
Predsednik Kameruna Pol Bija (92) želi još jedan mandat iako je na vlasti 43 godine
Kamerunski predsednik Pol Bija, star 92 godine, koji gotovo 43 godine čvrstom rukom drži vlast u ovoj centralnoafričkoj zemlji, pokrenuo je kampanju za reizbor koja bi ga mogla zadržati na vlasti do skoro njegovog stotog rođendana.
"Mnogo toga još treba da se uradi. Najbolje tek dolazi", rekao je Bija, koji je pri kraju svog sedmog mandata, prenosi CNN.
Bija traži novi sedmogodišnji mandat na predsedničkim izborima zakazanim za oktobar, uprkos izveštajima da mu se zdravlje pogoršalo. Rekao je da se njegova odluka da produži svoju vladavinu zasniva na "hitnim apelima koji dolaze iz svih 10 regiona naše zemlje i iz dijaspore".
Njegova najava dolazi nekoliko meseci nakon što je kabinet predsednika odbacio spekulacije da je bolestan ili da je preminuo, nakon dugog odsustva iz javnosti.
Diskusije o njegovom zdravlju kasnije su zabranjene u medijima, a kamerunsko ministarstvo unutrašnjih poslova proglasilo je to pitanjem nacionalne bezbednosti.
Godinama su glasine o Bijinom zdravlju i njegovom boravištu bile glavna tema u Kamerunu, gde se retko pojavljuje u javnosti. Ipak, zadržao je čvrstu kontrolu nad zemljom, pobeđujući na višestrukim izborima, nekima sa vrlo ubedljivom većinom.
Bija je došao na vlast 1982. godine i ostao na funkciji više od četiri decenije, čime je postao jedan od najdugovečnijih lidera država u svetu, izuzev monarha. On je tek drugi predsednik koji vodi Kamerun otkako je stekao nezavisnost od Francuske i Velike Britanije početkom 1960-ih.
Pitanja o tome da li će Bija tražiti i osmi mandat spominjala su se u javnosti, dok su ga mnogi lokalni lideri pozivali da traži novi mandat. Ipak, neki od njegovih saveznika napustili su njegovu vladu i pokrenuli sopstvene predsedničke kampanje.
"Poraziti Biju na izborima neće biti lako za njegove protivnike", tvrdi politički analitičar Kolins Molue Ikome, koji živi u Nemačkoj.
Ikome je rekao da je kamerunska opozicija, koja obuhvata više od 300 političkih stranaka, previše fragmentirana da bi potisnula Bijinu vladajuću stranku Kamerunski narodni demokratski pokret (CPDM) na oktobarskim izborima. Samo koalicija, rekao je, može predstavljati pretnju predsedniku.
"Opozicija nema šanse kao pojedinačni kandidati. Ako formiraju prelaznu koaliciju, onda možda mogu", rekao je.
U martu prošle godine, planovi dve opozicione stranke da stvore koaliciju nazvani su nezakonitim od strane ministarstva unutrašnjih poslova zemlje, što je organizacija Human Rights Watch opisala kao "deo vladinih mera protiv opozicije i neslaganja".
Bijina višedecenijska vladavina obeležena je brojnim optužbama za kršenje ljudskih prava, koje su uključivale "vansudska pogubljenja, proizvoljna hapšenja, nezakonita pritvaranja, mučenja... nepravedna suđenja i progon i zatvaranje ljudi zbog njihove stvarne ili percipirane seksualne orijentacije i rodnog identiteta", navodi se u izveštaju grupe za ljudska prava Amnesti internešenel.
(Telegraf.rs)
Video: Mladić stradao tokom Drinske regate
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.