BLIŽI SE NULTI DAN Posle rata s Izraelom u Iranu izbila još veća kriza: Predsednik Pezeškijan se hitno oglasio

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Predsednik Iraa Masud Pezeškijan izdao je hitno upozorenje tokom sednice vlade, pozivajući se na izveštaj Ministarstva energetike koji je otkrio da se zemlja suočava sa krizom koja je mnogo teža nego što se javno priznaje.

Iran se trenutno suočava sa velikom nestašivom vode. Iranska vlada proglasila je vanredni državni praznik u provinciji Teheran dok se nacija bori sa ozbiljnom nestašicom vode i energetskom krizom, dodatno pogoršanom ekstremnim temperaturama koje su dovele zastarelu infrastrukturu zemlje do tačke pucanja, preneo je The Jerusalem Post.

Portparolka vlade Fateme Mohadžerani objavila je da će sreda, 23. jul, biti državni praznik u provinciji Teheran "zbog nastavka ekstremnih vrućina i neophodnosti štednje vode i električne energije".

Ohrabrila je građane da to vreme iskoriste za "odmor, kraće putovanje ili boravak sa porodicom, naravno, uz poštovanje mera bezbednosti i štednju energije". Velika kriza u vezi sa vodom dolazi svega nekoliko nedelja nakon sukoba sa Izraelom koji je pretio da se pretvori u opšti rat na Bliskom istoku.

Ovaj potez bez presedana dolazi u trenutku kada su temperature širom Irana porasle znatno iznad sezonskog proseka, pri čemu je Teheran u nedelju dostigao oko 40 stepeni, što stavlja ogroman pritisak na dotrajalu elektroenergetsku mrežu i sisteme za snabdevanje vodom.

Predsednik Masud Pezeškijan izdao je ozbiljno upozorenje tokom sednice vlade istog dana, pozivajući se na izveštaj Ministarstva energetike koji je otkrio da je kriza mnogo ozbiljnija nego što se trenutno govori.

"Kriza sa vodom je ozbiljnija nego što se danas diskutuje, i ako sada ne preduzmemo hitne mere, suočićemo se sa situacijom u budućnosti za koju neće biti rešenja", citirali su Pezeškijana državni mediji.

"U sektoru vodosnabdevanja, pored upravljanja i planiranja, moramo se pozabaviti i prekomernom potrošnjom".

Ozbiljnost situacije postaje sve očiglednija kako se isključenja vode šire Iranom, posebno u Teheranu, usred sve češćih izveštaja građana o takozvanoj tihoj racionalizaciji, tvrdnjama koje su zvaničnici negirali, navodeći da su u pitanju samo padovi pritiska u sistemu.

Prošle nedelje, ministar energetike Abas Alijabadi izdao je alarmantnu prognozu, upozorivši da bi kritični rezervoari u zemlji mogli potpuno presušiti u roku od nekoliko nedelja. Ministar je otkrio da Islamska Republika aktivno pregovara sa susednim zemljama o uvozu vode, iako je nestašica već narušila odnose Irana u regionu.

Vodovod u Teheranu saopštilo je da su trenutne rezerve u glavnim branama prestonice pale na najniži nivo u poslednjih sto godina. Zvaničnici navode da su glavni uzroci nezapamćena suša koja traje pet godina, kao i rekordno niske količine padavina, zbog čega se provincija suočava sa najvećim nedostatkom vode u poslednjih šest decenija.

Prema podacima Svetskog instituta za resurse, Iran je 14. zemlja u svetu po osnovnom stepenu stresa zbog nedostatka vode, a komentatori sve češće govore o potencijalnom "nultom danu", kada bi zalihe vode mogle biti potpuno iscrpljene.

Istraživač Reza Talebi istakao je da je agresivno širenje izgradnje brana u Iranu pogoršalo vodenu krizu umesto da je ublaži. Između 2012. i 2018. godine, broj brana u Iranu više nego se udvostručio, sa 316 na 647, prema Talebiju, a mnoge su izgrađene bez adekvatnih ekoloških procena i često su bile motivisane političkim ili vojnim interesima.

Kapacitet brane Latijan, koja se nalazi u blizini Teherana, drastično je smanjen sa 95 miliona kubnih metara na samo 9 miliona. U međuvremenu, nivo podzemnih voda u Teheranu opao je za 12 metara tokom poslednjih 20 godina, što doprinosi sleganju zemljišta i ugrožava stabilnost gradske infrastrukture.

Veliki infrastrukturni problemi doveli su i do sprečivih gubitaka vode, pri čemu se procenjuje da se oko 25 odsto vode u Teheranu gubi zbog lošeg upravljanja postrojenjima.

Shvatajući razmere ovog izazova, Pezeškijan je naglasio da rešavanje vodene krize u Iranu zahteva temeljnu promenu nacionalne strategije. Govoreći na vladino-akademskom simpozijumu posvećenom održivom upravljanju vodama, istakao je da nestašica vode nije privremeni problem, već dugoročni nacionalni izazov.

"Kriza se ne može rešiti fragmentiranim projektima", izjavio je Pezeškijan, izlažući svoju viziju sveobuhvatne reforme.

"Potrebni su nam dosledni napori zasnovani na pet ključnih stubova: integrisanom inženjerstvu vode, zemljišta i useva, efikasnom obrazovanju, podsticajnoj politici, strogoj zakonskoj primeni protiv prekršaja i kontinuiranoj evaluaciji i nadzoru".

Predsednik je pozvao na formiranje zajedničkih stručnih radnih grupa koje bi okupljale državne institucije i akademske ustanove radi osmišljavanja rešenja prilagođenih specifičnim uslovima svake provincije i okruga, uzimajući u obzir ogromnu klimatsku i geografsku raznolikost Irana.

Pezeškijan je takođe naglasio ključnu važnost kampanja za podizanje svesti građana.

"I kreatori politika i građani moraju shvatiti hitnost situacije. Moramo učiniti podatke o vodi široko dostupnim i ugraditi očuvanje vode u obrazovne programe".

Kriza u Iranu je privukla i međunarodnu pažnju, uključujući oštar odgovor izraelskog ministra energetike Elija Koena, koji je objavio poruku na društvenim mrežama direktno obraćajući se iranskom narodu.

"Vidim vaše patnje i znam da nemate ni dovoljno pijaće vode. To je zato što vaš represivni režim, umesto da ulaže u obezbeđivanje pijaće vode, troši vodne resurse na neuspešni nuklearni program koji je sada bačen na smetlište istorije", naveo je Koen.

Izraelski ministar je kritikovao prioritete iranske vlade, navodeći da "umesto da se bave potrebama iranskog naroda, oni troše resurse na terorističke filijale u Libanu, Siriji, Jemenu i Gazi".

Ministar je istakao uspeh svoje zemlje u upravljanju vodama, napominjući da je "Izrael uspeo da prevaziđe nestašice vode, i zahvaljujući našem znanju i inovacijama, sada imamo obilne vodne resurse koje čak izvozimo našim susedima".

Svoju poruku završio je ponudom buduće saradnje, obraćajući se iranskom narodu:

"Narode Irana: Onog dana kada ovaj represivni režim bude zbačen, vaši životi će biti mnogo bolji, i vi ćete takođe moći da imate koristi od izraelskih tehnologija za vodu".

Kriza sa vodom predstavlja jedan od najozbiljnijih izazova sa kojima se suočava iranska vlada, kombinujući neposredne humanitarne probleme sa dugoročnim pitanjima o ekološkoj održivosti zemlje i prioritetima u raspodeli resursa.

(Telegraf.rs)

Video: Opasan let po Boki, tik uz jahte i jarbole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA