≫ 

Pronađen davno izgubljeni kontinent, naučnici u šoku (VIDEO)

Ako se Mauricijus nalazi na vrhu takvog zadebljanja, to je verovatno zato što je pomicanje ploča dovelo do njihovog mrvljenja i potonuća u okean, a ostrvo se potom uzdiglo poput golemog spomenika

  • 3

Iako nam se čini da nema šanse da ceo kontinent nestane, čini se da je jedan kontinent zaista nestao. Naučnici tvrde da se nedaleko od Mauricijusa u Indijskom okeanu nalazi davni izgubljeni kontinent.

Ostrvo u Evropi koje je kao iz bajke, krije misteriju koja nikad nije rešena. Svi ljudi su odjednom nestali, bez traga (FOTO) (VIDEO)

Dali su mu ime "Mauritia", a nagađaju da je verovatno nastao od delova Madagaskara i Indije te divovskog kontinenta Gondvana, koja se razdvojila na Antarktik, Afriku, Australiju i Južnu Ameriku.

Mauricijus je dugo privlačio pažnju geologa i drugih naučnika zbog jedne neobične značajke - svoje jake gravitacijske sile. Naime, Zemljina gravitacija nije jednaka na svim mestima te je na nekima jača, a na drugima slabija, zavisno od gustine materijala u svojoj kori.

Na Mesecu se nalazi mnogo takvih koncentracija mase, koji su ostaci teških meteorita koji su davno pali na njegovu površinu i ostali zakopani na mestima na koja su udarili. Zemlja ima nekoliko takvih mesta, ali kod nje su uglavnom posledica pomicanja tektonskih ploča.

Ako se Mauricijus nalazi na vrhu takvog zadebljanja, to je verovatno zato što je pomicanje ploča dovelo do njihovog mrvljenja i potonuća u okean, a ostrvo se potom uzdiglo poput golemog spomenika.

Tu je teoriju izneo geolog Levis Asšvall sa Univerziteta Vitvatersrand u Johanesburgu 2013. godine, a sad tvrdi da je njegovu teoriju potvrdila nova studija u kojoj je proučavao 13 malih zrnaca cirkona.

Mauricijus je star tek osam miliona godina, što ga čini bebom na geološkoj skali, ali to znači da bi cela njegova geologija trebala biti iste starosti.

Međutim, na ostrvu su pronađeni uzorci mineralnih cirkona čija se starost isprva procenjivala na dve milijarde godina.

Ašval i njegove kolege prikupili su više uzoraka i utvrdili da su još stariji od predviđenog, odnosno da su stari tri milijarde godina.

Zaključak je da nisu mogli biti formirani na mladom Mauricijusu, već ih je naneo vetar nakon erupcije podmorskih vulkana.

Zaključili su da je između Indije i Madagaskara nekada postojao velik uzorak zemljišta, koji je bio deo nekadašnjeg super-kontinenta.

- Naši nalazi potvrđuju postojanje kontinentalne kote ispod Mauricijusa - napisali su.

Kontinent je možda zauvek izgubljen, ali maleni komadi cirkona ostali su da ispričaju njegovu priču, zaključuje magazin Time.

(Telegraf.rs/index.hr)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Džon Kori

    4. februar 2017 | 09:39

    "Sve pohvale za Vladu RS i njenog predsednika. Samo radom mogu da se postignu vrhunski rezultati kao što je PRONALAZAK KONTINENTA. U neverovatnom iščekivanju sam do sledećeg uspeha."

  • Snezana

    4. februar 2017 | 07:05

    Ma za to su krivi putin irusi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA