Ponovo velika potražnja za radnicima u Nemačkoj: Ukoliko znate da radite neki od ovih poslova, zagarantovana vam je dobra zarada

Najveća potražnja vlada u manjim firmama s najviše 50 zaposlenih, iza kojih slede srednje velika preduzeća

  • 8

U Nemačkoj potražnja za radnom snagom i dalje raste tako da je u trećem kvartalu ove godine bilo otvoreno 1.097.600 radnih mesta, što je 175.000 više nego u istom razdoblju prošle godine, saopštio je u ponedeljak Institut za istraživanje rada (IAB), koji deluje u sklopu Savezne kancelarije za zapošljavanje.

Nemački penzioneri se masovno sele u Bugarsku: Evo zašto žele da žive baš u ovoj zemlji na Balkanu

- U poređenju s prošlom godinom potražnja je posebno porasla u prerađivačkom sektoru, prometu i logistici“, rekao je Aleksander Kubis iz IAB-a.

Potražnja je takođe i dalje velika u sektoru usluga, građevine i trgovine.

Najveća potražnja vlada u manjim firmama s najviše 50 zaposlenih, iza kojih slede srednje velika preduzeća.

IAB četiri puta godišnje ispituje kompanije koje su pri Kancelariji za zapošljavanje prijavile otvorena radna mesta.

Krajem oktobra iznova je zabeležena niska stopa nezaposlenosti, a iznosila je 5,4 posto. U oktobru ove godine bilo je 150.000 nezaposlenih manje nego u istom razdoblju prošle godine.

Foto: sxc.hu/taniasha

Stručnjaci procenjuju da veliku potražnju za stručnom radnom snagom neće biti moguće pokriti pojačanim useljavanjem iz zemalja Evropske unije, kao što je to slučaj proteklih godina i podsticajnim merama u obrazovnom sektoru, nego i otvaranjem nemačkog tržišta rada za stručnjake iz celog sveta.

Tema novog useljeničkog zakona, po uzoru na klasične useljeničke zemlje poput Kanade ili Novog Zelanda po bodovnom sastavu, tema je i aktuelnih koalicionih pregovora između demokršćana, liberala i zelenih pri čemu su liberali najveći zagovornici otvaranja tržišta rada.

Daljinac

(Telegraf.rs/jutarnji.hr)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Sveto

    7. novembar 2017 | 00:48

    Što ne edukuju svoje ljude nego im trebaju naši da im rade za male pare.

  • Lazar

    6. novembar 2017 | 23:53

    Popunice srbi samo se čeka EU.

  • Mala

    7. novembar 2017 | 08:59

    Njihovi ce da sede i primaju socijalu a ostali ce da rade za manje od te socijale i drze balans...imam par prijatelja Švaba koji nece da cuju da rade jer im je bolje da zive u drzavnom stanu i primaju pomoc dok uvezena radna snaga crkava za sicu pa radi i po nekoliko posla jer sem hrane tamo je sve skupo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA