakete koje su konvencionalne ili tek treba da budu napunjene nuklearnim bojevim glavama.

3. Baza Kalinjingrad

Treća baza se nalazi u zapadnom Kalinjingradu, ruskoj eksklavi koja se graniči sa Litvanijom i Poljskom, i nalazi se na Baltičkom moru. Ovo je dugo sumnjivo mesto za skladištenje nuklearnog oružja.

Višeslojni perimetar, kako se vidi podseća na način na koji Rusija štiti svoja skladišta nuklearnog oružja. Analitičari već dugo sumnjaju da je izgrađen za smeštaj taktičkog nuklearnog oružja.

Baza je preuređena do novembra 2022. godine. Nazad na samom skladištu, poređenje satelitskih snimaka iz 2020. i novembra 2022. godine pokazuje da je Rusija otkrila, a zatim ponovo zakopala jedan od svojih bunkera.

Takođe se pojavilo više slojeva nove ograde.

4. Baza Kamčatka

Kamčatka se nalazi preko Beringovog mora od Aljaske i dom je jedne od ruskih pomorskih baza za njenu pacifičku flotu. Na istoku, Aleutski ostrvski lanac se savija prema Aljasci. Veći deo ovog ostrvskog lanca pripada SAD.

Ruska Pacifička flota je odredila bazu za smeštaj svog novog super torpeda "Posejdon" sa nuklearnim oružjem. Ova podvodna municija je na nuklearni pogon, što znači da je dizajnirana da sama pređe velike udaljenosti pre nego što detonira.

Ova sposobnost, iako još uvek nije poznata da li je operativna, izazvala je zabrinutost u Vašingtonu da bi mogla biti korišćena za nuklearni napad na zapadnu obalu SAD, kao što je slučaj sa pomorskim bazama ili naseljenim centrima poput zaliva San Franciska.

Nuklearne bojeve glave su verovatno ovde skladištene.

5. Baza Severni (Nova zemlja)

Peta baza se nalazi na severnom arhipelagu Nova Zemlja, gde je Sovjetski Savez detonirao svoju Carsku termonuklearnu bombu — najmoćniju nuklearnu bojevu glavu ikada testiranu — 1961. godine.

Baza za podršku viđena 21. marta 2021. U blizini poligona nalazi se baza za podršku na velikom ostrvu Severni. Arhipelag je mesto gde Rusija sprovodi subkritične eksperimente, odnosno nuklearne testove koji ne uključuju lančanu reakciju ili eksploziju punih razmera.

"Tu sertifikuju dizajn bojevih glava, ali ne moraju da sprovode nuklearni test koji proizvodi prinos.

U poslednjoj deceniji, američka obaveštajna zajednica optuživala je Rusiju da nastavlja da izvodi nuklearne eksplozije malog intenziteta.

(Telegraf.rs)

Video: Snimak buktinje od automobila, ostala samo limena školjka: Vatra progutala vozilo kod naplatne rampe

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA