
Od šefa Demokrata do persone non grata i hapšenja: Ko je oligarh Vladimir koji je ukrao milion dolara iz banke
Vladimir Plahotnjuk je pobegao iz Moldavije 2019. godine jer se suočavao sa nizom optužbi za korupciju uključujući optužbe za saučesništvo u šemi koja je dovela do masovne krađe iz moldavske banke. Moldavski oligarh u bekstvu optužen za bankarsku prevaru od milijardu dolara (850 miliona evra) i druge nezakonite šeme, priveden je u Grčkoj u utorak, saopštila je moldavska nacionalna policija.
Vladimir Plahotnjuk je pobegao iz Moldavije 2019. godine, jer se suočio sa nizom optužbi za korupciju, uključujući navode o saučesništvu u šemi koja je dovela do nestanka milijarde dolara iz moldavske banke 2014. godine, što je u to vreme bilo ekvivalentno oko jednoj osmini godišnjeg BDP-a zemlje.
Plahotnjuk je negirao sve otpužbe.
Moldavska policija je u saopštenju rekla da ih je kancelarija Interpola u Atini obavestila da su privedena dva moldavska državljanina, uključujući Plahotnjuka, koji je u februaru stavljen na Interpolovu međunarodnu poternicu. Vlasti nisu saopštile ime drugog pritvorenog.
Grčka policijska jedinica za borbu protiv organizovanog kriminala saopštila je da Interpol traži Plahotnjuka zbog sumnje da je učestvovao u kriminalnoj organizaciji, prevari i pranju novca.
Moldavsko ministarstvo pravde i tužilaštvo su u procesu razmene informacija kako bi započeli postupak izručenja Plahotnjuka i drugog pritvorenika, rekao je vladin zvaničnik agenciji AP.
Plahotnjuk, jedan od najbogatijih ljudi u Moldaviji, pobegao je u SAD iz Moldavije u junu 2019. godine nakon što nije uspeo da formira vladu sa svojom Demokratskom strankom.
SAD su ga proglasile personom non grata 2020. godine, a njegovo boravište je godinama bilo nepoznato.
Uticajni biznismen i političar dodat je na listu sankcija američkog Stejt departmenta 2022. godine zbog navodne korupcije. Optužbe su uključivale kontrolu nad sprovođenjem zakona u zemlji radi ciljanja političkih i poslovnih rivala i mešanje u moldavske izbore.
Dodat je na listu sankcija u Velikoj Britaniji 2022. godine i zabranjen mu je ulazak u zemlju. Njegova imovina je zamrznuta u Britaniji i njenim prekomorskim teritorijama.
Plahotnjuk je optužen za učešće u proruskim političkim kampanjama i napore da se osujeti kurs Moldavije ka EU.
Vest o njegovom hapšenju će verovatno biti pozitivno dočekana od strane tabora predsednice Maje Sandu i njenih rumunskih i pristalica iz EU pred ključne parlamentarne izbore u septembru, u kojima je Kremlj već, preko posrednika, uključen u masovne kampanje dezinformacija i manipulacije biračima.
U tom svetlu, za proevropski blok političkih snaga, hapšenje Vladimira Plahotnjuka je veliko olakšanje, jer je pokušavao da odleti u Dubai. Za njim je bila raspisana Interpolova crvena poternica zbog umešanosti u skandal o proneveri milijardu dolara, iznosa koji je uspeo da izvuče tokom pet godina iz bankarskog sistema svoje zemlje. Pored odličnog finansijskog položaja, bivši šef Demokratske stranke imao je različite pasoše: moldavski, rumunski i ruski, dok je krajem marta nabavio i meksička lična dokumenta koja su naravno bila lažna i dobio ih je od meksičke državljankinje na ime mlade žene iz Rusije, koja živi u Dubaiju, Irine Ustine.
Međutim, od 2019. godine nije sistematski birao mesto boravka, iako je nedavno boravio u luksuznoj vili u južnim predgrađima Atine, zajedno, prema informacijama, sa krunisanom Mis Moldavije 2019, Jelizavetom Kuznjecovom i bivšim bokserom i poslanikom Konstantinom Tutuom.
(Telegraf.rs)
Video: Da li je ovo još jedna zaplena jahte ruskih oligarha: "Zver" od 140 miliona "zarobljena" u Barseloni
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.